|
|
viršaitis
sausio 23, 2021
Ar žinai, istorinės žemės, LDK
Žurnalo „Teorinė ir praktinė lingvistika“ ketvirtajame šių metų numeryje pasirodė mūsų gerbiamo Olego Fedčenkos apybraiža apie Vidurio Rusijos upėvardžių kilmę. Tai stambiausias ir paskutinis jo veikalas, užbaigiantis visos Rusijos vandenvardžių apžvalgą. Prieš tai įvairiuose moksliniuose žurnaluose jau buvo paskelbtos Šiaurės Vakarų Rusijos, Šiaurės Rytų Europos, Suzdalės, Viatkos ir Kamos vandentakos, pietvakariuose Dniepro, pietryčiuose Dono intakų, […]
viršaitis
liepos 31, 2016
istorinės žemės, LDK
Rūta Lankininkaitė\\ Mažai tyrinėtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorinis paveldas Ukrainoje sulaukia vis didesnio abiejų šalių istorikų dėmesio. Apie LDK palikimą byloja Vakarų Ukrainos muziejų saugyklose ir archyvuose išlikę dokumentai, ikonografinė medžiaga, nekilnojamasis paveldas. Pasak istorikų, Ukrainoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dviejų šimtmečių palikimas didelis, bet nedaug žinomas ir dar mažiau tyrinėtas. Vakarų Ukrainoje ir Užkarpatėje […]
viršaitis
balandžio 16, 2016
Istorija, istorinės žemės, LDK
Dauguma mūsų žino, kur ir kada gyvavo Romos ar Osmanų imperija, nors šių karalysčių jau seniai nebėra. Tačiau be jų pasaulyje buvo ir kitų galinčių karalysčių bei kunigaikštysčių, kurios nepelnytai pamirštos. Portalas Listverse.com siūlo prisiminti dešimt kunigaikštysčių, kurių dabar nebėra.
viršaitis
rugpjūčio 24, 2015
Įstatymai, istorinės žemės, Paveldas
Rūta JANKUVIENĖ\\ Šiaulių rajone, prie Bubių piliakalnio, namą statytis norėtų ir Šiaulių meras Artūras Visockas. Raštus institucijoms siuntė ne vienerius metus. Mat statytis nori ir apie pora dešimčių Bubių gyventojų. Vakar Bubiuose apsilankiusi Diana Varnaitė, Kultūros paveldo departamento direktorė, nerado argumentų tokiems norams patenkinti.
viršaitis
liepos 14, 2015
Istorija, istorinės žemės
Gediminas Vaišvila\\ Skiriama inžinieriui ir istorikui prof. dr. Edvardui Gudavičiui 1990 m. svarstėme, kaip ginsimės ir kur trauksimės. 1944-aisiais panašiai klausta, trauktis ar pasilikti, o pasilikus – kaip priešintis. Klausimai ėmė kartotis pernai.
viršaitis
gegužės 17, 2015
Istorija, istorinės žemės, LDK
Artūras Dubonis\\ Lietuvių istorinėje savimonėje kanonu pavirto „Lietuvių karo su kryžiuočiais“ (Vilnius, 1964) autorių apibendrinta „kryžiuočių – baltų karo“ koncepcija apie didvyrišką ir tragišką baltų tautų kovą prieš svetimą krikščionių tikėjimą jėga brukusį Vokiečių ordiną. Iš lietuvių, stipriausių ir veikliausių, autoriai „pareikalavo“ atsakomybės už viską.
viršaitis
gegužės 7, 2015
Istorija, istorinės žemės
Jurga TVASKIENĖ\\ Manipuliuojant istoriniais faktais ir įvykiais, naudojantis visuomenės žinių spragomis, menkinant mūsų istoriją gali būti siekiama šalies gyventojus paversti nelojalius savo valstybei. Tai atveria erdvę nedraugiškų šalių teritorinėms pretenzijoms, pasiteisinant pasaulio bendruomenei „giminiškų tautų“ problemų sprendimu.
viršaitis
balandžio 30, 2015
istorinės žemės, Muziejai, Paveldas
„Lietuvos žinios“ paskelbė, kad Kernavės piliakalnių lankymą ir įėjimą į rezervato teritoriją numatyta apmokestinti nuo kitų metų turistinio sezono pradžios.
viršaitis
balandžio 10, 2015
istorinės žemės, Rusija
Rūta Levickaitė\\ Kaliningrado srityje naujai pastatyti penki nuotekų valymo įrenginiai buitines nuotekas valo nepakankamai, jeigu apskritai tai daro. O blogiausia tai, kad neišvalyti teršalai per Nemuną pasiekia ir Lietuvą. Tokią išvadą daro organizacija „Transparency International-Russia“, kartu su partneriais atlikusi tyrimą ir viešai paskelbusi jo išvadas.
viršaitis
vasario 26, 2015
Archyvai, Istorija, istorinės žemės
Tuo metu, kai netikėlių kariuomenė buvo sembos žemėje, brolis Ulrichas Bajeris, Templiavos komtūras, su 12 brolių ir 250 raitelių įsiveržė į Sūduvą ir, neskaitant kitų nuostolių, kurių pridarė šiai žemei, degindamas ir grobdamas, paėmė ir nužudė 150 žmonių, išsivarė į nelaisvę kilmingųjų žmonas, sūnus, dukteris ir šeimyną; šitaip sūduviai čia kur kas daugiau prarado, nei […]
viršaitis
vasario 17, 2015
Istorija, istorinės žemės
Vitalijus Michalovskis\\ Pasakojimas apie kuršių karalius Besidomintieji senųjų baltų istorija puikiai žino pajūrio kuršių gentį. Dabartinėje Vakarų Lietuvos ir Latvijos teritorijoje kadaise gyvenę be galo narsūs ir nuolat su skandinavais kariavę kuršiai ilgainiui tapo latvių ir lietuvių tautos dalimi, tačiau dar prieš tai ši gentis susidūrė su vokiečių kalavijuočių riteriais ir po virtinės kovų bei […]
viršaitis
sausio 11, 2015
Istorija, istorinės žemės, Neįprasti reiškiniai ir įvykiai
Sudužusiame senoviniame laive atrastas mistinis metalas iš Atlantidos\\ Kai mistinė Atlantidos sala pranyko vandenyne, su ja dingo ir mistinis metalas orichalkumas (orichalcum). Šis metalas tuo metu pagal vertę buvo antras po aukso. Dabar mokslininkai sako atradę 39 blokus orichalkumo šeštajame amžiuje sudužusiame laive netoli Sicilijos krantų.
viršaitis
lapkričio 23, 2014
Istorija, istorinės žemės
O. Schrader// Istorija. Kai A. Kuhn’as 1845 m. išleido savo garsųjį veikalą „Zur altesten Gesch. der indogerm. Volker“, kuriuo davė pirmąjį postūmį Arijų*) (indo- germanų) archeologijai, jis tebelaikė, kad yra geros perspektyvos tolimesniam tyrinėjimui: „Tebėra gausu medžiagos palyginimui, nes tebėra ištisa religijos sritis, žadanti rezultatų gausą ir tuo pačiu metu suteikianti, iš intelektualiosios pusės, būtinybę […]
viršaitis
liepos 13, 2014
Istorija, istorinės žemės
Dabartinės Lenkijos teritorijoje Griunvalde vyko Žalgirio mūšio inscenizacija. Kovos lauke, kaip ir prieš 604 metus, vokiečių kryžiuočių ordiną sutriuškino Lietuvos ir Lenkijos jungtinės karinės pajėgos. Jungtinę kariuomenę į mūšį prieš kryžiuočius vedė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas ir Lenkijos karalius Vladislavas Jogaila.
viršaitis
birželio 18, 2014
Archyvai, Istorija, istorinės žemės
Romėnų įtaka ir legenda apie Palemoną A.Medalinskas. Kaip atrodė Lietuva romėnų įtakos laikais, kai pasaulis buvo suskirstytas į Romos pasaulį ir barbarų pasaulį (Barbaricum), jam priskiriant net išsivysčiusias Graikijos bei Persijos civilizacijas, jau nekalbant apie germanus, keltus ir galbūt aisčius? Ką gali archeologai pasakyti, ar buvo pagrindas Palemono legendai?
viršaitis
balandžio 15, 2014
Baltijos šalyse, istorinės žemės
Joana Lapėnienė// Rusija nieku gyvu nenori pripažinti, kad ketverius metus ręsti atominės pamatai Karaliaučiuje – betono skiedinio pripildyta duobė. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas uždraudė Karaliaučiaus srities energetikams drauge su Baltijos šalimis jungtis su kontinentinės Europos tinklais, todėl akivaizdu, kad jau palaidoti ambicingi verslo planai per Švedijos jungtį tiekti elektrą į Skandinaviją, išsiveržti į vidurio Europos […]
viršaitis
balandžio 2, 2014
istorinės žemės, Kultūra, Renginiai
Lietuvos nacionalinio muziejaus ketvirtadienio kultūros istorijos vakarai// Balandžio 3 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje Senajame arsenale (Arsenalo g. 3) vyks kultūros istorijos vakaras, kuriame Vilniaus universiteto Archeologijos katedros docentas dr. Aleksiejus Luchtanas skaitys paskaitą „Viduramžių Kernavė“.
viršaitis
kovo 25, 2014
Istorija, istorinės žemės
Artūras Jančys// Kryme šeimininkaujanti Rusija perbraižo Rytų Europos žemėlapį. Ar mūsų šalyje irgi neliepsnotų karas, jeigu pokario metais Maskva būtų ir Karaliaučiaus kraštą prijungusi prie okupuotos Lietuvos? Įsivaizduokime. Rusijos agentūra „Interfax“ praneša: „Karaliaučiaus ir Klaipėdos autonominių rajonų rusakalbiai gyventojai formuoja savigynos būrius, kreipėsi į Rusijos prezidentą prašydami apginti juos nuo lietuvių nacionalfašistų teroro, rašo „Lietuvos […]
viršaitis
kovo 13, 2014
Baltų gentys, istorinės žemės, tautos silpnėjimas
Unė Kaunaitė// Tolerancija šiandien yra viena didžiausių vertybių. Studijuodama užsienyje net apie meilę savo šaliai turiu kalbėti rinkdama žodžius – nes gali palaikyti naciste. Griežtesnis žodis kitos tautybės žmogui vakariečio veide yra palydimas švelnia šypsena ir tyla. Pritarti negalima, netolerantiška. Prieštarauti taip pat. Nes reikia toleruoti kito nuomonę. Taip pamažu auga karta, kuri neturi nuomonės. […]
viršaitis
rugpjūčio 16, 2013
istorinės žemės
Petras MAKSIMAVIČIUS// Dar neseniai visi išpuoliai prieš kitataučius buvo vadinami chuliganų išpuoliais, nors spaudos kioskuose nesunkiai galima buvo nusipirkti antisemitinės literatūros, niekas į tai nekreipė dėmesio. Oficialiosios institucijos siejo tai su nereikšmingomis jėgomis, kurios nedaro jokios esminės įtakos visuomenės nuomonei.
|
|
|