0

Mitologinio mąstymo aidai žiemos tradicinėse šventėse

gruodžio 9, 2019 Baltų mitologija, Šventės, tradicijos ir papročiai

Mitologinio mąstymo aidai žiemos tradicinėse šventėse

Libertas Klimka,etnologas// Belaukiant didžiųjų žiemos švenčių gal būtų įdomu prisiminti ir senuosius advento papročius? O gal iš to ką nors galima pritaikyti ir nūdienai? Nes tautiniai papročiai yra tarsi savaime įsiterpę į adventą. Ir juose tiek gražaus vaizduotės polėkio…

0

Baltų pėdsakai po Lietuvos krikšto. Aitvaro klausimu

liepos 31, 2016 Baltų mitologija, Pagonybė, PASAULĖŽIŪRA

Baltų pėdsakai po Lietuvos krikšto. Aitvaro klausimu

Rosita GARŠKAITĖ\\Lietuvos žinios Naujoje knygoje „Baltų religijos ir mitologijos reliktai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ (Lietuvių katalikų mokslų akademija, 2016) neverta ieškoti pasakojimų apie ikikrikščionišką senovę, kaip Jono Dlugošo ar Motiejaus Strijkovskio raštuose. Joje surinkti vien originalūs XIV-XVIII a. tekstai, fiksuojantys senojo baltų pasaulėvaizdžio pėdsakus po Lietuvos krikšto.

0

Šventojoje atnaujinama istorinė vieta – Žemaičių al­kas

birželio 2, 2016 Baltų mitologija, Pagonybė, Šventvietės, Žvaigždėtyra

Šventojoje atnaujinama istorinė vieta – Žemaičių al­kas

Šventojiškių ir kurorto svečių pamėgtas Žemaičių alkas Jonines arba Rasų šventę pasitiks gerokai atsinaujinęs – šiuo metu vyksta senosios paleoastronominės observatorijos bei jos prieigų tvarkymo darbai.

0

Vilkpėdėje atidengta mitologinė skulptūra su vilko pėdomis

birželio 8, 2015 Baltų mitologija, Paveldas, Šventvietės

Vilkpėdėje atidengta mitologinė skulptūra su vilko pėdomis

Vilkpėdės gatvėje, netoli Vilkpėdės ligoninės vartų, atidengta mitologinė legendinė skulptūra, kurios autorius – skulptorius Kęstutis Musteikis ir architektas Henrikas Žukauskas. Skulptūrinę kompoziciją sudaro 8 tonas sveriantis rausvo granito akmuo, ant kurio iškalta Vilkpėdės legenda, o ant akmens užšokusi nuo vilko bėganti juoda ožkytė.

0

Kas saugo lietuvių žemėse esančius lobius?

gegužės 10, 2015 Baltų mitologija, PASAULĖŽIŪRA, TAUTOSAKA

Kas saugo lietuvių žemėse esančius lobius?

Lietuvių mitologijoje esama dvasių,saugančių žemėje slypinčius, taip pat žmonių paslėptus, dažnai ir užkeiktus lobius. Turimi negausūs duo­menys neleidžia išsamiau jų apibūdinti. Pagrindinis šaltinis šiuo atveju yra tautosaka — sakmės apie požemio dvasias: barstukus, kaukus, vėlinus ar­ba vėles. Semantika rodo, kad minėtos dvasios susijusios su mirusiųjų pasauliu, aiškiaregyste, regėjimu, ganykla, mišku, pieva, kur tariamai gy­venusios vėlės. […]

0

OŽYS BALTŲ PASAULĖJAUTOJE (1)

balandžio 21, 2015 Baltų mitologija, PASAULĖŽIŪRA

OŽYS BALTŲ PASAULĖJAUTOJE (1)

Rimantas Balsys\ NUO AUKOS AUKŠČIAUSIEMS DIEVAMS IKI VELNIO GYVULIO\\ Dar prieš sėsliąją žemdirbystę klajokliai augino avių ir ožkų bandas, taip apsirūpindami pienu, sūriu, mėsa ir drabužiais (1 ). Iš ožkų odos buvo daromi indai vandeniui, iš vilnų – audžiamas audeklas palapinėms. Tiek avys, tiek ožkos buvo pjaunamos aukojimui įvairių tautų maldyklose, šventyklose ir šventvietėse“ (2).

0

Eikime vaduoti Saulės…

gruodžio 28, 2014 Baltų mitologija, PASAULĖŽIŪRA, Renginiai

Eikime vaduoti Saulės...

VY­TAU­TAS LUK­ŠAS Ora­to­ri­ja „Sau­lės va­da­vi­mo apei­gos“ – sie­kis su­grą­žin­ti gy­vy­bę se­no­sios lie­tu­vių kul­tū­ros pa­li­ki­mui. Rug­sė­jo 13 d. mi­nė­tas Bro­niaus Ku­ta­vi­čiaus aš­tuo­nias­de­šimt­me­tis ta­po pre­teks­tu pra­tęs­ti šio žy­maus mo­der­niz­mo kom­po­zi­to­riaus pra­dė­tą pa­go­niš­kų­jų ora­to­ri­jų tra­di­ci­ją. Tik šį­kart pa­slap­tin­ga mu­zi­ka klau­sy­to­jui pra­by­la pir­mykš­te for­ma – se­ną­ja tra­di­ci­ne dai­na­vi­mo ma­nie­ra ir ri­tu­a­li­niais šo­kiais. Se­nų­jų bal­tų sau­lėg­rį­žos apei­gų cik­las šven­čia­mas pri­ta­riant […]

0

Dainius Razauskas. Vėjūkas

rugpjūčio 30, 2014 Baltų mitologija, Baltų pasaulėžiūra, PASAULĖŽIŪRA

Dainius Razauskas. Vėjūkas

Saulė Matulevičienė// Vėjūkas: Lietuvių vėjo demono vardo ir įvaizdžio rekonstrukcija, atsižvelgiant į vienąs kitų atitikmenį (osetinų wæjug/wæjyg).

0

Tai, dėl ko aikčioja vokiečiai, anglai ir rusai

vasario 18, 2014 Baltų mitologija, Muziejai

Tai, dėl ko aikčioja vokiečiai, anglai ir rusai

Mindaugas Jackevičius// Užsieniečius Lietuvoje vilioja ne tik Kuršių Nerija, Vilnius ar mažos kainos – štai vokiečiai, anglai ir rusai aikčioja išvydę žemaitiškas Užgavėnių kaukes. Antrąkart jie aikteli sužinoję, kad ši pagoniška šventė švenčiama iki mūsų dienų.

0

Vėlių deivė Veliona

sausio 14, 2014 Baltų mitologija, PASAULĖŽIŪRA

Vėlių deivė Veliona

NIJOLĖ LAURINKIENĖ// Senovės lietuvių deivė Veliona (Vielona) – viena iš mitinių vėlių globėjų. Ji buvo paminėta apie 1582 m. Jono Lasickio, kuris ją pristatė kaip vėlių dievą: Vielona Deus animarum (BRMŠ II:582, 595). Šis „dievas“ istoriko buvo siejamas su mirusiųjų maitinimo papročiu: „Veliona – vėlių dievas“ (Vielona), kuriam aukojamos aukos, kai maitinami mirusieji. Jiems paprastai […]