viršaitis
sausio 23, 2021
Ar žinai, istorinės žemės, LDK
Žurnalo „Teorinė ir praktinė lingvistika“ ketvirtajame šių metų numeryje pasirodė mūsų gerbiamo Olego Fedčenkos apybraiža apie Vidurio Rusijos upėvardžių kilmę. Tai stambiausias ir paskutinis jo veikalas, užbaigiantis visos Rusijos vandenvardžių apžvalgą. Prieš tai įvairiuose moksliniuose žurnaluose jau buvo paskelbtos Šiaurės Vakarų Rusijos, Šiaurės Rytų Europos, Suzdalės, Viatkos ir Kamos vandentakos, pietvakariuose Dniepro, pietryčiuose Dono intakų, […]
viršaitis
gegužės 2, 2019
LDK
Rimvydas PETRAUSKAS, Apie 1250 m. Mindaugui didelių karinių ir diplomatinių pastangų dėka pavyko suskaldyti jo valdžiai rimtai grėsusią sąjungą. Politinių derybų metu nežinomo vardo Mindaugo duktė buvo sužadėta, o vėliau ištekinta už vieno didžiausių Lietuvos karaliaus konkurentų regione – Haličo-Voluinės kunigaikščio Danieliaus sūnaus Švarno.
viršaitis
vasario 28, 2019
Filmai, Istorija, LDK
Tai bus pati įdomiausia istorijos pamoka kiekvienam lietuviui. Moderni istorinė dokumentika, parodanti Vokiečių Ordino bei Lietuvos ir Lenkijos valstybių istoriją kaip masyvų strateginį žaidimą, kuriame konkuruoja skirtingos vertybės, susikerta įvairios žmogiškos emocijos ir atskleidžiamos šeimos paslaptys.
viršaitis
vasario 23, 2017
Istorija, LDK
Indrė Jurčenkaitė\\ Vokietijos internetinė aukciono platforma „Sixbid“ vasario 21–25 dienomis skelbia parduodanti 4800 eurų įvertintą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didiko Mikalojaus Radvilos Rudojo žiedą. Valdovų rūmų komunikacijos koordinatorė Ramunė Vaičiulytė teigia, kad šis žiedas priklausė ne jam.
viršaitis
liepos 31, 2016
istorinės žemės, LDK
Rūta Lankininkaitė\\ Mažai tyrinėtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorinis paveldas Ukrainoje sulaukia vis didesnio abiejų šalių istorikų dėmesio. Apie LDK palikimą byloja Vakarų Ukrainos muziejų saugyklose ir archyvuose išlikę dokumentai, ikonografinė medžiaga, nekilnojamasis paveldas. Pasak istorikų, Ukrainoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dviejų šimtmečių palikimas didelis, bet nedaug žinomas ir dar mažiau tyrinėtas. Vakarų Ukrainoje ir Užkarpatėje […]
viršaitis
balandžio 16, 2016
Istorija, istorinės žemės, LDK
Dauguma mūsų žino, kur ir kada gyvavo Romos ar Osmanų imperija, nors šių karalysčių jau seniai nebėra. Tačiau be jų pasaulyje buvo ir kitų galinčių karalysčių bei kunigaikštysčių, kurios nepelnytai pamirštos. Portalas Listverse.com siūlo prisiminti dešimt kunigaikštysčių, kurių dabar nebėra.
viršaitis
gegužės 26, 2015
Istorija, LDK, Muziejai
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai savo rinkinius papildė nauju eksponatu – su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Vaza siejamu bokalu.
viršaitis
gegužės 17, 2015
Istorija, istorinės žemės, LDK
Artūras Dubonis\\ Lietuvių istorinėje savimonėje kanonu pavirto „Lietuvių karo su kryžiuočiais“ (Vilnius, 1964) autorių apibendrinta „kryžiuočių – baltų karo“ koncepcija apie didvyrišką ir tragišką baltų tautų kovą prieš svetimą krikščionių tikėjimą jėga brukusį Vokiečių ordiną. Iš lietuvių, stipriausių ir veikliausių, autoriai „pareikalavo“ atsakomybės už viską.
viršaitis
gegužės 16, 2015
Istorija, LDK
Alvydas BUTKUS, Violeta BUTKIENĖ, Kaunas\\ Lietuviai ir latviai – dvi vienintelės likusios baltų tautos su dviem vienintelėmis valstybinėmis baltų kalbomis. Šį statusą kalbos gavo XX a. pradžioje, susikūrus nacionalinėms Lietuvos ir Latvijos respublikoms.
Plačiau
Alvydas Butkus, Baltai, Dvikalbystė, himnai, J.Dlugošas, latviai, lietuviai, luomai, raida, Savimonė, Violeta Butkienė