0

Aptikta „Anapilio“ paslaptis – vėjo vargonai

rugsėjo 9, 2015 Architektūra

Vieną iš vertingiausių Palangos istorinių statinių – vilą „Anapilis restauruojantys UAB „Pamario restauratorius“ specialistai spėja aptikę vieną iš šio pastato paslapčių – vėjo vargonus.

Dalios Grikšaitės nuotr.

Dalios Grikšaitės nuotr.

Revizuojant šimtamečio medinio namo konstrukcijų būklę pagrindiniame kupole, prie stoglangių buvo aptikti iki tol neregėti skardiniai būgneliai. Jų buvo aštuonetas, po du prie kiekvieno stoglangio kraštų. Radiniai ir jų išdėstymas kėlė daug klausimų dėl galimos paskirties, kol iš detalių susidėliojo vienas įtikinamas atsakymas – tai gali būti vėjo vargonai, minimi senųjų palangiškių pasakojimuose apie senąją vilą ir jos buvusią savininkę grafienę Sofiją Tiškevičienę.

http://www.ve.lt/uploads/img/catalog/15/photo_15_15827766.jpg

Dalios Grikšaitės nuotr.

„Restauruojama Palangos vila „Anapilis“ apipinta legendomis ir mistinėmis istorijomis. Panašu, kad ne visos jos buvo laužtos iš piršto. Buvome girdėję apie „Anapilyje“ neva egzistavusį veidrodžių labirintą, tačiau jokių jo ženklų neaptikome. O štai vėjo vargonus tuomečiai statytojai kruopščiai paslėpė dideliame aukštyje. Aštuonetas vėjo gaudyklių sąžiningai atliko savo misiją, „gaudė“ pajūrio vėjus, skleisdamos pastate ir aplink jį keistus garsus, kurie idealiai tiko prie vilos pavadinimo“,- sako UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas.

http://www.diena.lt/sites/default/files/styles/940x000/public/img_1596_5.jpg?itok=kaZXyQAb

Dalios Grikšaitės nuotr.

Interneto platybėse dalykinės informacijos apie vėjo vargonus praktiškai nėra. Didžiuma šaltinių pasakoja apie menininkų ar šiaip nagingų žmonių bandymus „sugauti“ vėją įvairiomis instaliacijomis, išgauti šios stichijos skleidžiamus garsus. Įspūdingų meninių instaliacijų, pavadintų vėjo vargonais, esama ne vienoje pajūrio ar vandenynų pakrančių valstybėje. Pačius primityviausius vėjo vargonus internautai siūlo susikurti iš eilės plastikinių butelių, išpjausčius juose įvairaus dydžio landas vėjui.

Dalios Grikšaitės nuotr.

„Analogų mūsų rastiems vėjo vargonams informacinėje erdvėje neradome. Tad mūsų meistrams skardinius būgnelius teko atkurti pagal rastuosius. Jie įtaisyti tose pat vietose kaip ir buvusieji. Tikimės, jog į visas keturias pasaulio kryptis nukreiptos vėjo gaudyklės taip pat sąžiningai atliks savo misiją – „Anapilyje“ ir apie jį toliau kurs paslaptingą atmosferą“,- vylėsi restauravimo bendrovės vadovas.

Netyčia atskleista „Anapilio“ paslaptis netrukus „pasislėps“ po kupolo vidaus apdailos medžiagomis. Pastate esant vėjo vargonus pašaliniams išduos tik jų skleidžiami garsai.

Vila „Anapilis“. (Nuotr. iš knygos „Senoji Palanga“) © DELFI (K.Pansevič nuotr.)

19-ojo amžiaus pabaigoje (apie 1896-1898 m.) statyta medinė vila, pavadinta Sofijos, o po Pirmojo pasaulinio karo – „Anapilio“ vardu, restauruojama nuo š.m. pradžios. Specialistai kruopščiai atkuria visas jos grožybes, išbarstytas per daugiau nei šimtmečio istoriją – keičiamas pastato stogas, atkurti sunykę jo elementai (smailės, bokštelių viršūnės), restauruojami fasadai, atkuriami balkonai, drožiniai. Pastato viduje bus sutvarkytas rūsys, įrengtos naujos elektros, šildymo, vėdinimo, vandentiekio bei telekomunikacijų sistemos, pakeistos supuvusios aukštų perdangos, restauruoti laiptai, Daugiau nei šimtmetį kurortą puošiantis pastatas po restauravimo taps Palangos muziejumi.

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.