2

Sveikinimai su Saulėgrįža Lietuvos žmonėms

gruodžio 24, 2018 Šventės, tradicijos ir papročiai

Oi atabėga bistrus alnelis
Lėliu Kalėda, Kalėda.
Bistrus alnelis devyniaragis
Lėliu Kalėda, Kalėda.
Ant devinto rago kavolėliai kalė
Lėliu Kalėda, Kalėda.

Atlakia alnias devyniaragis
Oi Kalėda, Kalėda.
Jis atlėkis vandeny žiūro,
Oi Kalėda, Kalėda.
Vandeny žiūro ir ragus skaito,
Oi Kalėda, Kalėda.

TE PRABYLA PRABOČIŲ MALDA ŠIŲ DIENŲ AINIAMS…išgirsk lietuvi, ar jauti, kaip per širdį eina?

„Sūduvių knygelėje“ užrašytoms maldoms gana artima ir užrašytoji L. Davido kronikoje. Ją aukojimo metu „pas ligonį ar rūpesčių prispaustąjį“ kalba taip pat vaidila, prašydamas, kad dievai apsaugotų „šį dievobaimingą žmogų“. Pasak autoriaus,  maldą vaidila kalba prūsiškai, tačiau užrašyta ji vokiečių kalba:
O Jr Beschirmer, O Jr Barmherzigen Götter, helffet diesem Wiertte, wen er des Morgens aufstehet vnd des Abents wenn er spate zu Hause kompt. <…> O Jr milden Götter, helffet dieser Wierttinne, dem Sohne, der Tochter, das Jnen in allem Jrem Vornehmen alles glücklich vnd woll gehe, O Jr milden Götter helffet das dieses frommen Mnnes Sehelen nimmermehrmö gen ledig stehen, das es möge viel Pferde haben vnd dieselben gesundt bleiben. O Jr milden Götter helffet das auch dieses Mnnes Küestrenge nicht ledig liegen, behüttet Jn vnd sein Hauß, O milden Götter, vor feuer, fur Wasser etc. O Jr milden Götter, Nehmet vnser Gebett an, die vir nun berühmen die Stücke vnsers Gebeths. <…> O Jr milden Götter, alle vnser Vnglück treibet vber die Sehe, da keine Nessell wechset vnd da kein Han kreeth.
O jūs globėjai, o jūs gailestingieji dievai! Padėkit šiam šeimininkui, kai jis keliasi ryte ir kai vėlai vakare grįžta namo. <…> O jūs gerieji dievai, padėkite šiai šeimininkei, sūnui, dukrai, kad jiems laimingai ir gerai sektųsi visi darbai. O jūs gerieji dievai! Padėkite, kad šio dievobaimingo žmogaus pjautuvas niekada nestovėtų be darbo, kad jis turėtų daug arklių ir kad jie nesirgtų. O jūs gerieji dievai, padėkite, kad šio žmogaus karvių pasaitai nestovėtų tušti, apsaugokit jį ir jo namus, o gerieji dievai, nuo ugnies, nuo vandens ir t. t. O gerieji dievai, priimkite mūsų maldą, kuria mes šloviname jus. <…> O jūs gerieji dievai, visas mūsų nelaimes nuvykite už jūros, kur neauga dilgėlės ir negieda gaidys (BRMŠ 2 253, 285)
Nuolat pasikartojantis kreipinys „O jūs gerieji dievai“ rodytų, jog su prašymo malda kreipiamasi į aukščiausiuosius prūsų dievus. Pasak L. Davido kronikos (tas pat pasakytina ir apie kitas XVI a. prūsų kronikas), aukščiausieji prūsų dievai yra Patrimpas, Patulas ir Perkūnas (žr. BRMŠ 2 280).

Pagal Malalos kronikas intarpą, Saulę nukalęs mitinis kalvis Teliavelis ir užmetęs ją ant dangaus, pan. teigia ir kelios lietuvių sakmės.

Kazimiero Būgos manymu, Teliavelis – kalvis milžinas galiūnas, nukalęs Saulę ir įmetęs ją į dangų. Tai veiklus, turintis kultūrinio didvyrio požymių dievas.

Pasak Jeronimo Prahiškio Saulė kadaise buvo paslėpta ledo bokšte ir „Zodiako ženklai“ ją išvadavę milžinišku kūju.
Saulės tikėjimas susiformavo matriarchato laikotarpiu, kai dar viešpatavo grupinės santuokos, kai tuoktis galėjo broliai su seserimis, kartais ir tėvai su vaikais. Kad Saulė siuntė piršlius pas Mėnulį, taip pat nurodo, matriarchato laikus, kai viešpatavo paprotys moterims rinktis vyrą ir siūlyti tuoktis. Kai kur sakoma, kad Saulei meilinosi jos broliai Ryto ir Vakaro žaros – juodas ir baltas žirgas.

Saulės ženklai Lietuvoje yra vieni seniausių – tai lygūs arba ornamentuoti skritinėliai, amuletai, spinduliuoti apskritimai, rombai. Žalvario amžiuje pasirodė saulinės apvalios segės ir įvijiniai smeigtai. Saulę reiškė įvairaus pavidalo svastikos. Saulė – šešiakampė segmentinė žvaigždė – labai populiari liaudies mene (architektūroje, prieverpstėse, paminkluose ir t. t.). Ji galėjo būti ir Perkūno simbolis. Roželė – Saulės ir pasaulio medžio ženklas mūsų juostose bei audiniuose.

Oi ir atlakia
Du juodu elniu, Kalėda.
Oi ir atveja
Du mudru strielčiu, Kalėda.
Bėgat, nebėgat,
Bet nedabėgsit, Kalėda.
Vejat nevejat,
Bet nedavysit, Kalėda.
Oi ir dabėgo
Straunių upelį, Kalėda.
Vandenį geria,
Vandenin žiūri, Kalėda.
Oi aš pažiūrau
Ant savo galvos, Kalėda.
Ant mano galvos
Dzideli dzyvai, Kalėda.
Dzideli dzyvai,
Devynios šakos, dešimta strėla, Kalėda.

2019-Elnias devyniaragis

Panaudoti šaltiniai: llti.lt, day.lt, vikipedija

© 2018, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (2)

 

  1. etnopapuosalai parašė:

    Sveikiname su šventėmis! Mums labai malonu, kai matome savo darbus plakatuose bei atvirutėse. Tačiau būtų mandagu tokiu atvėju nurodyti, kas yra naudojamo gaminio autorius. Šiuo atvėju, žalvarinės segės meistrai esame mes- Etnopapuošalai Baltiška Juvelyrika 🙂

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.