0

Latvija. Beverynos krašte Trikatoje vykusios Baltų sueigos prisiminimai

birželio 16, 2012 Baltijos šalyse, Baltų bendravimas, Baltų gentys, KRIVŪLĖ

Prisimenant Baltų tradicinių dvasinių bendruomenių visuotinės Metinės sueigos 2012 Latvijoje įspūdžius priminsime, kad praėjusių metų birželio mėn., kada Kurtuvėnuose (Lietuvoje) susirinko pirmoji Baltų sueiga, baltų tradicinių dvasinių bendruomenių susirinkimas, buvome tikri, kad sekanti Baltų krivūlė bus sušaukta Latvijoje. Todėl šiemet ji, įvyko Latvijoje, Beverynos krašte Trikatoje birželio 8 -9 d.

Baltų krivulės 2012 rengėjai: Latviškos pasaulėžiūros centras ZALTIS ir Beverynos krašto taryba. 2012 metų Baltų sueigos – krivulės temą latviai skyrė “ Žemei ir Tradicijai“. Šios temos įvade latviai rašė:

“ Žemė – vieta – kur ęsame gimę, kur mūsu šaknys ir mūsų jėga. Žemė – vieta, kurią puoselėti ir saugoti yra mūsų, atsakingos tautos pareiga ir teisės, taipogi džiaugsmas, ir išrinktybė. Žemė – ta, kas mus maitina ir palaiko mūsu gyvybę, nes mes valgome tai, kas joje išaugę ir gyvename namuose, kurie pastatyti ant jos.

Žemė – kelia džiaugsmą ir įkvepia, jeigu matome ja dailią, ir jeigu patys esame prisidėję su savo žiniomis, darbu ir laiku jos grožio palaikymui, jeigu gyvename darniai su savimi, savo tauta ir doroviniais pagrindais, jeigu gyvename darniai su gamta ir savo dvasine Tradicija.

Tradicija – tai mūsu pasaulėžiūra – supratimas ir žinios apie Dievulio leistą pasaulį, jos tvarką, apie Laimą ir Marą, apie Perkūną, apie mūsų amželio rytelius ir vakarėlius, apie šį pasaulį ir Anapilį, apie Žmogų pasaulyje ir amžinybėje.

Tradicija – tai mūsų atsakomybė šiandien, lai mūsų senolių baltų protėvių įgudžius ir žinias palaikytume gyvas, nes išlaikydami jas gyvas, mes išlaikome Tradiciją.

Bet turėdami gyvą Tradiciją, paremiant savuosius ir savas vertybes – esame stipresni, vieningesni ir patys laimingesni savo žemėje.“

LDS, dižvadonis Valdis Celms atidaro baltų krivūlę

Šios sueigos metu kalbos buvo – latvių ir lietuvių. Dvi vertėjos (viena jau 30 metų Latvijojoje gyvenanti lietuvė, kita latvė) puikiai susidorojo su nelengva užduotimi verčiant pranešimus ir tarpininkaujant lietuvių grupei visuose bendravimo baruose. Tuo latviai patobulino pirmos sueigos Kurtuvėnuose sueigos kokybę, nes mes kaimynams nesuteikėme galimybės visus pranešimus suprasti jų kalba (kaimynai apie tai užsiminė ir todėl patys ėmėsi šios klaidos atitaisymo  2 sueigoje).  Po sueigos buvo nuspręsta sudaryti koordinacinę tarybą ir palaikyti tarpusavio bendradarbiavimą. Pranešėjų temos sukosi apie Žemės svarbą ir tradicijas, baltų dvasinį paveldą ir jo tęsimą.Sueiga prasidėjo prie įspūdingo Atpilių ąžuolo, kažkuo primenančiu Stelmūžės ąžuolą. Kamienas tarsi gyva galvą stebėjo aplink vykstantį baltų suėjimą, šventos ugnies uždegimą, bendravimą, bendras giesmes ir šokius. Ąžuolą apjuosė tradicinėmis latvių Lielvardės juostomis.

Baltai.lt redaktorius ir dalis baltųjų žynių nespėjo į pačią atidarymo pradžią, bet tikimės, kad Romuvos atstovai pasidalins savo įspūdžiais su skaitytojais.

Atpiļu ozols-Atpilių ąžuolas

Baltai.lt svetainė paskirs kiekvienam pranešimui po atskirą skiltį ir pasistengs skaitytojus supažindinti su baltų sueigos medžiaga.

Pranešimus skaitė ir savo kūryba dalinosi:

Valdis Celms Latvijas Dievtuŗu Sadraudze Baltu vienotība un Baltijas vienība
Maruta Voitkus-Lūkina Latvju Dievtuŗu sadraudze trimdā, Toronto Burtnieku draudze Saules taka – debesīs, sētā, apziņā
Ziedonis Kārkliņš Latvijas pirts savienība, Vides veselības saime Pirts kā viens no latviskuma spēka avotiem
Eva Mārtuža Latvijas Dievtuŗu sadraudze, Latvijas Rakstnieku savienība Kāpēc mūsdienu latvietim vajadzīgs savs Dievs?
Liutauras Balsys Baltasis Baltųjų žynių bendruomenė, druwių žinyčia „Kuronas” Junkimės Prūsai-Lietuviai-Latviai
Jonas Trinkūnas,Valdas Rutkūnas Lietuvos Romuva Romuva – Lietuvių tautosakos pasaulėžiūra
Rita Dore KAUNO BALTAI ŽENKLAI LATVIŲ  ir  LIETUVIŲ kultūroje, grafikos darbų pristatymas ”ŽĖMĖS RATAS”
DARIUS RAMANČIONIS Baltųjų žynių bendruomenės, Kurtuvėnų žynyčios žynys SUKURKIME BALTŲ DVASINĘ TĖVYNĘ
Guntis Kalnietis Latvijas Dievturu sadraudze Dievturība kā indoeiropiešu reliģiozitātes forma
Petras Lukoševičius Jotvingių – Prūsų Bendrija „Atgimstanti Prūsija” – kvietimas i III Baltų Krivulė 2013m. Lenkijoje
Aīda Rancāne, Andris Kapusts Latvijas Folkloras biedrība Atklāsmes reliģijas un Dabas reliģijas – salīdzinājums
Jānis Lejiņš
Ales Mikus GUDIJOS PAGONIŲ INICIATYVINĖ GRUPĖ BALTIŠKAS JUDĖJIMAS RYTŲ BALTŲ ŽEMĖSE 2011-2012 METAIS
Andris Žukovskis brīvais dievturis Par slotu, burvju nūjiņu un Hariju Poteru
Juria Batņa Biedrība Lauku pirtnieki Zinātniskai un garīgais pasaules uzskats
Ramunas (Romuva Skandija) Romuva (Norvegija) pieredze trimdā

Daugiau nuotraukų iš baltų sueigos Trikatoje galite peržiūrėti čia

© 2012 – 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.