Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 8:52 pm



Atsakyti į temą  [ 47 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4  Kitas
 Žodžio gudas reikšmė 
Autorius Žinutė
Forumo šviesuolis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Bir 06, 2006 5:00 pm
Pranešimai: 325
Miestas: Vilnius - Telšē
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Baltas rašė:
Tu esi genijus visiškai pakeisti temą, prie ko čia laidojimas šitoj gijoj apie gudų vardą?

Prie to, kad norėjau parodyti, kad tuos metuos keitėsi tradicija. Data sutampa (XI a.). Galbūt truputį į šoną, bet niekas netrukdo sugrįžti.
Dėl vardo, tai vis dėlto reikia ieškoti prasmės, kur paslėpta sąsaja tarp gudo ir goto. Dabar gudas reiškia baltarusį, bet seniau galėjo reikšti kitką. Įdomu tai, kad latviai rusus vadina krieviais, pagal šalia gyvenusią gentį - krievičiai (krivičiai), nors gentis yra ne ta. Gal ir gudo vardas prilipo geografiškai. Beje, „apgudo“ reiškia „apslavėjo“ pagal Daukanto „Būdą“, tad „pramoko“ idėjos reikia atsisakyti, nebent laikytis linijos, ka „gudas“ reiškia „įgudęs, žinantis, išmokintas“:
Paveikslėlis

_________________
Vėsas opės akmenůtas...


Ket Spa 22, 2009 1:13 pm
Aprašymas ICQ YIM
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
įdomi mintis. . . :!:

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Ket Spa 22, 2009 4:48 pm
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
TZU rašė:
įdomi mintis. . . :!:

apie ką?

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Pen Spa 23, 2009 12:51 am
Aprašymas WWW
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Zordsdavini rašė:
...
Dėl vardo, tai vis dėlto reikia ieškoti prasmės, kur paslėpta sąsaja tarp gudo ir goto. ... Beje, „apgudo“ reiškia „apslavėjo“ pagal Daukanto „Būdą“, tad „pramoko“ idėjos reikia atsisakyti, nebent laikytis linijos, ka „gudas“ reiškia „įgudęs, žinantis, išmokintas“:

Juk rašiau, kad J.Statkutė mini savo knygoje, kad gudai pagal vienus, o pagal kitus godai, neatsimenu, pagal lotynus berods gudai (guden)..
Man žodis įgudo, įgudimas yra tas veiksmažodis, kuris galėjo suformuoti gudą daiktavardį. Tas, kas išmoko. Kaip ir prūsas. Daukanto "Būdas" išleistas 1845 metai, kodėl manai, kad jis rašo apie XI amž.? Pagaliau žodis goda reiškiantis garbę, o guda man nėra žinomas. Todėl greičiausiai godai. kaip rašo statkutė, tai viena sugermanėjusi godų atšaka, tada pasakymas "Main Goth" (mano dieve) reiškia ne dievą, o mano Garbė :!:
Pagal tą patį laikotarpį (XI-XII) am. galim stebėti ir Gotikinę architektūrą
http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_architecture
Tada sutampa su Statkute, tau Godų šedevrai, o ne slavų. Pats žodis slavas reiškia rusiškai slavit - garbinti. Vėlgi eina kalba apie garbę, garbinimą. Ką jie ten garbino? Pvz. "Bogoslav" reiškia dievą garbinantis, o slavianie yra garbintojai.
Yra žodis gūdus, reiškiantis tamsų, neįžengiamą (mišką) Gal būdvardis nurodo tamsaus gymio, plaukuotą :))?

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Pen Spa 23, 2009 1:21 am
Aprašymas WWW
Forumo šviesuolis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Bir 06, 2006 5:00 pm
Pranešimai: 325
Miestas: Vilnius - Telšē
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Baltas rašė:
kodėl manai, kad jis rašo apie XI amž.?

Todėl, kad knygoj (Daukanto) parašyta, kad Rusnės saloj (X-XI a.) jau bvo žinyčia.

_________________
Vėsas opės akmenůtas...


Pen Spa 23, 2009 8:52 am
Aprašymas ICQ YIM
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
įdomi mintis yra ta, kad mes vėl prieiname išvados jog patys baltai buvo žiopliai ir nemokšos, nes jie buvo neiGUDĘ ir neišPRUSĘ, o dar geresnis apibudinimas negarbinantys nes neSLAVAI.
Aš manau jog viskas daug paprasčiau yra du seni žodžiai GOTI (eiti) ir KELTIS (keltis gyventi į kitą vietą). Vieni kariai kiti žemdirbiai.

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Pen Spa 23, 2009 9:32 am
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
TZU rašė:
... Mano senolis buvo pasisodinęs savo medį (beržą). Vakarais sėdėdavo po tuo beržų ant akmens avikailiu apklotu ir gododavo (galvojo svajojo) užsirašinėdavo.

kitoj gijoj TZU paminėjo dar vieną žodį, kurį siečiau su gudo reikšme, tai "godoti". Godingas reiškia garbingą, o godoti, manau ne galvoti, o mastyti, yra tam tikras niuansas. Nors tai gal ir sinonimas, nurodantis, kad reikia dirbti galva, bet mąstymas susietas su matavimu (masteliu). Tai dar kartą patvirtintų, kad Godas yra mąstantis žmogus, išmokęs mąstyti, galvoti.
TZU rašė:
įdomi mintis yra ta, kad mes vėl prieiname išvados jog patys baltai buvo žiopliai ir nemokšos, nes jie buvo neiGUDĘ ir neišPRUSĘ, o dar geresnis apibudinimas negarbinantys nes neSLAVAI.
Aš manau jog viskas daug paprasčiau yra du seni žodžiai GOTI (eiti) ir KELTIS (keltis gyventi į kitą vietą). Vieni kariai kiti žemdirbiai.

Ir Godai ir Prūsai yra laikomi baltais, o pagal šaltinius aiškiai pasakyta, kad mokė vietinius (žemaičius). Kelčiau klausimą kitaip, kodėl Imperinė tauta su galingu mokymu taip atitrūko savo "Tėviškės įsčiose" savo mokytumu, kad teko mokyti savus, grįžus atgal, iš kur buvo kilę? O gal mokyti per naują? Kitu atveju tektų pripažinti ne Statkutės tiesą, o TZU, kad esame debilai, atsiradę iš pelkių, kad krikščionybė mums parodė šviesią ateitį ir kultūrą, o lenkai išmokė būti kilmingais ir kultūringais? :lol: :!:

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Pen Spa 23, 2009 9:15 pm
Aprašymas WWW
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Keistai viską "pastumėt" aš tiesos jokios nepristačiau, o apibendrinau iki tol pasakytas minti. Jei remtis tuo jog jie (gotai-gudai) kilę iš čia, tai kodėl jie gryžo "protingesni". O gal tai ir yra atsakymas į reformos klausimą "bitės" gryžo į avilį su nauja pasaulėžiura kuri pakeitė arba ėmė keisti senąją. Visi kurie to nesilaikė buvo laikomi neišprususiais. Dėl Žemaičių, tai kaip karinė tauta ar vieta kur karinė jėga buvo kaupiama, mokymas kuris buvo reikalingas yra karinis, o tuo metu sugryžėliai buvo daug pranašesni savo patirtimi. Kad suvaldyti karinę "mašiną" Žemaičiai turėjo švietimo centrą Kražius (šalia jų) ir karinio mokymo centrą Raseinius. Bet patirtis iš Prūsų ir dabartinės Latvijos teritorijos taip pat buvo reikalinga.
Dėl kitos gijos tai mano senelis sakydavo asisėsiu pagodoti ir vėlau užsirašydavo savo mintis. Jis galvojo ar mastė reiktu žodyne patikrinti. Ar tai sietina su Godu ir ar toks pavadinimas yra nežinau.

Jei tikėti teorija apie bičių spiečius tai tie Gotai ilgai gojo ir ką jie parsinešė gryždami po keletos kartų niekas nežino. Žiurėkit kaip ten žydams po 40 m gavosi su pažadėtaja žeme :lol: :lol:

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Pen Spa 23, 2009 10:12 pm
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
TZU rašė:
Jei tikėti teorija apie bičių spiečius tai tie Gotai ilgai gojo ir ką jie parsinešė gryždami po keletos kartų niekas nežino. Žiurėkit kaip ten žydams po 40 m gavosi su pažadėtaja žeme :lol: :lol:

tai jūs dar syki patvirtinat, kad mes anksčiau buvom nemokšos, o tik gavom "žinias" iš kažkur atneštas. Čia būtų kita tema, nes paliestume slaptuosius mokymus. Kitu atveju galim kalbėti tik apie karinę ir prekybinę patirtį.
Tokio žodžio gojo (ne gojus-miškas) nežinau. Įdomu būtų šaltinis?

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Pen Spa 23, 2009 10:42 pm
Aprašymas WWW
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
kartais stebinate
góti, gója, gójo intr. K.Būg, Š, Kp skubiai eiti: Žmonės, užmatę gaisrą, tik gója gója iš visų pusių Jž. Gója vaikai par ūlyčią raudonom nosim Vj.
atgóti intr. skubiai ateiti: Ut ir Jonas per dirvas atgója Km.
išgóti tr. išvyti, išvaikyti: Visas vištas išgójo lapė iš diendaržio Antz.
nugóti intr.
1. greit nueiti: Pabaliais pabaliais ir nugójo boba miestelin Skp.
2. nudvėsti: Numirė Palšis, nugojo A.Strazd. Po kelių dienų, žiūrėk, ir nugõs [arklys] Svn.

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Pen Spa 23, 2009 11:01 pm
Aprašymas
Sidabrinis narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Rgs 03, 2009 11:15 am
Pranešimai: 958
Šalis: Žemaitija
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Telšių r. Vidmantai
mano pomėgiai: Pasaulėžiūra, Praeitis, Ateitis
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Baltas rašė:
TZU rašė:
Jei tikėti teorija apie bičių spiečius tai tie Gotai ilgai gojo ir ką jie parsinešė gryždami po keletos kartų niekas nežino. Žiurėkit kaip ten žydams po 40 m gavosi su pažadėtaja žeme :lol: :lol:

tai jūs dar syki patvirtinat, kad mes anksčiau buvom nemokšos, o tik gavom "žinias" iš kažkur atneštas. Čia būtų kita tema, nes paliestume slaptuosius mokymus. Kitu atveju galim kalbėti tik apie karinę ir prekybinę patirtį.
Tokio žodžio gojo (ne gojus-miškas) nežinau. Įdomu būtų šaltinis?

Žodis nemokša negali būti vienpusis todėl yra senobėje buvus žodžio MOKŠA kas reikštu mokymą. Bet turbūt reformos metu pakeitė mokymą ir liko tik mokšė - bala. Ir visi žodžiai su mokš- pavirto nesgrebnumo pavyzdžiais seno mokymo "pasenimas".

_________________
Jei nori mokyt gyvenk taip pats.
R.V.


Pen Spa 23, 2009 11:11 pm
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
TZU rašė:
kartais stebinate
góti, gója, gójo intr. K.Būg, Š, Kp skubiai eiti: ...

Turėjau omenyje ne Būgos paaiškinimą, o tai, kad nei mano tėvai, nei seneliai, nei aplinkoje, kurioje gyvenau ir gyvenu, niekas šio žodžio nevartojo šia prasme. Todėl ir nežinau šio žodžio, kaip "eiti" prasme. Netgi dabar, kai pateikėte Būgos vartotą reikšmę ar tai žinotą, nereiškia, kad aš ją žinau, tai yra ji lieka man nevartotina. Todėl ieškom gudo vardo susiformavimo priežąstis. Tuo jūs ir prisidėjote savo šaltiniu, ačiū :)

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Šeš Spa 24, 2009 12:16 am
Aprašymas WWW
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
TZU rašė:

Žodis nemokša negali būti vienpusis todėl yra senobėje buvus žodžio MOKŠA kas reikštu mokymą. Bet turbūt reformos metu pakeitė mokymą ir liko tik mokšė - bala. Ir visi žodžiai su mokš- pavirto nesgrebnumo pavyzdžiais seno mokymo "pasenimas".

Senovė ar senobė? Čia Mokšos vardo nenagrinėkim, nes teks nukrypti prie Kama Sutros. Kas liečia godojimą, tai jei priimtume domėn, kad tai reiškia mąstymą (man kažkodėl susidaro pojūtis, kad tai reiškia sielvartavimą) tokiu atveju galim paliesti ir mokymą plačiąja prasme. Kas ir ko mokė, kodėl tai susieta su žinyčia ir kodėl ji ir yra šventvietė, kurioje degė Amžinoji Ugnis. Nors dalis atsakymo jau pateikta kitoje gijoje "Kurono vardo beieškant".
Kaip suprantu, mokymas apie Amžinosios ugnies garbinimą ir jos reikšmę Gyvatai Visatoje, yra esminis mokymas, kuris buvo ypač būdingas baltams, todėl juos ir vadino ugnies garbintojais, dabartinius žmonelius pavadinčiau žvakelių degintojais :lol: :oops:
Tai žodis Godas (gudas) ir garbė skirta Dievui, kurio apraiška ateina per ugnį, todėl per ją išeiname pas Dievus. Godoti, man siejasi su psichinės būsenos paruošimu virsmui. Kaip miegas - miegoti, atlikti miego veiksmą, taip Godas - godoti, atlikti garbinimo veiksmą. Garbinimo veiksmas gali būti susietas su kontempliacija, tam tikru, ypatingu mąstymo būdu, kurio metu žmogus pakylėja ir nušvinta. Todėl ir žodis švietimas sietinas su mokslu. Mokymas nuskaidrina protą, taip įvesdindamas į sąlyti su dvasiniu pasauliu.

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Šeš Spa 24, 2009 12:29 am
Aprašymas WWW
Forumo šviesuolis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Bir 06, 2006 5:00 pm
Pranešimai: 325
Miestas: Vilnius - Telšē
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Godoti, man daugiau yra mąstyti/svajoti/galvoti apie senus gerus laikus, kai suplaukia visokiausi prisiminimai. Šiaip žinoti savo senovę yra garbė.

_________________
Vėsas opės akmenůtas...


Šeš Spa 24, 2009 12:31 pm
Aprašymas ICQ YIM
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Žodžio gudas reikšmė
Zordsdavini rašė:
Godoti, man daugiau yra mąstyti/svajoti/galvoti apie senus gerus laikus, kai suplaukia visokiausi prisiminimai. Šiaip žinoti savo senovę yra garbė.

tikrai garbė

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Šeš Spa 24, 2009 2:14 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 47 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4  Kitas

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007