www.baltai.lt
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/

Die Mythen, Sagen und Legenden der Zamaiten
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/viewtopic.php?f=109&t=966
Puslapis 11

Autorius:  Zordsdavini [ Ket Geg 31, 2007 9:58 am ]
Pranešimo tema:  Die Mythen, Sagen und Legenden der Zamaiten

Yra tokia knyga "Die Mythen, Sagen und Legenden der Zamaiten", kuriuos Kuršo vokietis Edmund von Veckenstedt užrašė ir 1883 išleido Heidelberg. Ją sudaro berods 2 tomai (berods, šiaip apie 650 psl.). Tai didelė kaugė padavimų ir sakmių, bei legendų irgi. Didelę dalį knygos užima epinė pasaka, kurioje pasakojama apie žemaičių prasidėjimą. Epo tekstas (pateikiu iš http://www.samogit.lt/TAUTOSAKA/zemaite.lt.htm) kartais primena bibliją:
Cituoti:
Dievas, pasivertęs elgeta, ilgai keliavęs po pasaulį, norėdamas įsitikinti, ar teisingos žinios, kad žmonės žemėje po jų sutvėrimo labai pablogėjo ir nieko nebegerbia. Jis aplankė tūlus kunigaikščius, bajorus ir daugelį sodiečių, bet jie visi jam rodė kietą širdį: nedavė nei valgio, nei nakvynės. Vienas kunigaikštis, pamatęs ant elgetos piršto brangų žiedą, įsigeidė jį gauti, bet, Dievui atsisakius jam žiedą atiduoti, kunigaikštis jį apšaukęs vagimi. Žiedą jis pasiėmė jėga, o elgetą nuteisė mirti. Besiruošiant jį pakartoti, elgeta paslaptingai dingo.

kartais vedas ar net dabartinius ateivių apsireiškimus:
Cituoti:
Dievaičiui Švaistikui buvo nurodyta pastatyti krištolo rūmus, kurie stovėtų tarp dangaus ir žemės. Po to Dievas liepė į juos sunešti daugelį daiktų, reikalingų žmogaus gyvenimui, o Ugniedokas bei Ugniegavas gavo įsakymą nukaldinti mergaitę-nuotaką iš gryno aukso, kuri tuose rūmuose gyventų taip pat kaip ir žmonės, tik negalėtų kalbėti.
<...>
Tuo pačiu akimirksniu jos pirkios vidų nutvieskė šviesa. Po kiek laiko šviesa jos pirkelėje dingo, o su ja kartu ir naujagimis.

Mano pateikta nuoroda pateikia labai sutrumpintą variantą. Dr. Šliūpas beveik pilną išvertė XX a. pradžioje. Tą vertimą buvau gavęs, bet dar paskolinau, o prietelis kaip į balą. Nors vokiškai nemoku, bet norėčiau gauti orginalo kalba šią knygą.
Gal galite patarti kaip tai padaryti?

Autorius:  Zordsdavini [ Tre Rgp 08, 2007 10:19 am ]
Pranešimo tema: 

Šiaip ši knyga laikoma truputuką išgalvota, nes pats daktaras tai Žemaitijoj lyg ir nerinko pats duomenų, bet rinko jo studentai ir kai kurie galėjo prigalvoti. Bet vis tik labai norėčiau rasti. Tad jei kam įdomus toks šaltinis. Prašom padėkit rasti.

Autorius:  Zordsdavini [ Ant Rgp 28, 2007 1:19 pm ]
Pranešimo tema: 

Valio. Sugebėjau gauti Šliūpo variantą, bet tik pirmą tomą, bet prasidėjimo pasaka yra :) Jei kam labai įdomu - galiu kaip nors paplatinti. Šiuo atveju, knyga įdomu ir dėl savo žemaitiškos kalbos atspalvio (uf, ka aš tâp muokietiuo).

Autorius:  Zordsdavini [ Pen Rgp 31, 2007 12:10 pm ]
Pranešimo tema: 

Jė kas nuorat gautė kuompioterėnė varijanta (atskenavau), ta nūruoda besontė tuokė: http://eko.laei.lt/anketos/fls/sliupas_I.pdf. Vieliau teks anon panaikintė - nes žado ēt ėš tuo darba.

Autorius:  TZU [ Sek Rgs 06, 2009 9:00 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Die Mythen, Sagen und Legenden der Zamaiten

Gal galima tos knygos kopija kaip nors gauti.

Autorius:  Baltas [ Pir Rgs 07, 2009 2:02 am ]
Pranešimo tema:  Re:

Zordsdavini rašė:
... - nes žado çt ėš tuo darba.

Aš tai praradau norą gilintis, nes mūsų gerb admino išgalvoti rašmenys ne tik nepadeda suprasti, bet dar ir klaidina.
Cituoti:
çt
:!: :?:

Autorius:  Zordsdavini [ Pir Rgs 07, 2009 5:02 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Re:

Baltas rašė:
Zordsdavini rašė:
... - nes žado çt ėš tuo darba.

Aš tai praradau norą gilintis, nes mūsų gerb admino išgalvoti rašmenys ne tik nepadeda suprasti, bet dar ir klaidina.
Cituoti:
çt
:!: :?:
:D joukėnat :D
pu db mėgracėjės "ē" nugriova i "ç". Negi čė svieta pabonga? :D Vuo rašmenū nieks naėšgalvuo - tuokės tatā žemaitėškė diakrėtā.
TZU: jei nori - parašyk į PM savo e-mail'ą ir atsiųsiu. Smagi knygutė - bet skaitant tikrai galvoju, kad "Die Mythen, Sagen und Legenden der Zamaiten" buvo bereikalo priskirta nereikšmingai literatūrai („kūrybai“), gal tiesiog ji neparanki katalikams.

Autorius:  Catori [ Sek Rgs 27, 2009 7:48 pm ]
Pranešimo tema:  Re:

Zordsdavini rašė:
Jė kas nuorat gautė kuompioterėnė varijanta (atskenavau), ta nūruoda besontė tuokė: http://eko.laei.lt/anketos/fls/sliupas_I.pdf. Vieliau teks anon panaikintė - nes žado ēt ėš tuo darba.O dar egzistuoja kur nors tas nuskanuotas varijantas ? Kaip beveik žemaitei, tai norėtųsi pavartyt :?: :D

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/