www.baltai.lt
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/

Suvalkijos (Sūduvos) tradicinė kaimo architektūra
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/viewtopic.php?f=110&t=1624
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Sek Spa 17, 2010 12:37 pm ]
Pranešimo tema:  Suvalkijos (Sūduvos) tradicinė kaimo architektūra

„Suvalkijos (Sūduvos) tradicinė kaimo architektūra“ (2008 m.).

Lietuvos etnografinis regionas SUVALKIJA (SŪDUVA)

Suvalkija - Lietuvos etnografinis regionas kairiajame Nemuno krante, apimantis didžiąją Lietuvos Užnemunės dalį (Marijampolės aps. Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Šakių ir Vilkaviškio rajonus, Kauno aps. Kauno rajono pietinę ir Prienų rajono vakarinę dalis).

Sūduva yra etninės sūduvių, apie I tūkstantmečio vidurį išsiskyrusių iš didelio baltų vieneto – jotvingių, etninės žemės. Sūduviai iš visų dabartinės Lietuvos etninių regionų gyventojų rašytiniuose šaltiniuose yra paminėti anksčiausiai – II a. mokslininko ir keliautojo Klaudijaus Ptolemėjo „Geografijoje“.

Pirmaisiais lietuvių kovų su kryžiuočiais dešimtmečiais kraštas iš dalies virto dykra. Pagal Melno taikos sutartį (1422 m.) LDK sugrįžusią Užnemunę greitai kolonizavo sulietuvėję karo pabėgėlių nadruvių palikuoniai bei aukštaičiai, dzūkai, žemaičiai. Šie persikėlėliai atsinešė naujus gyvensenos įgūdžius bei papročius, tačiau suvalkiečių (ypač kapsų ir zanavykų) etnografinės grupės susiformavimui didelės įtakos turėjo ir jotvingių substratas.

Nuo 1795 m. iki XIX a. pab. Suvalkijos ūkinė visuomeninė raida vyko izoliuotai nuo likusios Lietuvos, nes šis kraštas priklausė Lenkijos karalystei. Anksčiausiai Lietuvoje (XIX a. pradžioje) panaikinta baudžiava ir vėlesnės žemės reformos suteikė valstiečiams asmens laisvę. Dėl geresnių ekonominių ir kultūrinių sąlygų, žemdirbystei palankių derlingų žemių, regiono gyventojai tapo turtingiausiais XIX–XX a. Lietuvos ūkininkais ir tuo laikotarpiu davė šaliai daugiausia išsilavinusių žmonių. Net 6 iš 20 Valstybės atkūrimo, Vasario 16-osios akto signatarų yra iš Sūduvos. Vienas iš jų - Lietuvos patriarchas Jonas Basanavičius. Šiame regione gimęs ir Jonas Jablonskis – lietuvių bendrinės kalbos kūrėjas, išleidęs kelias gramatikas, bei Lietuvos himno autorius Vincas Kudirka.

XIX a. pab. vakarinėje Suvalkijos dalyje vartojamų kapsų ir zanavykų šnektų pagrindu susiformavo dabartinė bendrinė (literatūrinė) lietuvių kalba.

Kalbant apie šį etnografinį regioną vartojami keli skirtingais istorijos periodais susiformavę pavadinimai – Sūduva, Užnemunė, Suvalkija. Populiariausias pavadinimas Suvalkija prigijo po 1867m., tuo metu čia egzistavusios Lenkijos karalystės šiaurines apskritis sujungus į naują Suvalkų guberniją.

Plačiau http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 5440&p_k=1

Prikabinti failai:
Suvalkijos tradicine kaimo architektura.PDF [5.28 MiB]
Atsisiųsta 1230 kartus(ų)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/