www.baltai.lt
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/

Vakarų Aukštaitijos tradicinė kaimo architektūra
http://www.baltai.lt/kulturos_forumas/viewtopic.php?f=110&t=1626
Puslapis 11

Autorius:  Baltas [ Sek Spa 17, 2010 12:47 pm ]
Pranešimo tema:  Vakarų Aukštaitijos tradicinė kaimo architektūra

„Vakarų Aukštaitijos tradicinė kaimo architektūra“ (2008 m.).

Lietuvos etnografinis regionas AUKŠTAITIJA

Paveikslėlis
2006 m. patvirtintas Aukštaitijos herbas
Aukštaičių žemės (dabartinė šiaurrytinė-rytinė Lietuvos dalis) – pirminis Lietuvos valstybės branduolys. Apie XI a. šiose žemėse susikūrė Lietuvos kunigaikštystė, kuri sėkmingai plėtodama politinę diplomatiją, XII a. tapo galingiausia baltų kunigaikštyste.

Pirmą kartą aukštaičiai paminėti Petro Dusburgiečio kronikoje, kalbant apie kunigaikščio Vytenio kovas ginant ir stiprinant kunigaikštystės teritoriją (1294 – 1300 m.) - Austechia, terra regis Lethowie (Aukštaitija, lietuvių karaliaus žemė).

Aukštaitija - didžiausias Lietuvos etnografinis regionas. Šiandieninė Aukštaitija pasižymi tarmių, gyvensenos ir etnokultūrinio paveldo margumu, kadangi yra paveldėjusi trijų didelių etninių darinių – Sėlos, Nalšios ir Žiemgalos palikimą.

Šio krašto tradiciniuose audiniuose ir nacionaliniuose kostiumuose vyrauja linksmos, šviesios spalvos. Čia giedamos tūkstantmetės aukštaičių dainos - sutartinės. Šios dainos yra išlaikiusios archajišką muzikinę ir poetinę formą. Sutartinių dermės liudija seną kilmę, o tobula polifoninė kalba – aukštą to meto muzikinę kultūrą. Sutartinės – išskirtinis reiškinys ne tik lietuvių, bet ir pasaulio folkloristikoje. Greta vokalinės muzikos aukštaičiuose gyvavo ir ne mažiau savita skudučiais bei ragais pučiama instrumentinė polifonija.

Plačiau http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... &p_d=95434

Prikabinti failai:
Vakaru Aukstaitijos tradicine kaimo architektura.PDF [5.17 MiB]
Atsisiųsta 1187 kartus(ų)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/