Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pir Rgs 21, 2020 6:43 pmAtsakyti į temą  [ 17 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas
 Žiemgaliai 

Ar jūsų protėviai yra žiemgalių genties?
Tik žiemgaliai 40%  40%  [ 2 ]
Žiemgaliai ir kitos baltų gentys 60%  60%  [ 3 ]
Žiemgaliai ir lenkai 0%  0%  [ 0 ]
Žiemgaliai ir kiti europiečiai 0%  0%  [ 0 ]
Žiemgaliai ir kiti azijiečiai 0%  0%  [ 0 ]
Žiemgaliai ir kiti afrikiečiai 0%  0%  [ 0 ]
Žiemgaliai ir rusai 0%  0%  [ 0 ]
Nežinau 0%  0%  [ 0 ]
Viso balsų : 5

 Žiemgaliai 
Autorius Žinutė
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 785
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Žiemgaliai
Į rytus nuo kuršių, Šiaurės Lietuvoje ir Pietų Latvijoje, buvo žiemgalių kaimai. Derlingose dirvose išaugintų žemdirbystės produktų pertekliumi žiemgaliai prekiavo su kaimynais. Jų mirusieji laidoti nedeginti, eilėmis, į kapą buvo įdedamas trumpas vienašmenis kalavijas, keli ietigaliai, nemažai žalvarinių papuošalų (apgalvių, smeigtukų), žemdirbystės įrankių.
Rašykite, ką dar galite pridurti nuo savo genties :?:

http://www.ipc.lt/wg/php/wg.php?zs=24&zn=45

Žiemgaliai

IV-V a. buvusioje pilkapių su akmenų vainikais srityje šalia žemaičių išryškėjo žiemgalių kultūrinė sritis. Žiemgalių etnokultūrinė sritis susidarė Mūšos-Lielupės upių baseine, šiaurėje siekianti Dauguvą, vakaruose — Ventos ir Virvytės upes, pietuose buvusi šiauriau dabartinio Panevėžio. Išnyko paprotys pilti pilkapius, mirusieji laidoti nedeginti plokštiniuose kapuose. Tai vienintelė gentis, kurios mirusieji niekad nedeginti. Kapinynui vieta buvo parenkama nedidelėje kalvoje, netoli upelio, vienoje vietoje laidojama net 500-700 metų. Lietuvoje žinoma apie 100 žiemgalių kapinynų, kurių tik maža dalis tyrinėta.

V-VII a. mirusieji laidoti be karstų, matyt, susupti į drobules, vėliau dalis jų skobtiniuose karstuose, aukštielninki, įvairiai sudėtomis rankomis. Kapai išmėtyti padrikai. Vyrai ir moterys laidoti priešingomis kryptimis, tačiau ilgainiui kryptis pasikeičia. Toks laidojimo krypčių pasikeitimas pastebėtas VII-VIII a. kapuose.

Žiemgaliai mirusiajam į kapą dėdavo gana vienodas įkapes. Vyrams nedėta jokių darbo įrankių, tačiau palyginti daug ginklų: viena ar dvi ietys (nuo VIII a. net po tris keturias), kirvis (nuo X a. kartais plačiaašmenis), peilis, o nuo VIII a. - platusis kovos peilis, šis būdingas žiemgališkas ginklas dedamas mirusiajam skersai kojų. Vyrų drabužis buvo susegtas tik viena lankine sege, kartais smeigtuku, kaklas papuoštas antkakle. Ant kairės rankos vyrai mūvėjo masyvią įvijinę ar šiai sričiai būdingą ???kario" apyrankę.

Moterims j kapą įdėdavo kaplį, neaptinkamą niekur kitur, taip pat ylą, peiliuką ar peilį-pjautuvėlį, tačiau žiemgalėms nedėdavo verpstuko. Moterų papuošalai gausesni, bet taip pat gana vienodi. V-VII a. galvas puošėsi plokšteliniais apgalviais, o jiems išėjus iš mados, nuo XI a. smulkių įvijėlių apgalviais. Rūbą moterys susegdavo dviem smeigtukais su grandinėle. Nešiotos dvi vienodos apyrankės, VII a. mėgtos plačios rankogalinės trikampe briauna. Antkaklėm puošėsi rečiau nei genties vyrai.

Žiemgalių kultūra artimiausia žemaičiams, tačiau daugiau panašumų būta V—VIII a., o vėliau atsirado daugiau skirtumų. Žiemgalių arealo pietūs artimesni žemaičių kultūrai, rytai — latgaliams ir sėliams. Beje, ši srities riba mažiausiai ištirta. Genties ribos nebuvo pastovios, laikui bėgant jos kiek keitėsi. Kalbininkai nesutaria dėl šios genties artumo latviams ar lietuviams.

XIII a. žiemgalių genties teritorija istoriškai buvo perkirsta į dvi dalis - šiaurinę dalį nukariavo kalavijuočiai ir ji pateko Livonijos valdžion, o pietinė liko Lietuvos dalyje. Rašytiniai šaltiniai mini, kad šios dalies žiemgaliai persikėlė į lietuvių žemes.
Lietuvos archeologų draugijos tinklapis

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Paskutinį kartą redagavo BURTONIS Ket Bir 16, 2005 10:47 am. Iš viso redaguota 1 kartą.Ket Rgs 23, 2004 11:14 pm
Aprašymas WWW
Ištroškęs (-usi) žinių
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Tre Geg 18, 2005 10:58 pm
Pranešimai: 209
Miestas: Kaunas
UNREAD_POST 
XII - XIII amziuose kai ziemgaliai nebesistenge atlaikyti kalaqvijuociu puolimu... pylys atsilaikydavo, bet priespyliai dege, po pora puolimu per metus... didzioji dalis pasidave , apsikrikstijo ir atsissake kovos... tai latviskoji didzioji dalis ...
bet dalis su tokiu sprendimu nesutiko, sudegino pilis, sudegino kaimus, apnuodijo zeme ir pasitrauke i zemaitija... taip nuo Bauskes iki siauliu ilgiems amziams isiviravo isdeginta zeme... apnuodijimo pedsakai dar ir dabar jauciami, Joniskio (Sidabres) apylinkese iki siol medziai pavarge ir susisuke auga... labai daug baltu misku...
Ta dalis beje laikui prabegus, sustiprejus, uzaugus naujai vyru kartai sugryzo i savo zemes ir susiskaiciavo su kalavijuociais Saules lauke :) bet savo zemese nebegalejo gyventi :)


Ket Geg 26, 2005 7:46 pm
Aprašymas ICQ
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Sek Geg 30, 2004 12:28 pm
Pranešimai: 174
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Gerbiamasis Vigintai :) Būtų labai malonu iš Jūsų pusės, kad gerbdamas lietuvių ( turbūt Jūsų ir Jūsų protėvių) kalbą išsitaisytumėte klaidas savo žinutėse. Būtų kur kas maloniau jas skaityti :) Ačiū


Pen Geg 27, 2005 11:27 pm
Aprašymas YIM
senbuvis(ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ant Bal 26, 2005 12:28 pm
Pranešimai: 60
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Žiemgaliai – viena iš baltų genčių, susiformavusi apie V a. plačioje pilkapių srityje – vidurinėje jos dalyje tarp žemaičių, latgalių, sėlių. Žiemgalių genties teritorija išskiriama Lielupės upės baseine – Mūšos, Nemunėlio ir tankiame mažesnių upių tinkle.

Žiemgaliai pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėti IX a. Žiemgalos istorijoje XIII a. buvo pats kruviniausias. Apie 70 metų žiemgaliai kovojo su Kalavijuočių ordinu, vėliau su kryžiuočiais – Vokiečių ordino Livonijos atšaka. XIII a. pabaigoje ordinas nukariavo šiaurinę Žiemgalą, o likusieji gyvi žiemgaliai buvo jėga varomi iš savo žemių. Žiemgalos teritorija buvo padalyta tarp dviejų valstybių: Livonijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. XV a. susidariusi siena tarp valstybių beveik nepakitusi išliko iki šių dienų tarp Latvijos ir Lietuvos. Nuo XIV a. Žiemgalos vardas jau nebeminimas. Archeologiniai radiniai lieka svarbiausiu to meto istorijos dokumentu.

Genties etninę kultūrą, savitumus ir skirtybes geriausiai nusako laidosenos papročiai ir įkapės, dėtos mirusiajam. Žiemgaliai savo mirusiuosius laidojo nedegintus plokštiniuose kapinynuose, dažniausiai netoli upelio. Vienoje vietoje laidota kelis šimtmečius. Žiemgaliai griežtai laikėsi priešpriešinio mirusiųjų – vyrų ir moterų – laidojimo papročio, kuris išliko ir VII–VIII a. pasikeitus laidojimo krypčiai. Jų kapams kaip ir daugumai baltų genčių būdinga įkapių gausa. Vyrai laidoti su ginkluote: kovos peiliu ir dažnai net keliomis ietimis. Žiemgaliai nelaidojo savo mirusiųjų su žirgais, tačiau turtingiems kariams į kapą dėjo žirgo aprangą. Būdinga moterų įkapė – kaplys ir peilis lenkta viršūne, tačiau beveik niekada nededamas verpstukas, skirtingai negu kitose baltų gentyse. Ir moterų, ir vyrų dėvėti papuošalai geriausiai atspindi madą ir genties kultūros savitumus. Labai mėgtos lankinės aguoninės segės, kuriomis dažnai segėsi vyrai, moterys puošėsi itin įvairiais smeigtukais, dažniausiai jų poromis, sujungtomis ilgų grandinėlių eilėmis. Išsiskiria puošnūs plokšteliniai žalvariniai apgalviai, moterų ir vyrų dėvėtos apyrankės.

Žiemgalių gyvensenos fragmentai atsiskleidžia tirtuose piliakalniuose ir senovės gyvenvietėse. Ūkis, amatai, buitis, lobiai, atsivežtiniai daiktai liudija žemgalius buvus turtinga gentimi, gyvenusia netoli svarbių prekybos kelių.

P.S. Dabar Lietuvos Nacionaliniame Muziejuje yra Baltų archeologijos paroda "Žiemgaliai". Labai rekomenduoju nueiti.

_________________
Iš mūšio grįžtant, mane varnai ramino, liepsna nuplovė mano kruvinas rankas...


Sek Bir 05, 2005 9:03 am
Aprašymas WWW
Ištroškęs (-usi) žinių
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Tre Geg 18, 2005 10:58 pm
Pranešimai: 209
Miestas: Kaunas
UNREAD_POST 
Pietu Ziemgala, ta dalis kuri nesutiko pasiduoti ir sudeginusi miestus ir kaimus atsitrauke 300 metu niekas negyvena... labai mazai to laikotarpio kapu...
Pietu ziemgaloje aptinkami moteru kariu kapai, ikapese koviniu streliu antgaliai, labai saviti su titnago atplaisom, kai toks antgalis suzeidzia kuna gaunasi uzkretimas ir labai greitai nuozmus karsciavimas... liko apnuodytu streliu pavizdziai, vel ne mirtini nuodai, o sukeliantis labai stipru karsciavima... Tai budinga partizaniniam karui, siekiama ne nuzudyti priesa bet ji suluosinti :) Taip pat harakteringos lanku temples, net simtmeciu begyje jos nesupuvo, jos buvo daromos is vilku sausgysliu... Beje kaip tik kariai ziemgaloje buvo kremuojami, nes ikapese randami tik pelenu ir ikapiu daiktai...
Negyvoje zemeje, kaip ja vadino kalavijuociai, livonijos kronikos, duisburgo kronikos siautejo mazi labai mobilus buriai, puldinejantys ajergardus, nekeidziantys kolonizuoti krasto... net livonijos ordinui teko apleisti dvi pilis, net visoje apylinkeje neliko ukininku ir broliai badaudavo...
Ziemgalos kovos ne tokios ryskios, bet teses veik 500 metu ir buvo labai kruvinos, nes vyko kasdiena.... ne taip lengva sudeginti, sunaikinti tai kas brangiausia :)


Sek Bir 05, 2005 10:56 am
Aprašymas ICQ
Vartotojo avataras
UNREAD_POST 
As pats kilmes is Linkuvos miestelio, shiaures Lietuvos. Tarmishkai tai skamba taip: As is Lionkavos miestele i es tikrs zhiemgals nors rasho ne visai Lietuvishko alfabeto naudodams,tigi komps gers pagriuva ti prastesen naudoj, uzhtat i gaunas ne Lietuvishkom raidem. O gal as che ne i temo raso? Ti moderators tvarko lai padara,pratren a da ko dara. Su pagarb visiem kitiem Kestucs is Lionkavos bet gyvenancs Zhemaitijo Klaipedos miest. :D


Tre Bir 15, 2005 10:23 pm
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 785
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Moderators nenor trent a da ko daryt. Su pagarba žiemgališkai kalbai BURTONIS:)

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Ket Bir 16, 2005 2:49 pm
Aprašymas WWW
Vartotojo avataras
UNREAD_POST 
Nuosherd dekavone nuo Mistika-Kestucha, ka nepabrokijot mana tarm i reiks kitiem pasakyt ka jus toke normalos i suprateng. Teip ka sulaukset daugiau remte nusiteikusiu gylentes i Baltu religijas i paprotcs i visko kas nu sena Lietuvo buva i jus atkuret,be mum paporinat, ka mum aishk butu. :wink:


Ket Bir 16, 2005 11:40 pm
Vartotojo avataras
UNREAD_POST 
Sveiki
Aš pats esu kilęs iš žiemgalos, na bent taip manau, kad esu žiemgalis, tik norejau pasitikslinti, gal kas matėte literatūroje aprašyta žiemgalio charakterį. Na kažkas panašaus, kaip žemaitis - užsispyręs, suvalkietis skūpus ir panašiai. Nes kiek domėjausi, tai apie žiemgalius labai mažai kas žinoma, na ten geri žemdirbiai, geri prekiautojai, niekam tikę kariūnai ir derybininkai, o daugiau, apie jų charakterį, būdą, papročius, santykius su kaimynais.


Tre Sau 18, 2006 5:18 pm
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2835
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Gerbiamas Nerijau, kiek žinau iš etnopsichologijos, žemgaliai netyrinėti psichologinio charakterio atžvilgiu. Bliumas tyrinėjo žemaičius, aukštaičius. Nors reiks pasivartyti šiokią tokią literatūrą.
O kaip jus pats save charakterizuotumėt, kuo išskirtumėt nuo pvz. žemaičių?

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Tre Sau 18, 2006 6:32 pm
Aprašymas WWW
Ištroškęs (-usi) žinių
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Tre Geg 18, 2005 10:58 pm
Pranešimai: 209
Miestas: Kaunas
UNREAD_POST 
Nrs - Vilniuje yra stiprios Žiemgalos ir Sidabrės draugijos... Pas juos galite pasiskolinti apščiai literatūros ir paskaityti :) Žiemgala labai nuodugniai tyrinėta, bet didžioji dalis darbo atlikta latvių, nes didžioji žiemgalos dalis Latvijoje :)

O dėl žiemgalių karių, jus neteisus :) Žiemgala labai greitai buvo okupuota Livonijos ordino, strategiškai ginti lygumą kurioje nebuvo net miškų buvo neimanoma, todėl pietų žiemgaliai ir atsitraukė į Žemaitiją, sudegindami savo pilis ir kaimus.... Bet žiemgala niekada nebuvo kolonizuota, nors tai pačios derlingiausios žemės... Bandymų kolonizuoti Žiemgala buvo daug, bet partizaninio karo dėka kolonizatoriai žemės nebedirbdavo :) Net mūrinių ordino pilių kariai apleisdavo naujai pastatytas pilis, kryžiuočių tipo lėtas puolimas, kai satomos vis naujos ir naujos pilis nepasiteisino :) Nebuvo kas maitina pilių karius, o tyriuose pilis nesugebejo egzistuoti... Beje europos legendos apie vilkolakius dalinai kilo dėl žiemgalių partizanų darbų:)
Livonijos ordinui be pedsakų dingo du stambus žygiai, vienam žygiui buvo surinkta Rygoje 12 000 kariu armija, tai buvo kryžiaus žygis, nes karius rinko ir Roma... Puolimo tikslas buvo Mažuotnės pilis... Pilis nebuvo užpulta, aplinkinių pilių įgulos buvo nejudinamos, o į Ryga nesugryžo nei vienas žmogus, nei karys, nei aptarnaujantis personalas, virėjai, pirkliai, prostitutės .... Beje neliko jokių šaltiniu bylojančiu apie įvykusi mūšį ar panašiai... papraščiiausiai didžiulė karinė grupuotė išnyko ir viskas :)
Žiemaglos karuose ir okupaciniam perijode labai daug paslaptingų momentu, nei karine, nei įprastine logika nepaaiškinama :)


Tre Sau 18, 2006 8:00 pm
Aprašymas ICQ
Vartotojo avataras
UNREAD_POST 
Na labai dėkui už tokia informacija, tikrai nustebau, kad tokie geri ir paslaptingi buvo mūsų protėviai (apie partizanus). Bet aš dar pasigendu visuose pranešimuose ir neigiamų dalykų. Na tikrai žinau, kad žiemgalius pastoviai puldinėjo ne vien livonijos ordinas, bet ir patys lietuviai, kurie buvo žymiai karingesni. Be abejo tie, savo ruoštu, pasiprašė kryžiuočių pagalbos prieš lietuvius, :? Tada jungtinė kariuominikė, bandė pamokyti lietuvius, bet jiems nelabai sekėsi. Po karo kryžiuočiai jau nelabai norėjo trauktis iš žiemgalių žemės. Teko rinktis: puse pasiliko, o kita pusė perėjo į tų pačių lietuvių žemes. Na čia gal labai grubiai pasakiau, bet tai rodo, kad žiemgaliai lygumų, žemės žmonės mego darba, bet ne karą. Nors žiūrint iš kitos pusės, buvo (nerandu lietuviško atitikmens - kavarni) :D , galėdavo, jeigu reikia sukiršinti ir likti nuošalėj, prieiti prie sarbių personų ir padėti nukreipti jų mintis, (čia truputi bandau jų charakterį apibudinti ) Na manyčiau (čia tik mano nuomonė) žiemgalis - geras, gudrus pavaduotojas, kuris kaip ir viskam vadovauja, tik nelieka už tai atsakingas, nes yra vadovas, kuris už viską atsako, trumpai sakant baltų žydas. (tik nesijuokit) bet aš taip manau, todėl jie taip greitai išnyko ar buvo sunaikinti, nors galo ir prisitaikė.
Atsiprašau jeigu ką ne taip parašiau, bet bandžiau samprotauti :) pamastyti


Ket Sau 19, 2006 1:56 pm
Ištroškęs (-usi) žinių
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Tre Geg 18, 2005 10:58 pm
Pranešimai: 209
Miestas: Kaunas
UNREAD_POST 
Džiugu, kad pradedi mastyti apie savo kiltį, apie savo žemę prakaitu ir krauju laistyta aoščiai:) O Žiemgala ir Lietuva, na juk ir broliai apsipyksta, apsistumdo ir nosi vienas kitam pagurina, na visko pasitaiko ir darnioje šeimoje :) Va Mindaugas puolė Mažuotnės pilį, turėklus suklaužė ir pora rūtų darželių ištrypė, kovos įkarštyje :) Geras mūsų alutis, visko pasitaiko linksmoj veselėj :) O abatijom blogiau sekėsi :)
O žinai, pykstasi broliai ar glėbesčiuojasi, bet užkabink juos iš šalies... Buvo juk ir Saulės laukas, visi stovėjo petis petin, daugelis atgulė... po to net Rygos miesta prašė Gedimino pasaugoti :)

O neigiamos savybės, na alutis, na pomėgis vesėlėms, na kokios vestuvės be savaitėlės baliuko :)


Ket Sau 19, 2006 6:08 pm
Aprašymas ICQ
Vartotojo avataras
UNREAD_POST 
Dėl alučio tai nenorėčiau sutikti, gal aš ir klystu, bet kiek žinau aplamai baltai, lietuviai buvo pradėti tendencingai girdyti. Viskas prasidėjo ne taip ir senai, kai rusai pasidalino Lietuva. Carinės Rusios politikos viena iš krypčių buvo užpilti lietuvių protus alkoholiu. Ir aš pats netikiu, kad lietuviai buvo alhašai, ką matome mes dabar. Sutinku, kad darė alų, midų, bet kad tiek degraduotu - to tikrai nebuvo.


Pen Sau 27, 2006 3:58 pm
Ištroškęs (-usi) žinių
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Tre Geg 18, 2005 10:58 pm
Pranešimai: 209
Miestas: Kaunas
UNREAD_POST 
Nrs : XVI amžiuje alkogolizmo problema pasidaro jau aktuali, nes vienuolynai pradeda masiškai gaminti ditiliuotus gerimus, na degtinė kaip pavyzdys.... Atsiranda visa grupė įstatymų, nukreiptu prieš alkogolikus...
LDK kasdienis gyvenimas - pateikti konkretus teismų sprendimai ir laiškai iš kurių galime apie tai spresti ...

Raudonai pažymėta buvusi klaida. Ištaisyta.


Pen Sau 27, 2006 6:09 pm
Aprašymas ICQ
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 17 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007