Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 11:18 pm



Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
 Lietuvių - lenkų, lenkų -lietuvių žodynas 
Autorius Žinutė
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Lietuvių - lenkų, lenkų -lietuvių žodynas
http://www.lietpol.eu/lt.html
Kaip ieškoti ir surasti? Spausdinti El. paštas

Šis žodynas jau sulaukė garbingo jubiliejaus - ne tik dėl jo "amžiaus" (neseniai jam sukako 10 metų), bet ir jame esančių žodžių skaičiaus atžvilgiu. Iš pradžios jis turėjo, jei atmintis manęs neklaidina, apie 11 tūkstančių žodžių, o dabar šis skaičius daugiau nei triskart padidėjo: virš 38 tūkstančių. Kartais žodyno apimtis "augo" sparčiau, kartais lėčiau, bet visą laiką stengiausi reguliariai jį aktualinti ir plėsti, bent vieną kartą per du mėnesius. Žinoma, tai ne būtų buvę įmanoma be tos gausybės gerų žmonių, kurie man padėdavo - ne tik tų, kurie įvykdė milžinišką darbą taisydami gramatikos skyrių bei visą informaciją lietuvių kalba, bet ir tų, kurie prisidėjo prie žodyno vystymosi man pranešdami apie pastebėtas klaidas ir trūkumus. Už tai Jūms visiems dar kartą didelis ačiū.

Gali būti, kad - nepaisant pakankamai didelio žodžių skaičiaus - Jūs nerasite šiame žodyne kai kurių terminų. Visų pirma - žodynas turi tik 35 tūkstančius žodžių. Jame nerasite specifinių sąvokų, ypač tų sričių, apie kurias autorius neturi žalio supratimo. Taip pat gali būti jog žodyne nebus ir kai kurių pagrindinių sąvokų. Taip, aš pats nuolat randu vis naujų trūkumų. Todėl mano kreipimasis visai nepraranda aktualumo: labai prašau man pranešti apie kiekvieną pastebėtą klaidą ar trūkstamą žodį. Už kiekvieną pastabą būsiu labai dėkingas.
Jūs patys galite sumažinti tikimybę, kad reikiamo žodžio surasti nepavyks. Štai porą patarimų:

Gal tai banalu, bet visgi verta pakartoti: paisykite rašybos taisyklių! Neužmirškite, kad lenkų kalboje nėra "v" raidės!
Lietuvių ir lenkų kalbos - fleksinės kalbos. Tai reiškia, kad žodžiai gali būti visokiais būdais linksniuojami ir asmenuojami. Žodynas atpažįsta tik pagrindines formas. Todėl jei įvesite lietuvišką žodį "turtingais" (pvz. su turtingais tėvais), nesitikėkite lenkiško vertimo. Žodynas atpažįsta tik pagrindinę vyriškosios giminės formą "turtingas". Panašiai bus ir su lenkiškais žodžiais - vietoj pvz. "bogatego" (turtingo) reikėtų įrašyti "bogaty" (turtingas). Jeigu pagrindinė žodžio forma Jums nėra žinoma, pabandykite įvesti tik žodžio pradžią, pvz. turting ar net turt, o lenkiškai bogat ar boga. Programa suras visus žodžius, prasidedančius tokiomis raidėmis. Beje, vertėtų nors truputį susipažinti su lenkų kalbos gramatika, tuomet patys galėtumėte atspėti Jums nežinomo žodžio pagrindinę formą.
SVARBU! Įvesdami žodžio pradinę dalį, nenaudojame "žvaigždutės". Iš anksto galiu pasakyti, kad įrašius turting* rezultatų nesulauksite.

Iš veiksmažodžių padarytų dalyvių (pvz. idący - einantis) šiame žodyne nėra. Todėl geriausiai būtų žinoti ieškomo veiksmažodžio pagrindinę formą (bendratį, šiuo atveju: iść - eiti). Plačiau apie tai paskaitysite gramatikos skyriuje. Iškylus problemoms galima "apčiuopomis" pabandyti "nukirpti" porą paskutinių raidžių iš žodžio.

Žodyne nerasite ir prieveiksmių, jei egzistuoja būdvardis su adekvačia reikšme. Todėl vietoje žodžio gražiai (pięknie) ieškokite gražus (piękny). Tokie prieveiksmiai lenkų kalboje įprastai turi galūnę -o, -e ar -ie - "nukirpkite" ją, ir tikriausiai surasite tinkamą būdvardį.

Žodynas neturi profesijoms ar miestų, regionų, valstybių ir kontinentų gyventojams taikomų moteriškų formų. Tokios formos lenkų kalboje įprastai turi priesagą -ka, pvz. nauczyciel (mokytojas) - nauczycielka (mokytoja), Polak (lenkas) - Polka (lenkė). Jei vyriškosios formos paskutinis balsas yra -k ar -ch, tuomet moteriškoji forma turės priesagą -czka ar -szka, pvz. śpiewak - śpiewaczka (dainininkas - dainininkė), Czech - Czeszka (čekas - čekė). Įvedus žodį be minėtų priesagų, be sunkumų atrasite daiktavardžio vyriškąją formą.

Lietuviški ir lenkiški žodžiai gali turėti ir kitokius priešdėlius bei priesagas. Kai žinote, traukinių palydovai gali paprašyti ne tik bilietus, bet ir bilietukus pateikti kontrolei. Panašiai bus ir su veiksmažodžiais - galima ne tik kažką valgyti, bet ir suvalgyti ar išvalgyti, o kraštutiniais atvejais galima ir persivalgyti. Norėdami padidinti tikimybę surasti tam tikro lenkiško žodžio vertimą, įrašykite žodį be minėtų "priedų". Žinoma, tokiu atveju žodžio reikšmė gali truputį pasikeisti, tačiau tai nėra didelė problema - lietuviškų ir lenkiškų priesagų bei priešdelių reikšmės dažnai sutampa.

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Sek Bir 16, 2013 11:21 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 1 pranešimas ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007