Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Ket Kov 28, 2024 12:23 pm



Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
 ĮŠVENTIMAS Į SENĄJĮ BALTŲ TIKĖJIMĄ 
Autorius Žinutė
Vartotojo avataras
UNREAD_POST ĮŠVENTIMAS Į SENĄJĮ BALTŲ TIKĖJIMĄ
ĮŠVENTIMAS Į SENĄJĮ BALTŲ TIKĖJIMĄ

KUR. Įšventimas į romuvius atliekamas arti protėvių t.y. vietose su jais susijusiose – piliakalniuose, pilkapiuose, šventvietėse. Įšvenčiama prie ugnies aukuro.

KADA. Įšvenčiama per kalendorines Romuvos šventes (Lygiadienį, Jorę, Rasas, Vėlines).

KAS GALI BŪTI ĮŠVENČIAMAS. Ryžtis gali kiekvienas kas savojo dvasinio kelio ir šventumo apraiškų ieško baltų paveldo aruode, kiekvienas kurs trokšta nenutolti nuo savo tautos papročių, kalbos ir kultūros, tas kas giliai širdyje puoselėja paveldėtą iš protėvių dvasinę Romuvą. Pasiryžusiems reikia pasirinkti ir turėti su savimi vieną kurį apsisprendimo ženklą - tradicinę segę, apyrankę, juostą, žiedą ar pakabutį.

KAS ĮŠVENČIA. Įšvenčia Krivis, vaidila ar vaidilė.
KAIP. Prieš įšventimą periamasi pirtyje.

Vaidila stovi šalia aukuro prieš dvi vaidilutes, kurios ištiestose rankose ant apeiginių rankšluosčių laiko viena – protėvių apeiginį kirvuką, kita – įšvenčiamųjų apsisprendimo ženklus. Vaidila kairę ranką uždeda ant kirvuko, dešinę ant apsisprendimo ženklų. Įšvenčiamieji stovi virš aukuro ugnies ištiesę rankas ir paskui vaidilą iškilmingai kartoja šiuos žodžius:

“Aš (tariamas vardas) atėjau čia protėvių pramintu keliu. Dabar mano pareiga tęsti šį kelią.

Ąžuolo gilėje įamžintas galingo medžio pavidalas. Mano dvasioje įspausti protėvių kartų priesakai.

Aš trokštu pažinti juos ir perduoti savo vaikams.

Stodamas prieš Amžiną Romuvos Ugnį skelbiu – Senasis Baltų tikėjimas, vienijęs gimines ir gentis, ilgus šimtmečius gelbėjęs ir įkvėpęs mūsų Tautą – dabar yra čia (dešinę ranką prideda prie širdies) – mano širdyje.

Tepadeda man protėvių Vėlės ir Didieji Dievai. Tegul teikia stiprybės ir galių žengiant į ateitį. Tebūnie Darna.”

Po šių žodžių kiekvienas įšvęstasis iš eilės Gabijai aukoja vašką, po to prieina prie Vaidilos ir gauna pasiryžimo ženklą, kurį įteikdamas vaidila jam taria:

“Dabar tai tavo stiprybės, išminties ir sėkmės ženklas palaimintas protėvių. Esi Romuvis. Kurk Darną!”

Įšvęstasis atsako:
“Tebūnie Darna”.

Pastaba: Įšvęstasis lieka laisvu ir nepriklausomu Senojo baltų tikėjimo tesėju tvirtai ir viešai apsisprendusiu eiti mūsų tautos protėvių dvasinių ieškojimų keliu. Norėdamas prisijungti prie kurios nors jau gyvuojančios Romuvos, ar kurti savarankišką Romuvą daro tai savo laisva valia.

Maldų žodžiai

Tyriausi ir švenčiausi žodžiai apeigų metu gimsta asmeniškai kiekvieno žmogaus širdyje. Atlikdami apeigas su amžinai lietuviui šventa ugnimi Gabija, galite prisitaikyti ir šiuos vaidilos išjaustus žodžius:

Žodžiai Ugniai

Šventoji Ugnie,
rusenanti žemiškuose, židiniuose ir šventuose aukuruose
esi užkurta mūsų rankomis,
esi pašaukta mūsų žodžių,
esi iškviesta iš Pasaulio medžio vidaus.
Žemės ugnie, židinių ir širdžių ugnie
esi šviesiausiojo Dangaus dovana, Skaisčiausiosios Saulės pagimdyta.
Tos, kurios spindulius geria savo žaliuosius lapus išskleidę kerotašakiai tvirtuoliai
kaupdami skaisčiausiosios Dangaus Ugnies galias,
kad užgauti mūsų prašančių rankų
skaisčiąja liepsna atiduotų dalelę dangiškos šilumos ir šviesos ištroškusioms mūsų širdims.
Kur beliepsnotum,
Šventoji Ugnie –
esi Saulės duktė,
Saulės atvaizdas,
josios vaisius.
Nes gi Skaisčiosios sukurti dega aukurai ir laužai
nes gi Dangaus Ugnies sušildytos plaka mūsų širdys.
Mano širdis -
mano aukuras,
mano Saulė.
Kaip visų pasaulio gyvuolių širdis savo skaisčiais spinduliais
sujungia Didžioji dangaus ugnis
taip ir [jūsų dviejų širdis (jaunavedžiams tuokiantis)] mūsų protą ir sielas tesujungia Šventoji liepsna į vienumą.
Apšviesk,
sušildyk,
sujunk,
įkvėpk gyvenimo keliui
Šventoji Ugnie,
prašome Tavęs, meldžiame Tave.
*** *** ***
Tu kuri išardai Šalčio ir Tamsos tvirtoves
Tu kuri įkvėpi sprogimui branduolius, grūdus ir pumpurus
Tu kuri paleidi į erdves vešėti medžių ir gėlių lapiją, plazdenti gyviją,
prašome suteik mums Didžiųjų Grūdo Galių.
Suskaldyk, išsprogdink iš juodo kasdienybės luobo mūsų sielas,
sujunk mūsų širdis,
mūsų aukurus,
nes gi šiandien trokštame pradėti naują Gyvenimą,
vardan Šviesos,
vardan naujos Gyvybės.
Priimk nuo širdies mūsų auką ir išklausyk mūsų.
Mes Tavęs dabar meldžiam širdingai.
**************************************
http://muziejus.moletai.lt/romuva/apeigos.htm


Pen Gru 02, 2005 4:27 pm
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 1 pranešimas ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007