Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Tre Lap 29, 2023 9:01 pmAtsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
 Nykstantis mūsų paveldas 
Autorius Žinutė
Svetys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Spa 05, 2012 5:26 pm
Pranešimai: 4
Šalis: Lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Kėdainiai
mano pomėgiai: Menas, muzika, teatras, domiuosi senovės lietuvių kultūra ir religija
UNREAD_POST Nykstantis mūsų paveldas
Nežinau, gal pataikiau ne į tą temą, tačiau man nuolat suskausta širdį, pagalvojus apie nykstantį mūsų paveldą, konkrečiai - mūsų miškus, kurie nyksta žaibo greičiu, kertami nemąstančių žmonių, neturinčių jokių moralinių vertybių ir sąžinės, naikinančių legaliai ir nelegaliai, bet vis tiek naikinančių ir negalvojančių, kad paliks savo vaikams, anūkams ir proanūkiams plynus laukus ir greit mūsų provaikaičiai nebežinos, kas tai yra giria, kaip atrodo senas tvirtas ąžuolas, galės tokius dalykus pamatyti tik knygutėse ar pasiskaityti apie tai. Mūsų Stelmužė sukelia gailestį iki ašarų, ji akivaizdžiausias pavyzdys to, kad viskas nyksta, griūva. Ir dėl to labai suspaudžia širdį. Mūsų miškai buvo visada mūsų protėviams brangūs ir gerbiami. Atėjus krikščionybei buvo negailestingai kertamos šventos girios, siekiant sunaikinti ir senovės šventvietes, kur būdavo kūrenama šventa ugnis, garbinami senieji dievai. Tas procesas šiais laikais įgavo dar didesnį pagreitį. Šiukšlynai miškuose ir miškų naikinimas akivaizdžiai parodo, kokie dabar sugedę žmonės. Gal ir netinkama tema šiame forume, bet aš visgi manau, kad mūsų miškai mūsų paveldas ir juos prižiūrėti ir puoselėti yra kiekvieno savo kraštą mylinčio lietuvio pareiga. Kiek žinau, šiukšlių rinkimo akcija buvo organizuojama Klaipėdoje. Nežinau, kieno iniciatyva, bet mano nuomone labai graži akcija. Gal būtų galima paorganizuoti tokias akcijas ir mums, ir dažniau, įtraukiant visus geros valios žmones, gal po truputį taip pakistų visuomenės polinkis griauti, teršti ir naikinti, o atsirastų noras saugoti ir kurti...


Tre Spa 31, 2012 10:19 am
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Nykstantis mūsų paveldas
Gražios mintys, tik ar mes jas vienotai suprantame. Kol vartojame svetimžodžius, dažnai nesusikalbame.
Štai sakote mūsų paveldas. Kas tie mes ir kas yra "paveldėti"? Ar mes galime paveldėti tai, kas yra gamtos. O gal gamta tiesiog vis atsikuria, o žmogus ją tiesiog suvartoja, negalvodamas, kad tai dalis jo paties? Jei seneliai sodino mišką asmeninėje valdoje, anūkai tarsi paveldi senelio darbo vaisius. Bet gamta nėra mūsų kūrinys, mes tik sodiname ten, kur mums atrodo tinkama ir tuojau savinamės. Dabar viskas susieta su pinigais. Perki sodinukus ir sodini. Bet sodinukų kol kas žmogus sukurti negali, jis tiesiog bando valdyti gamtos savaimaniškumą. Todėl žmogus tuojaus galvoja, kad tai jo asmeninė nuosavybė, nes jis įdėjo savo lėšas ir darbą. Šis kelias atveda iki naudos ir vartojimo. Jei Gamta pati išplistu, o mes joje pagarbiai būtume, tada sakyčiau būtu pusiausvyra.
Įsivaizduokime, kad viskas atvirkščiai. Gamta mus daugina kaip triušius ir nusprendžia savintis, tai yra sprendžia kam gyventi, o kam ne. Dalinai taip yra, tačiau žmogus bando ir visokius išsigimėlius toliau palaikyti. Gamta niekada nepalaiko "blogos sėklos". Kas mes esame miške, ir kas yra Miškui žmogus?

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Ant Lap 13, 2012 4:08 pm
Aprašymas WWW
senbuvis(ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pir Lap 05, 2007 7:06 pm
Pranešimai: 80
Miestas: Vilnius
Šalis: Lietuva
Miestas, gyvenvietė, kaimas: Persikėlęs per Kroną žemgudas
mano pomėgiai: dvasininkėjimas
UNREAD_POST Re: Nykstantis mūsų paveldas
Laba diena.
Kilo toks vaizdinys. Pateikta Kunigaikščio Algirdo raštinės dokumentas, kuriame aptinkame, kad kriviai buvo ir Lietuvoje, jame rašoma: „ Algirdas , Lietuvos didysis kunigaikštis, Krevo, Vitebsko, Polocko ir kitų [žemių] viešpats. Šiuo mūsų raštu skelbiame tiems, kurie jį pamatys arba skaitomą išgirs, kiekvienam atskirai ir visiems kartu. Kadangi mūsų Lietuvos valstybėje mūsų bajorai patiria sunkumų spręsdami tarpusavio ginčus; neturėdami krivių arba šiems toli esant, jie patiria visokių trūkumų, tarpusavio nesutarimų ir skriaudų arba kitus skriaudžia, užpuldinėja ir priekabiauja, dėl to mes, valdovas, nustatome, kad nuo šiol mūsų vėliavininkai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje savo pavietuose šiuos ginčus taip pat kaip ir kriviai, ta pačia galia spręstų ir savo sprendimus vykdytų, [...]. Kad būtų tvirtai laikomasi šiuo mūsų raštu duoto paliepimo ir [jis būtų] tikrai vykdomas, prie šio rašto liepėme prikabinti mūsų didįjį antspaudą. Rašyta Vilniuje, dvyliktąjį indiktą, sausio mėnesio 5 dieną, pirmą po Perkūno dienos dieną. Dalyvavo: kunigaikštis Kęstutis ir sūnus jo Vaišvila, ir kunigaikštis Karijotas, ir kunigaikštis Nichnas, ir Viršulis Lizdeika bei Dyvila, Lenušas Krjakas, Hrodvilas ir kiti didikai. O surašė dijokas Klimas Naugardukietis“.

Taigi, dar Algirdo laikais didelę įtaką turėjo kriviai. Manau, kad jau Vytauto laikais kriviais vis labiau buvo išstumiami iš visuomenės. Tačiau yra duomenų, kad kiek vėliau teko atstumtųjų dalia vaidiloms, vaidilėms ir vaidilutėms. Dar vėliau, tikriausiai nuo XVI a. buvo stengiamasi atriboti nuo visuomenės dainius, muzikantus (dūdmaišininkus, kanklininkus, būgnininkus), burtininkus ir kitus dvasingesnius asmenis. Taigi tikriausiai jau XVIII a. visuomenėje teliko tradicijos tesėjai kaimuose jau be žin(anč)ių(jų) paramos. Patys vaidilos tapo elgetomis kaip išminčiai bekeliaujantys po sodybas. Tačiau atėjo ir kaimuose esančių tradicijos tęsėjų smerkimo eilė. Nors nebūdami žinantys tradicijos tęsėjai, tačiau kaimuose buvę raudotojai, dainuotojai, muzikuotojai, buriantieji, atliekantieji apeigas tapo persekiojamaisiais. Be to, nuo pat XIX a. dvasingiasniems žemdirbiams teko pasmerktųjų dalia juo persekiojant, tremiant sibiran. XX a. išryškėjo dar virtinė represijų prieš intelektualesnius, patriotiškesnius, dvasingesnius juo atribojant nuo visuomenės represijomis, daugelį išstumiant į partizanines kovas, verčiant emigruoti.
Taigi manau, kad nuo pat XV a. iš Lietuvos visuomenės palaipsniui buvo atfiltruojami, atribojami, pasmerkiami satviškieji, prahmaniškieji, sąmoningieji. Taigi, net siaubinga įsivaizduoti, koks smurtas atliktas prieš tautą, sąlygojęs nykstantį mūsų paveldą.
Tačiau manau, kad satviškumas visuomenėje po truputį atgimsta kiek kitu pavidalu. Geria būtų, kad tai vyktų sparčiau.
Kokia jūsų nuomonė šio samprotavimo atžvilgiu?


Ket Rgp 22, 2013 8:19 pm
Aprašymas
Jungiantis (-ti)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Ket Lap 11, 2004 6:47 pm
Pranešimai: 2786
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Re: Nykstantis mūsų paveldas
Kol kalbėsime lietuviškai, galėsime švęsti savo šventes, laikysimės laiko Rėdos ir galėsime rinkti į valdžią demokratinėmis priemonėmis, tol stiprėsime ir sudarysime galimybes vaikams ugdytis dvasiškai. Represijos neišnyko, jos pasikeitė pavidalas. Dabar pavyzdžiui viena iš formų nupirktas sukultūrinimas už Eurosajūzo pinigus. Šie projektai (pvz. Rambyno kalnas) sunaikina (sukultūrina kaip jiems reikia) mūsų tautos paveldą mūsų pačių dailininkų ir valdžios atstovų (nieko neišmanančių komisijos narių) rankomis. Kol parsidavinėsime už euro lėšas, tol naikinsimės iš šaknų.

_________________
Mūsų svetainėje rašoma tik lietuviškomis raidėmis, tai esminė dalyvavimo mūsų forume taisyklė.


Pir Rgp 26, 2013 3:38 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 4 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007