Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra Pen Kov 05, 2021 8:09 pmAtsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
 Ekologinės sodybos, ekologiniai projektai 
Autorius Žinutė
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 785
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST Ekologinės sodybos, ekologiniai projektai
Kas domisi globaliomis ekologinėmis bendrijomis ir jų ekologinėmis sodybomis (ekologinė statyba, ūkininkavimas ir t.t.)

Cituoti:
Rašau pasiūlymą prisidėti prie naujo ekologinio kaimo išdėstymo
Anglijoje. Pasidairiau po ekologinių kaimų pasaulinio tinklo svetainę
http://www.gen-europe.org ir aptikau Vilniuje steigiamą gyvenvietę.
Įdomu, ką nors daugiau sužinoti, tad kviečiu steigėjus atsiliepti man
ms@ms.lt ar tiesiog susirašinėti su mumis:
http://groups.yahoo.com/group/minciu_sodas_LT/

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Ant Lie 04, 2006 3:35 pm
Aprašymas WWW
Bendruomenės druwis (-ė)
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: Pen Geg 21, 2004 12:37 pm
Pranešimai: 785
Miestas: Vilnius
UNREAD_POST 
Ekologinės gyvenvietės kūrimas - kol kas tik graži idėja,
Lietuvos žinios/Namų Pasaulis, p. 9
Autorius: Grytė Liandzbergienė, data: 2005 04 25

Aplinkosaugos ir kitų sričių specialistai svarsto, ar Lietuvoje jau galima steigti ekologinę gyvenvietę

Kai po pramonės ir technologijų bumo pasaulį ištiko energetinė krizė, skubiai imta ieškoti alternatyvių energijos šaltinių. Atsirado saulės jėgainių, pradėti statyti pirmieji ekologiniai namai, kurių gyventojų veikla aplinkai turi teigiamą poveikį. Tokie namai projektuojami taip, kad generuotų daugiau energijos negu suvartoja. Ekologiniuose būstuose kruopščiai taupomas ir vanduo: panaudoto vandens atsargos valomos ir naudojamos pakartotinai. Toks namas laikomas tarsi medžiu, kuris gamina deguonį, kaupia anglies dvideginį, naudoja saulės energiją šilumai, gerina dirvožemio būklę. Be to, gyventi ekologiniame būste yra patogu, čia yra geras vidinis mikroklimatas, keičiantis metų sezonams, jis keičiasi kartu su gamta ir leidžia gyventojui jaustis gamtos dalimi.
Lyderės-Skandinavijos šalys ir Vokietija

Pirmieji ekologiniai namai, naudojantys minimalų kiekį -vos kelis kilovatus - energijos, praėjusiame amžiuje pradėti statyti šiauriniuose kraštuose: tenykštis klimatas labai tiko tokiems eksperimentams. Naujovės ypač sėkmingai prigijo Skandinavijoje, ten sulaukė ir nemažos valstybės paramos. Šiandien Skandinavijos šalys ir Vokietija yra ekologinių gyvenviečių kūrimo lyderės.
Ekologinės gyvenvietės kuriamos tarsi atsvara tokiems reiškiniams, kaip nekontroliuojamas gamtos išteklių naudojimas, užterštumo lygio didėjimas, ekologinių sistemų griovimas, klimato kitimas ir globalinis atšilimas.
Globaliai mąstantiems ekologams ypač nerimą kelia atšilimo grėsmė. Atšilimo pasekmės gali būti skaudžios žemės ūkiui, gali lemti vandens stygių, sausrų atsiradimą, padėti kilti jūros vandens lygiui ir nykti miškams. Ekologinių judėjimų dalyviai įvairiose pasaulio šalyse ragina lėtinti šį procesą. Remdamiesi gyvensenos ekologinėse gyvenvietėse patirtimi, siūlo konkrečių alternatyvų.

Ekologiniai namai Neries pakrantėje

Lietuvoje pastatyti vien saulės energiją naudojantį namą pirmąkart bandyta 1986-aisiais. Tačiau projektui pristigo lėšų. Be to, ir šiandien pripažįstama, kad pasikliauti vien saulės energija labai rizikinga.
Diskusijos apie ekologinių gyvenviečių Lietuvoje kūrimą vyksta ir šiol. Praėjusiais metais VšĮ "Ekologinės darnos centras" vietiniuose ir tarptautiniuose renginiuose pristatė projektą "Ecopolis": Vilniaus rajone, Neries pakrantėje, Gilūžės ežero kaimynystėje kada nors turėtų iškilti 38 ekologiški gyvenamieji namai, teigiamai veikiantys aplinką. Jie būtų pastatyti iš ekologiškai švarių, ne-alerginių statybinių medžiagų, būtų naudojamos ekologiškai švarios technologijos, uždaro ciklo valymo sistemos ir atsinaujinantys energijos šaltiniai (vėjas, saulė, geoenergija). Juose būtų visiškai atsisakyta centrinio šildymo, o visos atliekos būtų perdirbamos. Gyventojai miestą pasiektų keliaudami ekologiškai švariu transportu. Gyvenimas tokiuose namuose teigiamai veiktų ir žmonių sveikatą.
Prieš porą savaičių projektas buvo aptartas Aplinkos ministerijoje. Nuspręsta, kad jį dar reikia tobulinti, parodyti ekspertams, kurie pateiktų išvadas. Tuomet bus galima toliau kalbėti apie projekto įgyvendinimą.

Architektas - už

Architektas Algirdas Kaušpėdas įsitikinęs, kad ekologinė sąmonė Lietuvoje yra labai menkai išvystyta: "Galima sakyti, neandertaliečio lygio". Todėl jis palaiko bet kokią iniciatyvą, atkreipiančią visuomenės dėmesį į ekologijos problemas.
"Viena vertus, beveik niekas žmonėms neaiškina, kaip tai svarbu ir aktualu. Kita vertus, jeigu vartojamas žodis "ekologija", dažniausiai - tik komerciniais tikslais: bandant įsiūlyti kokį nors produktą ir panašiai. O į reiškinio globalumą ir aktualumą nesigilinama", - kalba architektas, pats gyvenantis ekologiškame, žemės šilumą ir saulės energiją naudojančiame name.
Kaušpėdo nuomone, Aplinkos ministerija turėtų sudaryti visą sistemą, ugdančią visuomenės ekologinę sąmonę. "Užuomazgų jau yra. Nesusipažinau su "Ekologinės darnos centro" projektu, bet mintis kurti ekologinę gyvenvietę man atrodo sveikintina, - teigia jis. - Visose srityse reikia propaguoti natūralumą, o ne imitaciją".
Užuominą į tai, kad ekologinės gyvenvietės kūrimas taip pat gali turėti komercinių motyvų, architektas priima neprieštaraudamas.
"O kas čia smerktina, kad žmonės nori uždirbti pinigų? Merkantilišką aspektą galima įžvelgti visur, - šypteli Kaušpėdas. - Tik vieni bando uždirbti kažką nuskriausdami, kiti -duodami naudos. Aš - už antrąjį būdą".

_________________
Kaip danguje, taip ir žemėje


Ant Lie 04, 2006 3:51 pm
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 2 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007