0

PARODA. Kviečia pasinerti į garsų pasaulį

spalio 25, 2012 Muziejai, Parodos

Lina DRANSEIKAITĖ//

Ne tik pasigrožėti senaisiais lietuvių liaudies muzikos instrumentais, bet ir jais pagroti galima  Panevėžio kraštotyros muziejuje duris atvėrusioje parodoje „Nuo švilpynės iki skambančio vamzdžio“. Tai pirmoji tokia paroda muziejuje. Čia vaizdžiai pristatoma, kaip buvo muzikuojama senajame kaime skerdžių ar piemenų, kokiais instrumentais muzikantai grieždavo per gegužines ir vakarones. O lankytojams galima aktyviai įsitraukti į muzikinę veiklą: papūsti trimitą ar birbynę, mušti būgną ar skambinti kanklėmis, tabalais, kleketais. Drąsiausieji kviečiami pagroti kiek neįprastais instrumentais: stikliniais buteliais, puodais, šaukštais ir keptuvėmis.

G.Grigaičio nuotraukos

Anot parodos kuratorės etnomuzikologės Linos Vilienės, prieš penkiolika metų muzikos instrumentų paroda jau buvo surengta muziejuje, tačiau ji nebuvo didelė, o eksponatus buvo galima tik apžiūrėti. Todėl dabar norėjosi didesnės parodos ir tokios, kuri būtų gyva, skambanti ir aktyviai įtraukianti lankytoją.

„Norėjome parodos, kad ir būtų galima patiems pagroti, pajusti, kaip sklinda garsas. Šiuolaikiniam žmogui jau nebeužtenka vien ateiti ir pasižiūrėti. Pasižiūrėjimo galimybes suteikia visos telekomunikacijos: televizija, internetas. Žmogus jau nori patenkinti savo smalsumą: sužinoti, kokį garsą išgauna vienas ar kitas instrumentas, pačiam pagroti“, – teigė L.Vilienė.

Pasak etnomuzikologės, žmonės gana nemažai žino apie muzikos instrumentus, bet tai baigiasi su teoriniu pažinimu. Iš pasakojimų ir įvairių paveikslėlių lankytojai pažįsta skrabalą, kurį gyvuliams kabindavo po kaklu, kad lengviau būtų rasti, ar skerdžiaus ragą, kuriuo sukviesdavo gyvulius, bet kaip vienas ar kitas instrumentas skamba, girdėję tik nedaugelis.

„Visais senaisiais lietuviškos muzikos instrumentais parodoje galima pagroti patiems ir išgirsti jų skleidžiamus garsus. Seniausi mūsų eksponatai – tie, kurių  žmonės net nelaikė muzikos instrumentais: vištos ar kito gyvūno kaulais įtemptas būgnas, ragas, tabalai. Patys seniausi instrumentai per įvairias ekspedicijas buvo surinkti prieš 85-erius metus. Per karą sudegė registracijos knygos, nebegalime atsekti, iš kokios vietos jie atkeliavo, bet žinome, kad tai aukštaitiški, mūsų krašto instrumentai“, – pasakojo L.Vilienė.

Parodoje galima pamatyti ir vėlyvesnio, 19-ojo a. pabaigos–20-ojo a. pradžios instrumentus: smuiką, armoniką, balalaiką, mandoliną. Anot parodos kuratorės, instrumentai puikiai atspindi miesto ir kaimo kultūros susiliejimą bei kitų kultūrų įtaką Lietuvos muzikiniam pasauliui.

„Net karas pakoregavo muzikinę kultūrą: iš Rusijos atkeliavo armonikos ir romansai, iš Vokietijos – kiek kitokios armonikos. Tarpukariu labai populiarūs buvo dūdų orkestrai, šios tradicijos mūsų krašte gyvos iki šių dienų – ir miestas, ir rajonas gali pasigirti itin stipriais reprezentaciniais pučiamųjų orkestrais“, – pasakojo L.Vilienė.

Muziejui savo kolekciją paskolino Gvidas Vilys, o  instrumentus, kuriais parodos lankytojai gali  groti, pagamino šiaulietis meistras Albertas Martinaitis. Paroda iliustruota nuotraukomis iš Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus ir Panevėžio kraštotyros muziejaus fotografijos rinkinių.

Pasak L.Vilienės, paroda ypač patinka mažiesiems. Jie gali išbandyti visus senuosius instrumentus, o labiausiai netikėta ir smagiausia nusileidus į instrumentų dirbtuves patirti, kaip gimsta garsas, ir paprasčiausius buities daiktus – keptuvę, vamzdį, butelį, šukas ar net popieriaus lapą – paversti muzikos instrumentu. Arba patiems pasigaminti unikalų muzikos instrumentą.

O nuo lapkričio trečiadieniais į parodą kvies muzikavimo klubas, kur tiek profesionalai, tiek ir rankose niekada nelaikę jokio muzikos instrumento lankytojai galės patirti muzikavimo džiaugsmą ar prisiminti jau pamirštus grojimo įgūdžius.

„Visi galės muzikuoti, galbūt kažkada žmogus yra grojęs bandonija, bet šio instrumento neturi namuose. Dabar vėl galės atgaivinti grojimo įgūdžius.

O gal išmoks groti armonika ir kitu jam patikusiu instrumentu. Tikimės, kad parodą aplankys ne tik panevėžiečiai“, – sakė L.Vilienė.

Sekunde.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.