5

NAUJA KNYGELĖ „VILNIAUS VERBOS: GYVOJI ISTORIJA“

gruodžio 6, 2010 Amatai, Istorija, tradicijos ir papročiai


Liaudies amatai turi unikalią savybę – jie tarsi suauga su žmonių kartomis ir su žeme, pagimdžiusia vietos tradiciją. Kad ir kaip plačiai tradiciniai amatai pasklistų, pradžių pradžios žemėje jie pražysta gražiausiomis spalvomis ir yra gyvybingiausi. Tai patvirtina Vilniaus verbų rišimo tradicijos klestėjimas Vilniaus apylinkėse – Neries regioniniame parke ir aplinkiniuose kaimuose. Šiandien verbas rišančių žmonių galima sutikti daugelyje Lietuvos (ir ne tik jos) vietų, bet teritorija nuo Pilaitės iki Sudervės yra išskirtinė. Tai lyg didelis verbų miestas, kuriame vienos profesijos atstovai turi galimybę bendrauti, keistis patirtimi, dalytis rūpesčiais ir lūkesčiais, taip pat konkuruoti. Čia dar sutiksite amato meistrių, kurioms žolynų rinkimas, verbų kūrimas yra tapęs gyvenimo būdu. Joms tai ne tiek amatas ar verslas, kiek savanoriškas įsipareigojimas šeimos ir krašto tradicijai, poreikis perduoti ją savo vaikams. Šios aplinkybės, viena vertus, skatina nuolatinę Vilniaus verbų kaitą, kita vertus – užtikrina tradicijos perimamumą, senųjų formų išlikimą.

Leidinys “Vilniaus verbos: gyvoji istorija” skiriamas plačiajai visuomenei, besidominčiai etnografiniu Lietuvos regionų paveldu, jų savitumu, verbų istorija, taip pat tiems, kurie nori išmokti rišti verbas. Skaitytojams trumpai primenama Vilniaus verbų istorija, apibūdinamos senos ir naujos verbų formos, pristatomos jų kūrėjos, pateikiamos žinios apie verboms naudojamus augalus, jų rinkimą, dažymą, pagrindinius verbos rišimo ir atskirų jų elementų gaminimo principus.

Vilniaus verbų rišimo tradicija yra svarbus ne tik Vilniaus krašto, bet visos Lietuvos paveldas. Neries regioninio parko direkcija, inicijavusi šio leidinuko pasirodymą, viliasi, kad entuziastingos etnografės J. Norkūnienės surinkta reta ir unikali medžiaga apie Vilniaus verbą ir verbų rišėjas pravers platesnei šio liaudies meno sklaidai ir paskatins etninių tradicijų, senųjų amatų tyrėjus giliau pažvelgti į verbos rišimo tradicijos istorinę raidą, prisidės prie šios tradicijos išsaugojimo ir puoselėjimo.

neriesparkas.lt informacija

© 2010, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (5)

 

 1. loreta sako:

  Ačiū,knyga aš jau perskaičiau,labai patiko,ir ačiū Neries regioninio parko buhalterei Kristinai,kuri padejo man knyga įsigyti.

 2. Autorė sako:

  Sveiki, man labai malonu, kad leidinukas išvydo dienos šviesą. Lapkričio 18 d. jis buvo pristatytas Čekoniškių verbų ir buities seklyčioje. Tikuosi, kad dabar informacija apie Vilniaus verbas galės sklisti po visą Lietuvą.
  Kaip jau minėjo aukščiau pasirašęs svetainės lankytojas, leidinuką galima įsigyti Neries regioniniame parke. Apgailestauju, jog asmeniškai negaliu padėti besidomintiems.
  Autorė.

 3. loreta sako:

  Laba diena,kaip nusipirkti šią knyga.Pagarbiai Loreta.Moletai,gal siunčiate paštu,bučiau dekinga.Ačiū.

  • viršaitis sako:

   Sveiki, mes nesame leidinių platintojai, manau šis leidinukas turėtų būti Neries regioniniame parke, kur jis ir parduodamas. Susisiekiau su autore, jei galės, tai ji atsakys asmeniškai. Kiek žinau, leidinukas kainuoja apie 7 lt. Jei atsirastų norinčių daugiau, tai galima būtų įsigyti didesnį kiekį.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.