0

Vasario 16-osios gatvėje šventę švęs ne visi

vasario 16, 2013 Šventės

Birutė Vyšniauskaitė („Sostinė”)

Kokiomis nuotaikomis ir prisiminimais rytoj švenčiamą Lietuvos valstybės atkūrimo dieną pasitinka vilniečiai, gyvenantys ir dirbantys būtent Vasario 16-osios gatvėje?

Signataras E. Bičkauskas Vasario 16-osios gatvėje buvo apsėstas niūrių minčių. R. Danisevičius

„Reikėtų nepasiduoti niūrioms nuotaikoms”, – „Sostinės” žurnalistų sutiktas Vasario 16osios gatvėje prisipažino Kovo 11osios Akto signataras, advokatas Egidijus Bičkauskas.

Į nelinksmus apmąstymus šventės išvakarėse jį pastūmėjo kažkokios nemalonios žinios, kurias jis išsinešė iš Vilniaus apygardos teismo.

Kliuvo dėl trispalvės

Nepaisydamas nemalonių naujienų teisme, šeštadienį E. Bičkauskas ketina paminėti Vasario 16-ąją.

Ta proga buvęs politikas prisiminė mokyklos laikus, kai pirmą kartą sovietmečiu išdrįso su draugais ateiti į mokyklą prisisegęs lietuvišką trispalvę.

„Mokiausi Vilniaus 7-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar Žirmūnų gimnazija).

Kai su dar dviem bendraklasiais sugalvojome, kad Vasario 16-osios proga reikėtų pasipuošti trispalvėmis, buvau penkiolikos metų.

Žinoma, šitoks mūsų poelgis kaipmat buvo pasmerktas mokyklos vadovybės. Mums buvo sumažintas elgesio pažymys. Tai man, pirmūnui, turėjo įtakos, kai buvo svarstoma, ar esu vertas aukso medalio”, – pasakojo E. Bičkauskas.

Nepaglostė jo tada ir tėvas. „Jis davė pylos ne dėl to, jog išdrįsau mokykloje pasakyti, kad žinau, ką Lietuvai reiškia Vasario 16osios Aktas, o dėl to, kad jis labai išsigando dėl mano ateities”, – pasakojo E. Bičkauskas.

Nejaučia jokios šventės

O ilgametė Vasario 16-osios gatvėje esančios vaistinės darbuotoja Kristina Skaivė sakė, kad su gatvės pavadinimu susijusi Lietuvai svarbi šventė jai nėra išskirtinė.

„Todėl, kad daugelis mano artimųjų ir šeimos narių emigravo. Bet ir jie, kiek žinau, šios šventės nešvenčia.

Juk buvo priversti palikti tėvynę. Kai mokiausi mokykloje, Vasario 16-oji man buvo tiesiog raudonai kalendoriuje pažymėta data”, – sakė jauna mergina.

Visas straipsnis lrytas.lt

Renginiai

Atlikėjai:

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis
Vilniaus m. savivaldybės kamerinis choras JAUNA MUZIKA
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Vaclovas Augustinas

Solistės:

LINA DAMBRAUSKAITĖ (sopranas)
MILDA BARONAITĖ (sopranas)

MERŪNAS VITULSKIS (tenoras)
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS

Programa:

Lietuvos Respublikos himnas – Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“
JUOZAS GRUODIS – Simfoninės poemos „Iš Lietuvos praeities“ finalas

ALGIRDAS MARTINAITIS – „Žemaičių plentas“ (eilės Marcelijaus Martinaičio)

EDUARDAS BALSYS – Eglės ir Žilvino duetas iš baleto „Eglė žalčių karalienė“

VYTAUTAS MIŠKINIS – „Mano gimtinė“ (eilės Maironio)
ALEKSANDRAS KAČANAUSKAS – „Vai gražu gražu“
BALYS DVARIONAS – „Žvaigždutė“ (eilės Leono Stepanausko)
ARVYDAS MALCYS – „Festus meae terrae“ simfoniniam orkestrui
VACLOVAS AUGUSTINAS – „Malda už Tėvynę“ dviem sopranams, dviem chorams ir orkestrui (premjera)


Tėvynės likimą garsina daina,
O širdį graudina jos gaida liūdna.
Naujai atgaivinti Tėvynės jausmus,
Visad išlaikyti jos palikimus.
Tėvynei aukoju aš savo dainas,
Tėvynei linkiu aš linksmesnes dienas.
Gyvuok, mūs Tėvyne, tai mano tarmė.
Visi į vienybę, vis liksim drauge.

(Ksaveras Sakalauskas-Vanagėlis, „Kur giria žaliuoja“; eilės panaudotos Vaclovo Augustino kūrinyje „Malda už Tėvynę“)

Paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Filharmonijos scenoje renkasi Lietuvos kolektyvai – Kauno valstybinis choras, kamerinis choras „Jauna muzika“ ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojami maestro Modesto Pitrėno. Koncerto programoje – mūsų kompozitorių kūriniai ir Vaclovo Augustino naujo opuso „Malda už Tėvynę“ premjera, sukurta šiai iškilmingai progai.

Koncerto globėja – Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

2013 02 11 Vasario 16-ąją Filharmonijoje skambės Vaclovo Augustino „Maldos už Tėvynę“ premjera

Artėjant Valstybės atkūrimo dienai, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina šalies gyventojus išradingai švęsti Vasario 16-ąją. Nacionalinėje filharmonijoje prigijo Prezidentės inicijuota Vasario 16-osios tradicija. Kasmet Lietuvos kompozitoriai šia proga sukuria specialų kūrinį. Šiemet įvyks nacionalinės premijos laureato Vaclovo Augustino specialiai Valstybės atkūrimo dienai parašyto kūrinio „Malda už Tėvynę“ premjera. Į koncertą kviečiami visi norintieji. Už bilietus surinktos lėšos bus skirtos talentingiems jauniesiems muzikams remti.

Paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Filharmonijos scenoje renkasi Lietuvos kolektyvai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas), Kauno Valstybinis choras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis) ir Vilniaus m. savivaldybės kamerinis choras „Jauna muzika“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Vaclovas Augustinas). Skambiu tenoru šventinį renginį papuoš solistas Merūnas Vitulskis, solo dainuos koncertinėje Lietuvos scenoje visu grožiu pradedantys skleistis sopranai Milda Baronaitė ir Lina Dambrauskaitė. Koncertą diriguos maestro Modestas Pitrėnas. Renginį ves aktorius Vytautas Rumšas.

Koncerte skambės Lietuvos kompozitorių – Juozo Gruodžio, Algirdo Martinaičio, Eduardo Balsio, Vytauto Miškinio, Aleksandro Kačanausko, Balio Dvariono, Arvydo Malcio, Vaclovo Augustino kūriniai. V. Augustino „Malda už Tėvynę“ dviem sopranams, dviem chorams ir orkestrui sukurta specialiai šiai iškilmingai progai ir bus atlikta pirmą kartą.

Šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus Vaclovo Augustino reikšmingiausią kūrybos dalį sudaro chorinė muzika. Jo kūrybiniam braižui būdingi modalūs, kontempliatyvūs sąskambiai, nedaug nutolstama nuo mažoro-minoro sistemos, vyrauja tercinės sandaros harmonija, kūrinių ritmika ir melodika glaudžiai susijusi su literatūriniu tekstu. Kompozitoriaus vardas siejamas ir su roko grupėmis, kuriose jis grojo ir dainavo, – tai „Saulės laikrodis“ ir „Antis“, po pastarosios grupės atsikūrimo 2007 m. toliau dalyvauja jos veikloje kaip klavišininkas ir muzikos autorius.

Šį vakarą atliekama V. Augustino premjera – 2012–2013 m. rašyta vokalinė-instrumentinė kompozicija „Malda už Tėvynę“ dviem sopranams, dviem chorams ir simfoniniam orkestrui, kurio tradicinę sudėtį papildo lietuviško instrumento tembras – kanklės (atlikėja Aistė Bružaitė) ir savitą atspalvį mušamųjų skambesiui suteikianti paruošto fortepijono partija. Kūrinyje panaudoti tekstai iš psalmių, Šv. Augustino „Išpažinimų“, lietuvių poezijos ir amerikiečių Maldos už Tėvynę, dainuojami trimis kalbomis – lietuvių (gimtoji kalba), lotynų (Katalikų Bažnyčios kalba) ir anglų (modernios komunikacijos kalba). Kompoziciją sudaro aleatorinė įžanga ir septynios dalys. (1 ir 7 = 17 = autoriaus gimimo diena). Skirtingos kalbos kūrinyje vartojamos koncentriškai – kraštinėse ir centrinėje dalyse (1, 4 ir 7) dainuojamas lietuviškas, 2-oje ir 6-oje dalyse – lotyniškas, 3-ioje ir 5-oje dalyse – angliškas tekstai. Pirmoje ir ketvirtoje dalyse girdimi Juozo Gudavičiaus dainos „Kur giria žaliuoja“ (eilės Ksavero Sakalausko-Vanagėlio) motyvai, o pabaigoje (7 dalyje) į originalią V. Augustino muziką natūraliai įsiliejusi daina „Kur giria žaliuoja“ skamba lyg viso kūrinio apibendrinimas.

Iškilmingo Vasario 16-osios minėjimo koncerto pradžia 18.45. Koncertą tiesiogiai transliuos Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

LNF inf.

filharmonija.lt

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.