0

Smilkalai – nuo liūdesio ir žiemos slogučio

vasario 18, 2013 Liaudies medicina

Smilkalai – kvapiosios medžiagos, kurios smilkdamos skleidžia aromatą. Smilkalai naudojami daugelyje religinių apeigų, taip pat medicininiais, estetiniais tikslais.
Smilkalus paprastai sudaro dvi dalys: eterinis aliejus ir pagrindas. Smilkalų aromatui labai svarbi eterinio aliejaus kokybė, paprastai iš natūralių eterinių aliejų pagaminti smilkalai kvepia gaiviai. Smilkalų pagrindas būna anglinis ir masala. Smilkstant smilkalams, pagamintiems su angliniu pagrindu, ore pasklinda tik eterinių aliejų aromatas, tad tokie smilkalai stipriau veikia žmogaus organizmą. Smilkalų gamybai naudojamas ir kitoks pagrindas – masala. Tai susmulkintos ir atitinkamai apdorotos aromatinių augalų dalelės. Tokio tipo smilkalai būna įvairių spalvų, o smilkstant jų kvapą sudaro aliejaus ir aromatų derinys.

Žmonės jau tūkstančius metų žino kaip išgauti aromatus iš kvapių dervų, medienos gabalėlių, žolių, šaknų, žievės, sėklų, žiedų. Smilkalai naudojami šventyklose, ritualų ir ceremonijų, meditacijų metu, kai kur jie neatsiejami nuo laidojimo ritualų ir medicininės praktikos. Buityje naudojami sureguliuoti fizinius ir emocinius sutrikimus, pajusti tiesiog pasitenkinimą nuo malonaus aromato. Smilkalai, laikomi efektyviausia aromaterapine priemone (aromaterapija – mokslas apie gydymą aromatais).

Antikos laikais smilkalai buvo panašūs į nedidelius skaidrius rutuliukus ir buvo laikoma kaip prabangos prekė. Dabar smilkalų galima pamatyti įvairių formų ir pavidalų (lazdelės, kūgeliai, padengti aromatizuotais milteliais). Tačiau dažnai juose vietoje natūralių kvapniųjų medžiagų naudojami sintetiniai kvapai (gaminami iš naftos pramonės medžiagų), dėl to nukenčia jų kokybė, o kartais gali net pakenkti žmogui.

Smilkalams gaminti gali būti naudojamos tiek natūralios gamtinės, tiek ir sintetinės medžiagos:

  • Augalinės: agarmedis, ajeras, alavijas, anyžis, arbatmedis, eukaliptas, gvazdikėlis, harmala, kadagys, kalendra, kasija, kedras, kiparisas, lauras, levanda, mira, muskatas, sandalmeldis, šafranas, šalavijas, vanilė, įvairių medžių sakai, gintaras, bosvelijų derva.
  • Gyvulinės: ambra, muskusas, operkulas
  • Eteriniai aliejai (rožių, jazminų, pačulio, kedro, ilang-ilang)

Žolelių, žiedų, dervų, lapų, spyglių smilkalų dūmai ne tik skleidžia malonų aromatą, smilkymas yra ir vienas seniausių žmonijos ritualų. Jis padeda sukurti darną ir harmoniją, pagerina savijautą ir pan.

Lietuviški smilkalai

Lietuvoje smilkalai nuo seno gaminti iš vaistažolių, nes buvo manoma jog jie apsaugos nuo ligų. Nuo seno laikyta, kad smilkomi augalai pasižymėjo itin retomis savybėmis, dar vadinti „nemariaisiais“. Lietuviškuose smilkaluose dažniausiai naudotas gintaras, kadagys, pelynas, jonažolė, ajeras, naudojami prie gripų epidemijų, peršalimo atvejais, streso atveju, diegiant pilvą. Žaliava smilkalams renkama vasaros mėnesiais, o rugpjūčio gale ir rugsėji daromi smilkalai.

Pelyno kvapas išsilaiko iki 36 val., kadagio iki 12 val. Galima smilkyti patį augalą susmulkinus ir sudėjus ant žalvarinės lėkštutės. Kūnui apsmilkyti pakanka 2-4 minučių.

Gintaro smilkalai

Gintaro smilkymas praktikuotas dar senovės Egipte, senovės Graikijoje, Romos imperijoje. Gintaro smilkalams gaminti gali būti naudojami gintaro milteliai, susidarantys apdirbant gintarą. Juose yra išlikusių veikliųjų gintaro medžiagų. Smilkdamas gintaras išskiria aitrų eterinį gintaro aliejų. Kai kuriose bažnyčiose juo dezinfekuojamas ir gryninamas oras, nes manoma jog taip apsisaugoma nuo oru plintančių ligų ir pavojingų infekcijų. Teigiama jog gintaro smilkalai turi teigiamą poveikį kvėpavimo takams. Gintaro smilkalai yra gaminami iš natūralaus gintaro ir netoksiško priedo masės aplipinant liepos ar kito tradicinio medžio pagaliuką. Tačiau nepamirškite įsigydami gintaro dulkių iš gintaro apdirbimo meistrų, kad atliekų dulkės ir negrynos, o su šlifavimo vailoko dulkėmis, kurios degant labai smirda. Turint tokių dulkių, pradžioje jas reikia išsijoti, tik po to naudoti po nedidelį žiupsnelį, užberiant ant žarijos.

Prieskoniai ir žiedlapiai

Beje, dauguma žolelių ir prieskonių, kuriais gardiname patiekalus, tinka ir smilkalams, tad po truputį juos galite išbandykite. Smilkyti tinka ir sode ar miške surinkti žievės gabaliukai bei žiedlapiai. O jei norite šio to egzotiškesnio, tarkim, smilkomos dervos, galite užsukti į ezoterikos krautuvėlę. Labai svarbu, kad smilkalai būtų kokybiški ir natūralus. Pigūs sintetiniai, nors ir skaniai kvepia, gali būti pavojingi sveikatai (žiūrėti žemiau).

Ezoterikos reikmenų krautuvėlėse arba prekybos centruose dar galite nusipirkti smilkymui tinkamų 2–5 centimetrų skersmens anglies tablečių. Dar reikės trupučio smėlio, ant kurio uždėsite anglis, tik nepirkite dažniausiai nepagrįstai brangaus „specialaus“ smilkalų smėlio. Puikiai tiks ir įprastas smėlis, pavyzdžiui, iš vaikų žaidimų dėžės ar parsivežtas iš pajūrio.

Laikas uždegti smilkyklę

Kai jau viską susirinksite, galite pasinerti į malonų procesą – uždegti smilkyklę. Į smilkalų indą įpilkite daugiau nei du tris centimetrus smėlio, dėkite anglių tabletę ir vieną jos kraštą uždekite. Kai anglis sudegs ir apsitrauks pilkšvu pelenų sluoksniu (tam gali prireikti kelių minučių), ant jos uždėkite pasirinktų smilkalų: džiovintų žiedlapių, prieskoninių žolelių ir pan. Neprikraukite per daug – smilkyklėje paprastai susidaro šiek tiek daugiau dūmų nei smilkant lazdeles.

Smilkalai: egzotikos dvelksmas kūnui ir sielaiPAŽINKITE SMILKALUS

Aguona
Iš aguonų žiedų gaminami eteriniai aliejai ir silkalai skleidžia kartoką kvapą, tačiau padeda pašalinti nemigą, teigiamai veikia nuotaiką. Daugelyje kraštų aguona laikoma grožio simboliu.

Alijošius
Smilkalai, kurių sudėtyje yra alijošiaus, veikia bronchus, kvėpavimo takus. Aromatas saldokas, bet gaivus. Tokių smilkalų kvapas šalina įtampą, ramina, suteikia komforto pojūtį. Įdomu tai, kad alijošius, kaip vaistinis augalas, buvo žinomas jau senovės Kinijoje ir savo gydomąja galia prilyginamas ženšeniui. Iki mūsų dienų išliko gyvas paprotys namuose auginti alijošiaus krūmą, kuris neša namams sveikatą.

Bažnytiniai smilkalai

Tai žinomiausios aromatinės dervos. Tačiau jos smilkomos ne tik per aukojamas mišias bažnyčioje. Juos naudoja ir kai kurie ezoterikai, praktikuojantys meditaciją, nes šios dervos, sakoma, atveria vartus į dvasių pasaulį. Salsvas smilkalų kvapas šiek tiek svaigina, todėl nereikėtų jais piktnaudžiauti, ypač jei šalia yra vaikas.

Frankincenso smilkalai gali nebebūti naudojami per apeigas bažnyčioje po to, kai ekologai įspėjo, kad medžiai, kurie gamina šventinius smilkalus greitai gali išnykti, telegraph.co.uk.  Smilkalai gaminami iš bosvelijos medžių sakų.Bosvelijos medžių skaičius per kitus 15 metų gali sumažėti per pusę, o per 50 metų išvis išnykti.  Smilkalai buvo svarbi Kalėdų apeigų dalis, nes vienas iš trijų Karalių juos atnešė kaip dovaną naujagimiui Jėzui. Danų ir Etiopijos mokslininkai teigia, kad dėl gaisrų, vabzdžių atakų bosvelijos medžiai gali išnykti.

Benzoino derva

Šios dervos aromatas švelnus ir malonus. Daug kam (ypač vaikams) patinka jos kvapas, panašus į vanilės. Šis kvapas puikiai atpalaiduoja, suteikia palaimos pojūtį. Pasak žinovų, ypač tinka smilkyti po barnio, susipykus, kai namuose tvyro įtampa. Ši derva taip pat yra tinkamiausi smilkalai, jei norite jaukiai praleisti valandėlę su mylimuoju po lietingos, išties bjaurios dienos.

Bičių pikis

Pikį suneša bitės – tai medžių pumpurų išskiriami sakai. Sumaišytas su vašku ir bičių seilėmis pikis virsta tiršta mase, kuria šios darbštuolės klijuoja avilio plyšius. Pikis dezinfekuoja ir stabdo visus irimo procesus. Egipto faraonai ne tik būdavo balzamuojami pikiu, bet ir gyvi liepdavo naudoti jį daugelyje sričių kaip labai veiksmingą vaistą. Šiuo metu gydomoji pikio galia šiek tiek nuėjo užmarštin. Kaip smilkalai pikis, taip pat, atrodo, prarado kažkada turėtą populiarumą. Jei nerandate bičių pikio parduotuvėse, pasiteiraukite turguje. Smilkomas pikis skleidžia šiltą, sodrų ir šiek tiek medumi dvelkiantį aromatą. Žinoma, jis yra pirmasis smilkalų krepšelyje, jei užpuola peršalimo ligos.

Cinamonas
Smilkalai, kurių sudėtyje yra cinamono medžio žievės, skleidžia svaigų, gana egzotišką aromatą. Cinamono smilkalų aromatas skatina bendrumo jausmą, tonizuoja. Šio aromato istoriją gaubia legenda apie tai, kad cinamono medis buvo dievų padovanotas žmonėms, kad primintų apie dvasines vertybes.

Damara

Dar viena aromatinė derva, tiksliau, sakai, – iš Indijos kilusi damara. Žodis dammar reiškia „šviesa“. Iš tiesų šie smilkalai nuostabiai pakelia nuotaiką. Šviežių citrusinių vaisių aromatas žvalina, tarsi pakylėja. Jei dėl ko nors nerimaujate, šiuos smilkalus galite naudoti kartu su raminamąjį poveikį turinčia mira.

Eukaliptas
Iš eukalipto eterinių aliejų gaminami smilkalai skleidžia aštroką, tačiau gaivų kvapą. Teigiama, kad eukaliptas valo žmogaus biolauką ir padeda sutelkti mintis, skatina kūrybinę veiklą, meditaciją. Eukalipto medis Europą pasiekė iš tolimosios Australijos, kur vietinių gyventojų buvo laikomas vaistu nuo daugybės ligų.

Jazminai

Pagaminti iš jazimino žiedų smilkalai yra aitroki, bet nuo seno jazminų kvapas laikomas afrodiziaku. Senovės rytų poetai jazminą laikė meilės ir poezijos simboliu. Todėl jų ypač verta pasmilkyti, jei planuojate romantišką vakarą su mylimuoju.

Kadugys

Kadugių uogos priskiriamos prie tradicinių smilkalų. Apskritai tai – seniausiai smilkomi augalai. Jie naudojame daugelyje įvairių kultūrų. Nuo seno yra tikima, kad kadugių smilkalai iš aplinkos išvaro blogą energiją ir apsupa žvalinančia apsaugine galia. Baltų žyniai naudojo ir naudoja iki šiol apeigų metu, šiuo visžaliu krūmu spygliais apsmilkomi namai, kambariai, kuriame įvyko kažkas bloga ar mirė žmogus. Smilkymui tinka tiek spygliai, tiek šakelės. kadugių yra ir dekoratyvinių, kaukazietiškų, kurių kvapas taip pat tinka smilkymui.

Kamparas
Kamparo medžio žievės ir lapai taip pat naudojami smilkalų gamybai. Šių smilkalų kvapas yra gana aitrus, tačiau vertinamas, nes padeda susikaupti, tonizuoja, teikia energijos. Medicinoje kamparas naudojamas dėl savo antiseptinių savybių. Apie kamparo gydomąsias galias prabylama jau senovės Egipto papirusuose. Šis augalas naudotas gaivinimui, išblaivinimui.

Kedrai

Iš kedrų sėklų aliejaus gaminami smikalai pasižymi turtingu, bet šiek tiek sunkoku kvapu. Šių smilkalų aromatas šalina nemalonius pojūčius galvos, nugaros srityje. Teigiama, kad šis kvapas slopina vienatvės ar psichologinio diskomforto pojūčius. Pats kedro medis laikomas žmogaus proto ir sielos sergėtoju nuo tamsiųjų jėgų. Senovės indų išmičiai dažnai vietą meditacijai pasirinkdavo kedro medžio paunksmėje, mat buvo tikima, jog būtent taip užmezgamas tamprus ryšys su žeme, supančiu pasauliu.Šiltas, sodrus kedrų aromatas puikiai nuramina. Jis padeda sukaupti stiprybę ir pasitikėti savimi, ypač tuo metu, kai vienas gyvenimo etapas baigiasi ir prasideda naujas, taip pat patyrus netikėtą, skaudų įvykį ar išsiskyrimą. Be to, vasarą jis puikiai nubaido vabzdžius.

Kokosas
Smilkalai, gaminami iš kokoso riešuto minkštimo gaunamo eterinio aliejaus, skleidžia švelnų ir svaigų kvapą. Šis aromatas teikia ramybės pojūtį. Kokoso vaisius daugelio tautų mitologijoje laikomas dievų dovanotu vaisiumi.

Kopalas

Kopalas – aromatinė derva, jos yra įvairių rūšių. Galima gauti ir auksinio, baltojo, juodojo kopalo ir panašiai. Rūšys skiriasi. Visi šie smilkalai nuskaidrina mintis, neleidžia apsnūsti, pažadina švelnumą ir atveria širdį.

Levandos

Levandos vardas kildinamas iš lotyniško žodžio lavare, reiškiančio „plauti“. Ir tikrai, pajutę levandų smilkalų kvapą, jaučiamės gaivūs ir švarūs, tarsi ką tik išsimaudę po dušu.
Rinkitės levandų smilkalus, kai kamuoja apatija, niūrios mintys, širdį spaudžia liūdesys, kai nesinori nieko, tik paverkti.

Lotosas
Iš lotoso žiedų bei šaknų išgaunamas eterinis aliejus plačiai naudojamas smilkalų gamybai. Lotoso kvapas lengvas, saldokas. Jis skatina susikaupimą, stiprina intuiciją ir imunitetą. Daugelyje kraštų lotosas laikomas tyrumo, grožio ir išminties simboliu.

Mastika

Mastika irgi yra aromatinė derva. Jos dūmai labai gaivūs, truputį primena citrusinių vaisių aromatą ir padeda išlikti budriam, dėmesingam.

Miros

Aromatingas mirų kvapas ramina. Žmogus ima giliai kvėpuoti ir visiškai nurimsta bei atsipalaiduoja. Todėl šie smilkalai idealiai tinka po įtemptos darbo dienos, patyrus didelių išgyvenimų, užklupus stresui ir pan.

Rožės

Turbūt neverta nė sakyti, kad rožių žiedlapiai yra idealūs smilkalai, skleidžiantys  meilės kerus. Rožių žiedlapių smilkalai dar įkvepia drąsos bei pasitikėjimo savimi. Smilkalai, gaminami iš rožių žiedlapių aliejaus, yra saldūs ir tonizuojantys. Rožių smilkalų kvapas veikia tarsi natūralus antidepresantas, atpalaiduojantis nervų sistemą. Rožių aromatas šalina melancholiją ir skatina susikaupti, įsiklausyti į savo kūno ir sielos impulsus. Rožė dažnai laikoma dieviškumo, tobulo grožio, meilės simboliu.

Sandalmedis
Smilkalai, kurių sudėtyje yra sandalmedžio aliejaus, skleidžia egzotišką, truputį sunkoką kvapą. Sandalmedžio aromatas laikomas harmonizuojančiu, malšinančiu įtampą, stresą. Rytuose tikima, kad būtent šį aromatą labiausiai mėgsta Dievybės, tad sandalmedžio smilkalai dažnai naudojami meditacijoms.

Šalavijai

Šalavijai namie visada pravers. Tai puikus gydomasis augalas, kurio aromatas puikiai išvalo ir visą blogą energiją.

Šventagaršvės šaknys

Tai vienas stipriausių apsauginių augalų, jau viduramžiais naudotų kaip talismanas, saugantis nuo piktųjų dvasių. Smilkalams dažniausiai naudojamos džiovintos šventagaršvės šaknys. Jų aromatas slogus ir kvepia žeme, be to, yra labai stiprus, todėl juo piktnaudžiauti nevalia.

Vaistinės juozažolės

Juozažolės skatina sutvarkyti ir aiškiai sudėlioti mintis bei jausmus. Jos padeda lengviau susikaupti, todėl puikiai tinka ritualiniams smilkalams, palengvina namų darbų ruošą.

Vanilė
Iš vanilės aliejaus gaminami smilkalai skleidža saldų, minkštą, šiltą aromatą. Nuo seno vanilė laikoma afrodiziaku, stiprinančiu artumo ir šilumos jausmus. Įvairių tautų mitologijoje vanilės kvapas siejamas su ilgo gyvenimo, šeimos saugumo simboliais.

Kaip išsirinti tinkamiausią smilkalų aromatą?

Aromaterapijos specialistai siūlo keletą būdų, kaip išsirinkti Jums tinkamus smilkalus. Vienas iš jų: sužinoti, koks smilkalų aromatas dera su Jūsų Zodiako ženklu, charakteriu. Svarbu pasirinkti aromatą, kuris padėtų pašalinti kūno ar sielos negalavimus, pvz., gerintų kvėpavimo takų ar nervų sistemos veiklą, skatintų atsipalaiduoti. Nereikia pamiršti pasidomėti pašalinėmis reakcijomis, kurias gali sukelti vienas ar kitas aromatas (alerginė sloga ar pan.). Specialistai teigia, kad renkantis smilkalų aromatą reikia nebijoti eksperimentuoti, maišyti kvapus, kol surasite būtent Jums tinkantį, indvidualų aromatą. Renkatis kvapą taip pat vertėtų pasikliauti intuicija, nes mūsų kūnas ir siela tyliai kužda, ko šiuo metu jiems reikia labiausiai… Svarbu įsiklausyti ir išgirsti…

Smilkalų aromatų pasirinkimas pagal zodiako ženklą

Astrologai ir aromaterapijos specialistai jau senovėje žinojo, jog kvapą galima parinkti pagal Zodiako ženklą:
Avinams rekomenduojami sandalmedžio, eukalipto, gintaro ir levandos aromatai.
Jaučio ženklo atstovams tiktų lelijų, lotoso, rožės ir miros kvapai.
Dvyniams turėtų patikti pušų, kedrų, cirtusų ir obuolių aromatai.
Vėžiams rekomenduojami jazmino, citrinos, magnolijos, eukalipto ir sandalmedžio aromatai.
Liūtams tiktų aguonų, magnolijų, rožių, gintaro ir sandalmedžio aromato smilkalai.
Mergelėms rekomenduojama ylang ylang, cinamono, vanilės kvapai.
Svarstyklėms patariama mėgautis rožių, magnolijų ir pačiulio kvapais.
Skorpionams tinka kamparo, sandalmedžio, ylang ylang, rožių aromatai.
Šauliams rekomenduojami alijošiaus, gintaro, lotoso, magnolijų aromato smilkalai.
Ožiaragiams turėtų patikti kokosų, lotoso ir vanilės aromatai.
Vandeniams rekomenduojami lotoso, rožių, miros, gintaro bei citrinos aromatai.
Žuvims tinka gėlių žiedų, citrinžolės, sandalmedžio, alijošiaus ir jazmino kvapą skleidžiantys smilkalai.

Kenksmingas sintetinių smilkalų poveikis

Parduodamuose pigiuose smilkaluose apie 95 proc. visų kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės, gaunamos iš naftos. Tokie kvapai gali sukelti nuovargį, slopinti nervų sistemą, dirginti kvėpavimo takus, pažeisti kepenis. Smulkios sintetinių smilkalų dalelės lengvai įkvepiamos, todėl jautresniems žmonėms gali iškart sudirginti kvėpavimo takus, vos pajutę jų kvapą, jie pradeda čiaudėti ar kosėti, kitiems tokia reakcija gali kilti vėliau.

Deginant smilkalus į aplinka išsiskiria daugybė pavojingų medžiagų: benzenes, muskuso junginiai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (tokie angliavandeniliai susidaro dyzelinio kuro ar dujų deginimo procese ir yra vienas dažniausių oro taršos šaltinių). Moksliniai tyrimai parodė, kad smilkalų dūmai gali sukelti alergiją, astmą, kontaktinį dermatitą, onkologines ligas.

Būnant patalpoje, kurioje dega smilkalai, gali nesijausti jokio poveikio, tačiau pasmilkius bet kokius smilkalus, svarbu po to išvėdinti kambarį. Panašiai veikia ir deginamos kvepiančios parafininės ar gelio žvakės. Jos į aplinką išskiria pavojingus junginius: acetaldehidą, formaldehidą, naftaleną, kurie taip pat gali sukelti vėžį, pažeisti imunitetą, sutrikdyti nervų sistemos darbą.

Smilkalus rinktis vertėtų pagamintus iš kuo natūralesnių medžiagų ir atkreipti dėmesį, kad iš pažiūros sausų lapelių, žiedlapių ar žolelių mišiniai atrodo nepavojingi, visgi jie taip pat būna papildyti sintetiniais eteriniais aliejais, kvapais ir dažikliais.

Norint sužinoti ar aromatinė žvakė, smilkalai ar eterinis aliejus yra natūralūs, uždegus, reikia pabūti 15 minučių. Per šį laiką uoslė pripranta prie šio aromato ir jo beveik nebejaučia. Jei taip nenutinka ir kvapas vis dar stipriai juntamas ar net dirgina kvėpavimo takus, didelė tikimybė, kad tai sintetinis kvapiklis ir geriau jo daugiau nebevartoti.

Anot cheminių medžiagų ekspertės Zitos Dudutytės, įvairūs oro gaivikliai veikia skirtingai (vieni sugeria kvapus, kiti chemiškai juos neutralizuoja, treti nustelbia ir pan.). O kvepia dėl tos pačios priežasties – juose esančių lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų: įvairių benzeno junginių, aldehidų, fenolių, ftalatų ar kitų toksinių  medžiagų, pavojingų bet kokio gyvo organizmo ir ypač žmogaus sveikatai. Jos silpnina imunitetą, sukelia centrinės nervų sistemos bei kvėpavimo takų ligas, skatina vėžį, hormonų apykaitos sutrikimą, apsigimimą, alergiją.

Pikčiausi kvapūs priešai

Pasak ekspertų, žmogaus sveikatai ypač pavojingi purškiami ir į elektros tinklą jungiami kvapūs patalpų aerozoliai. Tokiuose preparatuose dažnai būna net iki 95 proc. lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų. Kai kurios iš jų, vos įkvėptos pro nosį, padengia gleivinę plona aliejinga plėvele ir blokuoja uoslę. Kiti lakūs sintetiniai komponentai (pavyzdžiui, formaldehidas, fenolis), patekę į kvėpavimo takus, ima slopinti centrinę nervų sistemą ir sumažina žmogaus jautrumą blogam kvapui. Nustatyta, kad nemažai lakių dalelių nusėda ant grindų, baldų, vėliau patenka į ant grindų ropojančių mažylių bei naminių gyvūnų organizmus.

Negalima pamiršti, kad aerozoliniai ir į elektros tinklą jungiami patalpų gaivikliai ypač pavojingi alergiškiems žmonėms, taip pat sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis (bronchitu, astma ir kt.) – lakios sintetinės medžiagos dažnai sukelia dusulį, stiprų kosulį. Didžiosios Britanijos Bristolio universiteto mokslininkai pataria tokių preparatų ypač vengti, jei namuose gyvena kūdikį auginanti žindyvė. Nustatyta, kad tokiuose gaivikliuose esantys cheminiai junginiai nepalankiai veikia kūdikio virškinamąjį traktą, o motinos – nervų sistemą.

Smilkalai ir aromatinės žvakės

Smilkalai įvairiose kultūrose naudojami nuo seno. Jei jie būtų visiškai natūralūs, būtų puiku. Tačiau daugelis pigių smilkalų, paprastai būna toli nuo natūralumo… Smilkdamos sintetinės kilmės kvapiosios lazdelės ar kubeliai į aplinką išsiskiria tokias kvėpavimo takus dirginančias ir sveikatą žalojančias medžiagas kaip benzenas, muskuso junginiai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAA). Pastaroji medžiaga yra vienas dažniausių oro teršalų, susidarančių deginant kurą.

Smilkalai, kvapios parafino ir gelio žvakės pavojingos tuo, kad degdamos į orą išskiria suodžių, kuriuose gausu anglies, ftalatų, formaldehidų ir kitokių cheminių junginių, pažeidžiančių nervų sistemą, sukeliančių vėžį, astmą. Tyrimais nustatyta, kad smilkalų ir kvapių žvakių dūmai gali trikdyti kūdikių vystymąsi.

Būkite budrios! Daugelis mūsų šalyje parduodamų dekoratyvių aromatinių džiovintomis žolelėmis, žiedlapiais ar prieskoniniais augalais prikimštų maišelių būna ne tik aromatizuoti kvėpavimo takus dirginančiais sintetiniais kvėpikliais, bet ir nuspalvinti sintetiniais cheminiais dažais.

Žinoma, vienas kitas cheminio oro gaiviklio purkštelėjimas ar kvapiosios lazdelės pasmilkymas romantišką vakarą nesukels rimtų sveikatos problemų, tačiau nuolatinis tokių daiktų naudojimas kelia gana rimtą pavojų.

Gaivu nereiškia prikvepinta!

  • ♦ Pasak natūralaus gyvenimo būdo propaguotojų, švaros kvapas malonus kiekvienam žmogui, nes… švarus oras yra be kvapo. Taigi galima daryti išvadą, kad be sintetinių oro kvėpikių galime kuo puikiausiai apsieiti. Svarbu nepamiršti kuo dažniau atverti namų langus ir įleisti gryno oro, išplauti grindis, dažniau išnešti šiukšles, reguliariai valyti dulkes. Dėl gaivos naudinga namuose auginti kelis kambarinius augalus, pavyzdžiui, lelijas, paparčius, palmes, alavijus – daugelis jų ne tik sunaudoja anglies dioksidą, bet ir kai kurias lakias organines medžiagas.
  • ♦ Puikūs natūralūs patalpų kvėpikliai ir gaivikliai – eteriniai augalų aliejai. Juos mūsų kūnas atpažįsta kaip tos pačios prigimties medžiagas, todėl jų kvapai nekelia žmogaus organizmui jokios agresijos. Natūralių augalinių aliejų specializuotose sveikų produktų, kosmetikos parduotuvėse, vaistinėse galite įsigyti jūsų uoslei maloniausio kvapo. Tik nesuklyskite: natūralus eterinis aliejus – tai ne aromatinis aliejus. Pastaruosiuose preparatuose dažnai yra nemažai sintetinių medžiagų.
  • ♦ Nepamirškite ir to, kad natūralios kvapiosios medžiagos taip pat gali sudirginti odą ar kvėpavimo takus. Dėl to ypač saikingai patalpoms kvepinti naudokite aitresnių aromatų eterinius augalų aliejus, tokius kaip cinamono žievelių, gvazdikėlių, bergamočių, medetkų, pačiulių, verbenų.
  • ♦ Eterinius aliejus galite lašinti į specialią aromatų terapijos lempą, pasirinktu apšlakstyti džiovintas žoleles, suberti jas į medvilninį maišelį ir pakabinti jį arti šilumos prietaiso. Gyvenamąsias patalpas maloniai ir švelniai aromatizuoja ir natūraliai džiovintos stipraus aromato žolelės (levandos, melisos, mėtos ir kt.). Iš jų nupinkite vainikėlį ir pakabinkite, pavyzdžiui, ant durų staktos.
  • ♦ Tualete pastatykite dekoratyvų indą su acto ar sodos tirpalu, praustuvą bei klozetą dažniau išplaukite dezinfekcinį poveikį turinčių kvapių žolelių (rozmarinų, šalavijų ar kt.) stipria ištrauka – apsieisite be orą gaivinančių sintetinių purškalų, į klozeto vidų dedamų muiliukų.
  • ♦ Nemalonus kvapas virtuvėje išnyks sausoje keptuvėje pakaitinus džiovintų gvazdikėlių, čiobrelių ar kitokių aitresnio aromato prieskonių. Galite sausoje keptuvėje pakepinti net ir kavos pupelių ar džiovintų citrusų žievelių.
  • ♦ Jei patinka namuose deginti žvakes, rinkitės pagamintas iš natūralaus bičių vaško.

Svarbu žinoti

Europos Sąjungoje gaminamuose aerozoliuose draudžiama naudoti ozono sluoksnį ardančią medžiagą chlorfluorangliavandenilį (CFC). Įsigydama tokį preparatą už Europos Sąjungos ribų, negalite būti tikra, kad jame nėra sveikatą žalojančios medžiagos CFC.

Panaudoti šaltiniai

Žurnalas „JI“ 15min.lt, wikipedija, eli.mama.lt, alfa.lt

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.