0

vasario 24 d. prasideda vieversio diena

vasario 24, 2013 Gamta, Gyvūnija, Laikas

Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Jei vieversėlis parskrenda vėliau – pavasaris bus ankstyvas.
Dirvinis vieversys (alauda arvensis) – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų. Jis laikomas pavasario pranašu. Vieversys vadinamas ir lietuvių artojų draugu bei nuolatiniu palydovu.

Vieversis

Tai vienas dažniausių paukščių Lietuvoje mėgstantis atvirą kraštovaizdį. Dirvinis vieversys – truputį didesnis už naminį žvirblį. Viršus pilkai rudas, dėmėtas. Apatinė kūno dalis – balsva su tamsiai dėmėta krūtine. Kuodelis išryškėja tik veisimosi metu. Sparno užpakalinis kraštas mažųjų plasnojamųjų plunksnų srityje – balsvas. Patinas dydžiu ir apdaru panašus į patelę. Sezoniniai apdaro skirtumai nedideli. Jaunikliai paukščiai panašūs į suaugusius. Skiriasi tik tuo, kad visai neturi kuoduko ir jų apdaras dėmėtesnis.
Lietuvoje dar peri kuoduotasis vieversys (galerida cristata) – Lietuvoje reta, mėgstanti dykvietės, atvirą ar pusiau atvirą, iš dalies urbanizuotą kraštovaizdį, rūšis; raguotasis vieversys (Eremophila alpestris) – per Lietuvą praskrendantis (perintis šiaurinėje tundroje) dažniau matomas atviruose plačiuose laukuose, negausus ir lygutė arba miškinis vieversys (Lullula arborea) – Lietuvoje įprastas, mėgstantis sausus pušynus ir mišrius miškus, ypač aikštes, plynas kirtavietes, elektros trasas ir kitokias atviras vietas..
Į dirvinį vieversį panašiausia lygutė. Tačiau skiriasi jų buveinės (miškas ir atviri laukai). Nuo panašios lygutės skiriasi ilgesne uodega, sparnų priekiniame krašte plaštakos srityje nėra baltų dėmelių (jos matomos lygutei tupint), baltais uodegos kraštais, baltais sparnų kraštais mažųjų plasnojamųjų plunksnų srityje, siauresniais sparnais, pilkais sparnų viršutinių dengiamųjų plunksnų kraštais didžiųjų plasnojamųjų plunksnų srityje (lygutės kraštai balsvi).

Artėjant pavasariui išnaudokite paskutinę progą pasirūpinti sparnuočių namais

Visi, norintys įsigyti inkilus įvairioms paukščių rūšims, gali pasinaudoti puikia proga ir nusipirkti jų Kaziuko mugėje š.m. kovo 1-3 dienomis. Savo gamybos inkilus pardavinės aktyvus Lietuvos ornitologų draugijos narys – Darius Musteikis. Kartu jis suteiks daug svarbios informacijos kur ir kaip kabinti inkilus, kad juose įsikurtų norimos paukščių rūšys. Darius taip pat papasakos iš kokių medžiagų geriausia gaminti inkilus, kaip jų gyventojus apsaugoti nuo plėšrūnų.
Lietuvos ornitologų draugija remia šią iniciatyvą, nes ji skirta paukščių apsaugai, taip pat skatina žmones domėtis ir rūpintis paukščiais.
Darius Musteikis
Kas tai- inkilai?
Kokį inkilą pasirinkti?
Kaip pasigaminti lentinį inkilą?
Kaip pasigaminti uoksinį inkilą?
Kokie turėtų būti inkilų matmenys?
Kokios detalės pagerina inkilo kokybę?
Kaip, kur ir kada iškelti inkilus?
Ar reikia valyti inkilus?
Kaip apsaugoti inkilus?
Reikia inkilo?
Į šiuos klausimus atsakymus rasite portale birdlife.lt Informacija apie inkilus
medžiaga naudota ir iš rokmu.lt

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.