0

Mitinge raginta kalbėti ir rašyti lietuviškai

kovo 28, 2013 Lietuvių kalba

Į Vinco Kudirkos aikštę prie Vyriausybės rūmų mitinguoti susirinkę žmonės ragino kalbėti ir rašyti lietuviškai, puoselėti ir stiprinti valstybinę kalbą, pasisakė prieš Lenkų rinkimų akcijos valdantiesiems keliamas sąlygas ir Premjerui Algirdui Butkevičiui siūlė šiam diktatui nepasiduoti.

Eltos nuotrauka

Ketvirtadienį vidurdienį sostinės Vinco Kudirkos aikštėje buvo surengtas įspėjamasis mitingas, kuriame Vyriausybė raginta nepasiduoti autonomininkų spaudimui ir nepažeisti šalies Konstitucijos bei Valstybinės kalbos įstatymo.

Į protesto akciją, kurią organizavo Lietuvos Sąjūdis, Laisvės kovotojų sąjunga, „Vilnijos“ draugija bei asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“, pareigūnų duomenimis, susirinko 200–300 žmonių. Minioje prie tautinio atgimimo šauklio Vinco Kudirkos paminklo buvo matyti plakatai su užrašais: „Kodėl Lenkijoje dramatiškai mažėja lietuviškų mokyklų skaičius?“, „Lietuvių kalba ne derybų objektas“, „Įrašų įteisinimui lenkiškais rašmenimis lietuviškuose pasuose – ne“, „Gatvių pavadinimai – tik valstybine kalba“, „Lietuviais norime ir būti“, „Mirusi smurtaujanti valdžia“, plevėsavo Lietuvos trispalvės, viešąją tvarką užtikrino pareigūnai, skambėjo lietuvių liaudies melodijos, deklamuotos eilės. Dauguma susirinkusiųjų buvo solidesnio amžiaus, bet netrūko ir patriotiškai nusiteikusio jaunimo. Kalbas sakė Seimo narys Rytas Kupčinskas, Lietuvos tautininkų sąjungos lyderis Gintaras Songaila, kiti asmenys.

Kaip teigė vienas iš mitinge kalbėjusiųjų, simboliška, kad mitingas surengtas Didįjį Ketvirtadienį – Judo išdavystės dieną. Mitinge išsakytas reikalavimas Vyriausybei – neišduoti Lietuvos Konstitucijos ir nepasiduoti autonomininkų spaudimui dėl vardų, pavardžių, gatvių, vietovardžių ir kitų dalykų rašybos kaitaliojimo.

„Judas parsidavė už 30 sidabrinių, o dabartinė Vyriausybė gali parsiduoti už bet kokius pinigus“, – sakė jis.

Mitingo dalyviai reikalavo laikytis Konstitucijos, įstatymų, vykdyti teismų sprendimus, nekurti teritorinės autonomijos su trimis valstybinėmis kalbomis. Taip pat nekraipyti istorinių Lietuvos vietovardžių, gatvių pavadinimų, Lietuvos piliečių vardus ir pavardes Lietuvoje rašyti valstybine lietuvių kalba. Visose Lietuvos mokyklose rengti vienodą valstybinės kalbos egzaminą, nepažeisti Tautos ir tautinių bendrijų teisių. Tarp reikalavimų – ir nepataikavimas politikams iš kaimyninės Lenkijos.

Mitingui buvo gauti visi reikalingi leidimai.

lrt.lt informacija

Baltai remia lietuvių kalbą ir kultūrą skelbiančius straipsnius

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.