0

NASA mokslininkai mano, kad netrukus versis Saulės magnetinis laukas

rugpjūčio 11, 2013 Astronomija, NAUJIENOS

Saulę stebinčių NASA observatorijų duomenys byloja, kad Saulėje netrukus versis magnetinis laukas. „Panašu, kad iki visiškos Saulės magnetinio lauko inversijos liko ne daugiau kaip 3–4 mėnesiai, – tvirtina Stenfordo universiteto (Kalifornija, JAV) Saulės fizikos specialistas Toddas Hoeksema. – Ši permaina bangos efektu nuvilnys per visą Saulės sistemą.“

NASA/SDO/AIA nuotr.  / Saulės vainiko skylė (tamsiai mėlyna sritis centre)

NASA/SDO/AIA nuotr. / Saulės vainiko skylė (tamsiai mėlyna sritis centre)

Mokslininkai skuba raminti, kad Saulės magnetinis laukas savo poliškumą keičia kiekvieną kartą, kai šviesulys pasiekia 11 metų aktyvumo ciklo piką, todėl panikuoti jokio pagrindo nėra. Tiesa, šiemet Saulės aktyvumo pikas stebėtinai ramus – astronomai netgi kelia prielaidas, kad toks mažas saulės dėmių skaičius mūsų žvaigždės paviršiuje gali reikšti naujo Maunderio minimumo pradžią.

Įprastai per Saulės aktyvumo piką šviesulio paviršiuje padažnėja žybsnių, susiformuoja vadinamosios „vainikinės skylės“ (sritys, iš kurių sklinda didesniu greičiu skriejančios saulės vėjo dalelės) ir plazmos pliūpsniai, kurie pasiekę Žemę sukelia geomagnetines audras. Per Saulės aktyvumo piką įvyksta ir Saulės magnetinių polių susikeitimas vietomis – šiaurinis ir pietinis magnetinis polius apsikeičia pozicijomis dėl Saulės dinamos persitvarkymo procesų.

„Poliarinis Saulės magnetinis laukas nusilpsta, sumenksta iki nulio, o paskui vėl atsiranda, bet jau priešingo poliškumo – tai normalus Saulės ciklo etapas“, – pasakoja Stenfordo universiteto astrofizikas Philas Scherreris.

Dabar Saulę stebinčių observatorijų duomenys byloja, kad Saulės pusrutuliai prie šio „persijungimo“ momento artėja nesinchroniškai – šiaurinis pusrutulis jau rodo visus pasiruošimo magnetinei inversijai požymius, o pietinis pusrutulis dar tik vejasi.

„Vis dėlto netrukus poliariškumą keis abu pusrutuliai ir prasidės antroji 24-ojo Saulės ciklo pusė“, – reziumuoja F.Scherreris.

 

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.