0

Švelnus ruduo palankus vilkų išpuoliams

lapkričio 9, 2013 Gamta, Gyvūnija

Užsitęsus švelniam rudeniui gyvulių augintojai vis dažniau kenčia nuo vilkų išpuolių ganyklose. Ne gyvybės draudimo bendrovė atkreipia dėmesį, kad prarasto gyvulio nesugrąžinsi, bet nuostolių ūkiui galima išvengti apdraudus gyvūnus, nors skaičiuojama, kad apdraustas vos kas dešimtas naminis gyvūnas.
shutterstock. nuotrauka

shutterstock. nuotrauka

„Šis ruduo šiltas, naktimis kol kas išsilaiko teigiama temperatūra, todėl gyvulius augintojai vis dar gano atvirose ganyklose, juos palieka pernakt. Dėl šių priežasčių būtent šį rudenį rizika, kad gyvulius užpuls maisto ieškantys vilkai ar kiti plėšrūnai, tęsiasi ilgiau ir yra didesnė. Pastarosiomis dienomis sulaukiame vis daugiau pranešimų apie vilkų sudraskytus gyvulius ganyklose iš įvairių Lietuvos regionų.
Štai prieš kelias dienas į mus kreipėsi du ūkininkai – vienas iš Pietų Lietuvos, kitas iš rytinės šalies dalies – jie abu ryte rado ganykloje sudraskytas avis, bet nebuvo jų apdraudę, todėl suskubo apdrausti likusias gyvas, nes baiminasi, kad ir jos gali tapti vilkų grobiu“, – pasakojo Verslo rizikos vadovas Arūnas Raziūnas. „Lietuvos draudimo“ eksperto teigimu, vilkui sudraskius ar sužalojus gyvūną, vidutinė patiriama žala siekia daugiau nei 1 tūkst. litų, priklausomai nuo gyvulio. Per pastaruosius keletą metų daugiausia vilkų išpuolių užfiksavo Šakių, Pakruojo, Klaipėdos ir Lazdijų rajonuose, tačiau draudikų teigimu, šis geografinis pasiskirstymas nėra tikslus – vis dar daugelis nėra apdraudę savo ūkiuose laikomų gyvūnų, o draudimo kreipiasi tik tada, kai randa ganyklose nebegyvus gyvūnus.
http://www.jurbarkosviesa.lt/var/ezwebin_site/storage/images/naujienos/aktualijos/vilkai-pjauna-ukininku-gyvulius/30283-1-lit-LT/Vilkai-pjauna-ukininku-gyvulius_articlethumbfull.jpg
„Tokios žalos, kaip po nakties ganykloje randami sudraskyti gyvuliai, gali būti pražūtingos smulkiesiems gyvulių augintojams, kuriems ir vieno gyvulio praradimas bei kelių tūkstančių litų nuostolis yra itin skausmingas, – sakė A. Raziūnas. – Be to, būtent smulkieji gyvulių laikytojai, nors yra lengviausiai pažeidžiami, rečiausiai rūpinasi gyvulių draudimu nuo plėšrūnų išpuolių, ligų ar vagysčių.
Daug gyvūnų laikantys ūkininkai draudimu pasirūpina daug dažniau. Apdraudę gyvulį, jo augintojai išmoką gauna ne tik, jeigu vilkas nugalabija gyvulį, bet ir jeigu padaroma plėštinių žaizdų arba jeigu dėl sužalojimų gyvulį reikia priverstinai paskersti“, – sako A. Raziūnas. Remiantis įvairiais skaičiavimais, Lietuvoje gali būti apdrausta tik apie 10 proc. naminių gyvūnų, jeigu nevertinsime stambiausių gyvulininkystės kompleksų.
Tai reiškia, kad dauguma ūkininkaujančiųjų tikisi, kad gyvulių nelaimės jų ūkius aplenks. Pasak „Lietuvos draudimo“ atstovo, įvertinus gyvūnų draudimo skvarbą, skaičiuojama, kad kasmet pavieniai ar gaujomis vilkai užpuola ir sudrasko naminių gyvulių už 100-200 tūkstančių litų. „Pastebime, kad dėl gyvulių draudimo paprastai kreipiasi dviejų tipų klientai. Pirmieji – tai gyvulių augintojai-verslininkai, kuriems svarbu apsaugoti savo turtą – gyvulius – ypač nuo masinių ligų, maro ir kitų pavojų. Antrieji – tai gyvulių augintojai, kurie jau patyrė nelaimę ir supranta jos skaudžius padarinius“, – pasakojo draudimo atstovas.
balsas.lt

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.