0

Nuo sausio 1 Vilnius nerūkymo zona!

sausio 6, 2014 Miestai, Pavojus sveikatai

Tomas Janonis//

“ Gyventojai užsimojo Vilnių paversti viena didele nerūkymo zona“

Nuo sausio 1-os dienos Vilniuje uždrausta rūkyti viešojo transporto stotelėse. Rūkalių tabako dūmų nepakenčiantys sostinės gyventojai nori dar daugiau – jie reikalauja, kad rūkyti būtų draudžiama ir daugiabučių namų balkonuose. Vilniaus miesto savivaldybė savo ruožtu teigia, kad planuojama plėsti nerūkymo zonas, tačiau šiose zonose GRYNAS.lt žurnalisto sutikti dūmu besimėgaujantys pažeidėjai į jiems nepalankias iniciatyvas numoja ranka, sakydami, kad ir toliau rūkys ten, kur jiems patinka.

Iniciatyva: drausti rūkyti daugiabučiuose, pro langus ir po langais

Praėjusiais metais Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje patalpinta gyventojų parengta peticija „Už gyvenamąją aplinką be tabako dūmų“. Jos iniciatoriai akcentuoja, kad šiuo metu įstatymai nedraudžia rūkyti daugiabučių balkonuose ir lauke, šalia gyvenamųjų namų langų. O tai esą labai kenkia kaimynų sveikatai, todėl siūloma įvesti naujus draudimus.

V. Kudirkos aikštėje rūkančios merginos

V. Kudirkos aikštėje rūkančios merginos© T. Janonio nuotr.

„Tabako dūmai dėl savo fizinių savybių dažnai ir dideliais kiekiais patenka į kaimynų butus – kaimynai arba verčiami pasyviai rūkyti savo namuose, arba negali vėdinti kambarių, naudotis savo balkonais, jiems sukeliami ne tik nepatogumai, bet ir žalojama jų sveikata. Net rūkoriai nepakenčia svetimų tabako dūmų savo namuose. Praleidžiantys visą laiką namuose pensininkai, ligoniai, mamos su kūdikiais, o taip pat nėščiosios ir vaikai ypatingai kenčia. Rūkoma ir naktimis, todėl nukentėjusieji nakčiai negali atidaryti langų“, – teigiama peticijoje.

Siekiant pažaboti rūkalius peticijos autoriai siūlo draudimu papildyti Tabako kontrolės įstatymą. Be to, jie suformulavo tai turintį užtikrinti šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktą: „Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius) draudžiama: bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, taip pat daugiabučių balkonuose, pro daugiabučių langus ir lauke arčiau nei 10 metrų nuo gyvenamųjų namų bei vaikų žaidimo aikštelių, jei nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.“

Maža to, siūloma įvesti tabako dūmų koncentraciją reguliuojančias higienos normas gyvenamosiose patalpose ir teisės aktais nustatyti, kad kiekviename daugiabutyje arba kiemuose šalia daugiabučių būtų įrengtos arba pastatytos rūkymo patalpos taip, kad dūmai iš jų nepatektų į gyvenamąsias ir bendro naudojimo patalpas.

Gyventojai galėjo peticijos iniciatorių sumanymą įvertinti balsuodami. Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje, kurioje ir patalpintas peticijos tekstas, skelbiama, kad „už“ pasisakė beveik trys tūkstančiai, „prieš“ – daugiau nei 500 žmonių.

Nors, kaip rodo balsavimas, idėją palaikančių daugiau nei jai prieštaraujančių, ją pasirašė visai nedaug žmonių: www.vilnius.lt svetainėje – 34, www.peticijos.lt svetainėje – 80.

GRYNAS.lt primena, kad kalbant apie rūkymą daugiabučiuose, šiuo metu tai daryti draudžiama bendrojo naudojimo laiptinėse ir rūsiuose.

Savivaldybė: nerūkymo zonų gali atsirasti

Ką apie naująjį pasiūlymą mano Vilniaus miesto savivaldybė? Jos atstovė Inga Simanonytė teigė, kad nėra galimybių griežtai reglamentuoti žmogaus elgesį jo namuose.

„Šiuo atveju savivaldybė negali reglamentuoti, kaip žmogus elgiasi savo asmeninėje valdoje. Jeigu balkonas bendras, tokiu atveju jame rūkyti draudžiama, jei privatus – negalime bausti žmogaus ar kitaip jį riboti,“ – kalbėjo savivaldybės atstovė.

V. Kudirkos aikštėje rūkančios merginos

V. Kudirkos aikštėje rūkančios merginos
© T. Janonio nuotr.

Ji priminė, kad ir dabar vilniečiai negali užsirūkyti kur tik panorėję. Šiuo metu rūkyti draudžiama Bernardinų sode, Kudirkos aikštėje, autobusų ir troleibusų laukimo paviljonuose.

Pasidomėjus, ar sostinės savivaldybė artimiausiu metu negalvoja apie daugiau nerūkymo zonų, I. Simanonytė tai patvirtino. Tačiau vis dar neaišku, kada ir kur jos atsiras. Be to, ji teigė, kad vietas gali siūlyti ir patys vilniečiai.

Nors sostinėje planuojama daugiau viešųjų erdvių paversti nerūkymo zonomis, kol kas ir esamose gyventojai nesibaimindami traukia dūmą. Tuo įsitikino jose apsilankę GRYNAS.lt žurnalistai.

Pasivaikščioję po Vilnių rūkančių autobusų ir troleibusų laukimo paviljonuose rūkančių neužtikome, tačiau rūkalių netrūko vos už metro nuo jų. O Vinco Kudirkos aikštėje per keliolika minučių užfiksavome net tris jaunas rūkores.

Prpažino, kad elgėsi negerai

Pusamžį rūkantį vyrą nuo „Žaliojo tilto“ stotelės, kurioje žvarbią dieną lūkuriavo žmonės, skyrė mažiau nei metras. Kaip tik todėl cigaretės dūmai lengvai pasiekė laukiančiuosius autobuso ar troleibuso. Pasidomėjus, ar vyrui neatrodo, kad jis neleistinai elgiasi, Rimu prisistatęs vilnietis sakė labai gerai žinantis savo teises ir tvarkos nepažeidinėjąs: „Aš nestoviu stotelėje. Iki jos dar yra šiek tiek vietos. Todėl nesikabinėkit prie manęs. Tik po stogu rūkyti negalima. O šalia galima,“ – paaiškino naujausius draudimus išmanantis vyras.

Tačiau galiausiai jis pripažino, kad priversdamas aplinkinius ryti tabako dūmus elgiasi netinkamai, ir pažadėjo, kad daugiau taip nedarys – rūkys daug toliau nuo stotelės. Be to, jis nesukritikavo Vilniaus miesto savivaldybės, kuri riboja rūkymą stotelėse. Ir netrukus ėmė svarstyti, kad „padorus žmogus ir taip stotelėje niekada nerūkys“.

Atvykę į šalia Gedimino prospekto esančią Vinco Kudirkos aikštę iškart pamatėme ant suolelio patogiai įsitaisiusias dvi merginas. Viena jų nesislėpdama rankoje laikė cigaretę ir neskubėdama leido dūmų debesis. Žurnalistams pasidomėjus, ar ji žino, kad Vinco Kudirkos paminklo pašonėje rūkyti draudžiama, ji liko nustebinta.

„Tikrai negalima? Na, nežinojau. Aš ne pirmą kartą čia rūkau ir tikrai niekada nemaniau, kad darau kažką blogai. O kokią baudą man gali skirti?“ – nusistebėjo Justė.

V. Kudirkos aikštėje rūkanti moteris

V. Kudirkos aikštėje rūkanti moteris
© T. Janonio nuotr.

Tačiau netrukus ji ėmė dvejoti, ar toks draudimas logiškas. Studentė niekaip negalėjo suprasti, kodėl savivaldybė nutarė įvesti tokį draudimą. „Tikrai nežinau, kodėl taip sugalvota. Tai kvaila. Čia gamtai vargu ar pakenksi. Juk aplink tik balandžiai“, – juokaudama sakė mergina.

© Shutterstock nuotr.

© Shutterstock nuotr.

Rūkorė apie draudimą: jiems gal su galva negerai?

Priešingoje aikštės pusėje sėdėjo dar dvi merginos. Viena iš jų taip pat rūkė. Tačiau ji, išgirdusi, kodėl ją sutrukdė žurnalistai, ėmė pykti ir koneveikti savivaldybės vadovus. „Aš puikiai žinau, kad čia rūkyti negalima, bet vis tiek rūkiau ir rūkysiu. Nematau nieko blogo. Kas čia per nesąmonė dabar! Prisigalvoja visko iš neturėjimo ką veikti“, – pyko mergina.

O susidūrimo su policija ji teigė nebijanti, nes „dar nei karto manęs nenubaudė ir visi čia rūko – pažiūrėkit aplink“. Tačiau kiek kitos nuomonės ji buvo apie rūkymą stotelėje. Justės žodžiais, ten draudimas galbūt ir reikalingas.

Taip pat ji teigė girdėjusi ir apie iniciatyvą uždrausti rūkyti daugiabučių balkonuose. Tai studentė vadina beprotybe.

„Jiems gal su galva negerai? Tai kur žmogui rūkyt tada? Negi namie? Kvailiau ir nesugalvosi. Aš pati bute gyvenu, todėl rūkau balkone, bet niekam tai netrukdo. Tik svarbu nemesti per langą nuorūkų,“ – teigė ji.

Lėtai per aikštę einančią ir rūkančią moterį labai supykdė žurnalistų priminimas, kad šioje vietoje rūkyti draudžiama. „Kas jums darbo? Negi čia įeidama turiu išmesti cigaretę? Ar man aplink aikštę eiti? Baikit juokus“, – sakė moteris. Ir netrukus demonstratyviai užgesinusi cigaretę ją įmetė į šiukšliadėžę.

Kiek Vilniuje per metus nubaudžiama rūkalių? Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per tris praėjusių metų ketvirčius už rūkymą neleistinoje vietoje surašyti 72 administracinių teisės pažeidimų protokolai, 2012 m. – 136 protokolai.

GRYNAS.lt primena, kad rūkant neleistinose vietose gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų.

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.