0

Seime – siūlymas nacionalizuoti žemę

balandžio 14, 2014 Valstybė, Žemės ūkis

Jurgita Lapienytė //

Penktadienį Seime Petras Gražulis su grupe parlamentarų užregistravo įstatymo projektą, siūlantį nacionalizuoti žemę. Pagal jį, žemės savininkas turėtų valstybei atiduoti visą žemę, kurios plotas viršija 500 hektarų. Įstatymą pasirašė ir buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius. Tiesa, vėliau jis parašą atsiėmė.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Žemės nacionalizavimas

Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Žemės nacionalizavimas

Nuo šių metų sausio pirmosios įsigaliojo įstatymas, numatantis, kad asmuo ir su juo susiję asmenys negali turėti daugiau nei 500 hektarų žemės. Tačiau įstatymas netaikomas atgaline data – tai yra, jeigu 500 hektarų ar daugiau žemės valdantis asmuo žemę įsigijo iki sausio pirmosios, iš jo žemė atimama nebus.

Tačiau penktadienį parlamentaras P.Gražulis ir grupė Seimo narių užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūlo atimti žemę ir iš iki 2014 metų ją įsigijusių asmenų.

„Jeigu asmuo įsigyja ar yra anksčiau įgijęs daugiau žemės ūkio paskirties žemės, kaip 500 ha, viešąjį interesą ginantis prokuroras kreipiasi į teismą dėl viršijančio žemės ploto paėmimo ir perdavimo valstybės nuosavybėn. Valstybė Vyriausybės nustatyta tvarka skelbia viešą aukcioną dėl paimto žemės ploto pardavimo. Viešo aukciono metu surinktos lėšos išmokamos valstybės nuosavybėn paimto žemės ploto savininkui“, – rašoma įstatymo projekte.

Pasak P.Gražulio, neturi būti daroma jokių išimčių – visi turi valdyti ne daugiau nei 500 hektarų žemės, nepriklausomai nuo to, kada ją įsigijo.

„O kodėl taikomi dvigubi standartai? Kurie prisipirko arba prisivogė žemės, kai ji buvo pigi, tai jie jau gali turėti, o nuo šių metų kas pirko, tai jau gali turėti tik ne daugiau nei 500 hektarų. Sąlygos turi būti visiems vienodos“, – sakė P.Gražulis.

Pasak jo, sumaištis dėl įstatymo taikymo atgaline data nekiltų: „Galima paimti visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginti. Tereikia tik politinės valios. Seimas nubalsuoja ir viskas.“

Po tokiu žemės nacionalizaciją įteisinančiu projektu pasirašė 7 Seimo nariai: Petras Gražulis, Remigijus Žemaitaitis, Valdas Vasiliauskas, Jonas Varkala, Kazys Starkevičius, Algis Strelčiūnas, Naglis Puteikis, Remigijus Ačas.

Tiesa, buvęs žemės ūkio ministras konservatorius K.Starkevičius teigė nepasirašęs po tokiu projektu, nes tai yra žemės nacionalizacija ir jis tam nepritariąs. 15min.lt K.Starkevičius sakė su susijusiais asmenimis valdantis apie 60 hektarų žemės. Redakcijos turimas K.Starkevičiaus prašymas iš tiesų liudija, kad parlamentaras iš tiesų atsisakė savo parašo.

15min.lt

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.