0

Mirtinas Ebolos virusas keliauja Europos link: kas laukia Lietuvos?

rugpjūčio 4, 2014 Pasaulyje, Pavojus sveikatai, Pavojus žmonijai

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos docentas, imunologas daktaras Arūnas Stankevičius „Žinių radijui“ sakė, kad iš Afrikos mirtinas Ebolos virusas artimiausiu metu turėtų atkeliauti ir į Europą.

Foto ireplere.com

Foto ireplere.com

„Atsižvelgiant į karščius, virusas ne už ilgo turėtų pasirodyti Europoje. Bet jis neturėtų patekti į Lietuvą, nes mes neturime tiesioginių skrydžių su Afrika. Nemanau, kad dabar žmonės labai intensyviai keliauja po Centrinę ar Vakarų Afriką –  ten, kur yra Atogrąžų miškas, beždžionės, šikšnosparniai, ėdantys vaisius, kur yra didelė tikimybė, kad žmonės užsikrės“, – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualioji valanda“ sakė A. Stankevičius.

„Jeigu nėra sergančių žmonių, tai jis iki Lietuvos tikrai neatkeliaus. Prancūzijos kolonija buvo Afrikoje, ten iki šiol palaikomi artimi ryšiai, dažnai giminės skrenda vieni pas kitus, ten pavojus yra labai realus“, – aiškino jis.

Ebolos virusas yra pavojingas ir mirtinas tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Jis plinta tiesioginio kontakto būdu per įvairius skysčius: natūralų prakaitą, seiles, kraują, šlapimą, spermą – per visus natūralius fiziologinius skyčius.

„Dabar jau yra vakcinos. Bet jas sudėtinga išbandyti ir ne viskas pavyksta, todėl jos dar nėra oficialiai registruotos. Pagamintos yra tik eksperimentinės vakcinos. Bet pagrindinė problema – gamtinis židinys. Virusas į žmonių populiaciją pateko iš gyvūnų. Gyvūnams iki šiol nėra jokios vakcinos, todėl pastoviai išlieka pavojus, kad atsiras nauji židiniai“, – sakė A. Stankevičius.

Ebola virusas

Ebolos hemoraginė karštinė (EHF, dažniausia vadinama tiesiog Ebola) – tai neseniai identifikuota, sunki, dažnai mirtina infekcinė liga, kuria serga žmonės ir kai kurie primatai. Ligą sukelia Ebolos virusas.

Tarp žmonių šis virusas plinta tik per skysčius (seiles, kraują ir kt., o tarp šimpanzių ir kitų primatų, kurie gali juo užsikrėsti, virusas plinta ir oro lašeliniu būdu, pvz., čiaudint). Nuo šios ligos vaistų ar vakcinos nėra, ji nepagydoma.

Ebola atrasta 1976 m. ir nuo to laiko keletas Ebolos variantų sukėlė epidemijas Kongo Demokratinėje Respublikoje, Gabone, Ugandoje ir Sudane, kurių metu pasiektas nuo 50 iki 90 proc. mirtingumas.

Ebolos virusas

Virusas priklauso Filoviridae šeimai, kuriai taip pat priklauso ir Marburgo virusas. Virusas pavadintas pagal Ebolos upę Kongo Demokratinėje Respublikoje, šalia kurios dr. Ngoy Mushola 1976 m. užregistravo pirmąjį ligos protrūkį, ligai išplitus Yambuku (Kongo Demokratinė Respublika) ir Nzara (Sudanas) vietovėse. Iš 602 užregistruotų susirgimų 397 baigėsi mirtimi (66 %).

Du 1976 m. užregistruoti viruso variantai buvo pavadinti Zairo Ebola (EBO-Z) ir Sudano Ebola (EBO-S). Sudane mirtingumas nuo Ebolos buvo mažesnis (50 proc.) nei Zaire, kur mirtingumas buvo 90 proc.

1990 m. užregistruotas trečias panašus virusas Restono mieste Virdžinijoje (JAV) tarp beždžionių, importuotų iš Filipinų. Jis pavadintas Ebola-Reston. Šis viruso variantas plito oru, bet žmonių aukų nebuvo – nors keturi asmenys buvo nustatyti kaip nešiojantys virusą, nė vienas iš jų nesusirgo.

Vėliau Ebolos epidemijos kilo Zaire (1995 m. ir 2003 m.), Gabone (1994, 1995 ir 1996), Ugandoje (2000) ir dar kartą Sudane (2004). Naujas potipis identifikuotas pagal vieną atvejį Dramblio Kaulo Krante 1994 m., EBO-CI. 2003 m. 120 žmonių mirė Etoumbi (Konge), kuriame vėliau kilo dar kelios epidemijos, iš kurių naujausia – 2005 m. gegužės mėn.

Ebolos viruso simptomai – staiga sukilusi temperatūra, silpnumas, galvos skausmas, vėmimas ir kepenų problemos.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.

informacinis šaltinis wikipedia

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.