0

Šeima iš Sankt Peterburgo trokšta tapti Lietuvos piliečiais

rugpjūčio 24, 2014 Rusija

Rusijoje – apokalipsės kvapas//

Šešių asmenų šeima iš Sankt Peterburgo šiandien pat mielai atsisakytų Rusijos pilietybės ir persikeltų gyventi į Lietuvą, jei tik turėtų tokią galimybę. Vyras, žmona ir keturi vaikai dažnai atvyksta į Lietuvą iš Rusijos didmiesčio įkvėpti laisvės ir gryno oro. Gyventi Lietuvoje nuolat trukdo tik griežtos migracijos taisyklės.

Kalbėti vardais būtų per daug nesaugu, todėl jie šioje publikacijoje neminimi. Tiesa nuo to nepasikeičia, o situacija gali pasisukti ir į gera šiai šeimai. „Nebenorime gyventi ten, kur kasdienė aplinka darosi pavojinga mums ir mūsų vaikams. Nenorime, kad sūnūs tarnautų armijoje, kuri eina kariauti prieš ukrainiečius. Norime, kad vaikai užaugtų laisvai mąstančiais žmonėmis“, – kalbėjo abu tėvai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pergalės dienos karinis paradas Maskvos Raudonojoje aikštėje

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pergalės dienos karinis paradas Maskvos Raudonojoje aikštėje

Ekonominiai rodikliai – tik smulkmena

Ši rusų šeima yra paprasti tarnautojai, turintys menišką keliautojo sielą. Jie turi daug panašiai gyvenančių ir mąstančių draugų kone visoje Europoje ir už jos ribų. Taip pat – galybę draugų Ukrainoje.

Jau prieš kelerius metus šeima pagalvodavo, kad vertėtų išvykti iš Sankt Peterburgo, tačiau tokias mintis sukeldavo tik keletas neesminių dalykų: užterštas milijoninio miesto oras ir neapsakoma korupcija.

Šeimai užtekdavo to, kad aplankydavo draugus Lietuvoje – įkvėpdavo tyro oro ir užmiršdavo didmiesčio gausmą.

Paskutinysis šeimos vaikas gimė Lietuvoje. Niekas to neplanavo, tačiau taip išėjo.

Šeima pastebėjo, kad jų mėnesio pajamų Lietuvoje pakanka kone trims mėnesiams. Tai buvo netikėta, nes iš pirmo žvilgsnio viskas kainuoja panašiai.

Labiausiai, anot šeimos, skiriasi ne maisto produktų kaina, o jų kokybė. Anksčiau rusiški sūriai būdavo gana skanūs, o dabar juos sunku ir nuryti.

„Gamintojai daro viską, kad tik būtų pigiau. Manau, kad patys jie to šlamšto nė į burną neima. Rusijoje gyventojai dažnai „smaugiami“ didelėmis maisto produktų kainomis, nes nesame agrarinis kraštas“, – teigė šeimos tėvas.

„Jie meluoja net kvėpuodami“

Kas privertė šeimą rimtai galvoti emigruoti iš Sankt Peterburgo į Lietuvą?

„Įvykiai Ukrainoje. Valdžia suskaldė visuomenę. Įvykiai pradėjo ristis lyg sniego kamuolys nuo kalno. Dešimt procentų Rusijos žmonių, nebūtinai inteligentai ar filosofai – gali būti ir kiemsargiai, tikrai neprisitaikys prie tokios situacijos. Mes pamename sovietmetį ir nenorime ten grįžti. Panašu, kad dabar įsigali totalitarinis režimas“, – paaiškino šeimos galva.

Šeima jau seniai neturi televizoriaus. Nenori, kad įvairūs šou juos ir vaikus atbukintų. Dėl to šeima gauna daug mažiau valdžios propagandos.

Visas naujienas sužino iš interneto. Pakako tik pusvalandį pas draugus pažiūrėti žinias ir šeimai viskas tapo aišku – žmonės yra nenusakomu melu apgaudinėjami ir nuteikiami prieš Ukrainą.

„Jie meluoja net kvėpuodami. Nesivaizduoju savo sūnaus einančio žudyti mano draugų vaikų Ukrainoje. Nematome ateities šioje šalyje. Kas žino, gal po metų uždarys sienas, prasidės represijos, persekiojimas“, – teigė keturių vaikų tėvas.

Vaikai bus rengiami karui ir gynybai

Mama sako, kad nori matyti savo atžalas augančius laisvais žmonėmis, o ne propagandos zombiais. Tai, anot jos, pagrindinė priežastis išvykti iš Rusijos ir apsigyventi Lietuvoje.

„Nuo rugsėjo mokyklose atnaujinama programa  „gotovsia trudu i oborone“. Lietuviškai – „ruoškis darbui ir gynybai“. Tai reiškia, kad vaikai kiekvieną rytą dalyvaus masinėse mankštose. Lyg kareivėliai vykdys įsakymus, bus supažindinti ir su karyba“, – tvirtino motina.

Moteris taip ir nori paklausti Vladimiro Putino gaujos – kitaip ir negali pavadinti – kur mokosi jų vaikai, kur atidarytos jų banko sąskaitos, kur nekilnojamasis turtas?

„Jie visi vaidina antiamerikiečius, patriotus, o visas turtas – Europoje, JAV. Ten ir jų pinigai bankuose. Visas jų verslas ir turtas orientuotas į Vakarus, tik žmonėms pudrina smegenis. Tai bedvasiai žmonės“, – teigė moteris.

Ar yra Rusijoje žodžio laisvė?

Šeima teigia, kad laisvas žodis Rusijoje tik vaidinamas. Galima surengti oficialų mitingą prieš karą Ukrainoje, tačiau tai padaryti nebus lengva. Už nesankcionuotą mitingą kiekvieno dalyvio laukia 400 dolerių piniginė bauda. Gali pakliūti į cypę iškėlęs plakatą „Karui – ne“.

Protestuoti prieš karą darosi blogo tono ženklu. Nemažai šeimos draugų, kurie anksčiau mąstė šviesiai ir aiškiai, jau dabar socialiniuose tinkluose dalijasi propagandine medžiaga.

„Nežiūrėdami televizoriaus mes viską matome daug aiškiau. Rusijoje dar iki Ukrainos įvykių smarkiai galvas kėlė įvairūs šovinistai ir ultrapatriotai. Jie keikė valdžią dėl to, kad visą prekybos ir statybų sektorių didieji miestai užleido uzbekams bei tadžikams. Jie dirba beveik už dyką, tačiau už sutaupytus pinigus savo gimtinėje gali ir namą pastatyti, ir kelias žmonas nusipirkti. Dėl to jie ir veržiasi į sostinę ar Sankt Peterburgą“, – pasakojo moteris.

Šioms rėkiančioms patriotų ir nacistų masėms V.Putinas lyg kaulą šuniui pakišo Ukrainą: „Štai kur mūsų išdavikai, pulkit! Neabejoju, kad daugeliui šito fronto dalyvių yra pažadėti įvairūs postai Donbaso apylinkėse. Nenorime gyventi su bepročiais. Dabar mes tuo nė kiek neabejojame. Lietuvoje mes įkvepiame laisvės, o ten – apokalipsės kvapas, „radioaktyvus“ fonas“, – kalbėjo abu sutuoktiniai.

Tapti Lietuvos piliečiais gali tik apgaulės būdu?

Šeima domėjosi, kokios gali būti jų realios galimybės apsigyventi Lietuvoje. Gyvenant laikinai tektų nuolat grįžti į Rusiją.

Šeima negali prašyti politinio prieglobsčio ar pasiskelbti bėgliais, nes teoriškai nėra nuo ko bėgti – niekas iš šalies neveja, karas nėra oficialiai paskelbtas, apie persekiojimus taip pat niekas atvirai nekalba.

Kitas variantas – įkurti Lietuvoje pelningai veikiančia įmonę, tačiau tam šeima neturi nei resursų, nei potraukio: „Mes ne verslininkai. Neturime tam pašaukimo. Be to, tektų apie penkerius metus vienam nuolat būti Lietuvoje, o kitam Rusijoje. Nenorime išdraskyti šeimos.“

Yra dar vienas būdas gauti Lietuvos pilietybę. Šeima gali išsiskirti ir abu apsivesti su lietuviais. Gavę pilietybes galėtų vėl „sulipdyti“ šeimą į krūvą.

„Žinome, kad įstatymai visiems vienodi. Nenorime meluoti – nei sau, nei Lietuvai. Manome, kad mūsų atveju gali padėti tik prezidentė Dalia Grybauskaitė, suteikdama pilietybę išimties tvarka“, – sako šeima.

Skaitykite daugiau:  15min.lt

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.