3

Tai pavojinga mūsų gyvybei – dirbtinos eglutes..pirotechnika

gruodžio 23, 2010 Lietuvos aktualijos

Jonas Jukonis.

Prieš naujus metus parduotuvių prekystaliai užsipildo naujametiniais žaislais, dirbtinėmis eglutėmis. Tačiau mažai kas žino kad visi tie daiktai gali būti pavojingi sveikatai. Ką iš tiesų slepia iš pirmo žvilgsnio saugios eglutės ir žaislai?

Eglutė

Pati eglė labai degi ir pavojinga, kaip ir daigelis eglutės žaislų, gaisringumu. Todėl ji turi būti  statoma taip kad jos viršūnė neliestų lubų o šakos sienų, portjerų ar užuolaidų. Jos negalima statyti prie šildymo prietaisų ir negalima degti ant jos žvakučių ir bengališkų ugnelių („šaltosios ugnies“).

Stovinti kambaryje eglė dažnai tampa alergijos sukėlėju nors žmonės retai tai supranta. Jei alergija silpna, eglės buvimą galima pakęsti labai paprastai, arti jos neprieinant ir nesiliečiant prie jos. Tačiau sunkesniais alergijos atvejais atsiranda odos sutinimai, atsirasti komplikacijų su kvėpavimu.

Naujametinių eglučių aukomis gali tapti ir žmonės neturintis alergijos sakams tačiau sergantis kita  alergijos forma. Reikalas tame kad praktiškai visos eglutės parduodamos prekybiniuose centruose apipurškiamos chemikalais nuo kenkėju ir saulės spindulių poveikio. Be to, eglės kartais dar apipurškiamos cheminiais mišiniais saugojančiais jas nuo užsidegimo. Naudojamos cheminės medžiagos nuodija orą, kenkia aplinkai ir daro neigiamą poveikį žmonių, ypač vaikų, sveikatai dažnai sukeldamos alergines reakcijas.

Sužinoję apie gyvų eglučių kenksmingumą, daugumas, gal būt nuspręs atsisakyti jų, teikdami pirmenybę dirbtinoms eglėms. Tačiau ir jose slypi pavojai mūsų sveikatai. Norint kokiame tai laipsnyje apsisaugoti, rekomenduojama pirkti tik sertifikatus turinčias prekes. Dirbtinos eglutės ir dauguma eglutės žaislų gaminami iš sintetinių medžiagų panaudojant dažus ir kitas medžiagas kurios gali pakenkti ir suaugusių žmonių sveikatai ,nekalbant jau apie vaikus. Minėti gaminiai privalo turėti higieninius vertinimus ir sertifikatus.

Dirbtinės kinietiškos eglutės gali  sukelti rimtas alergijas. Jos gaminamos iš atliekų, į kurių sudėtį dažnai patenka labai kenksmingos mūsų organizmui medžiagos. Geriausiu atveju žmogui įsigijusiam tokią eglę, gali atsirasti alergija, blogiausiu atveju –   gali sukelti apsinuodijimą. Toksiškumo laipsnis padidėja kada ant tokios eglutės pakabinama girlianda, kuri kaitina ją, kelia jos temperatūrą ir iššaukia didesnį kenksmingų  medžiagų išsiskyrimą.

Eglučių žaislai

Įprastinius  stiklinius eglučių žaislus palaipsniui baigia išstumti naujos kartos pigesni žaislai iš plastiko. Daugelį domina ar jie nepavojingi sveikatai. Prieštaraujant susidariusiai daugelio nuomonei stiklinių eglutės žaislų trapumas nekelia pavojaus žmonių sveikatai. To negalima pasakyti apie naujuosius žaislus, kurie neigiamai veikia sveikatą. Didžiausią žalą žmogui daro dažai, kuriais padengtas gražus ir ryškus žaislas.

Cheminės medžiagos, esančios nekokybiškuose dažuose labai toksiškos, jas įkvėpiant galima sunkiai apnuodyti kvėpavimo takus. Daugelyje dažų yra kancerogenų.

Visa tai labai pavojinga vaikams. Tačiau ir žinodami visa tai, žmonės perka abejotinos kokybės naujos kartos žaislus. Juos pirkdami galite prašyti kokybės sertifikato (kurio greičiausiai negausite) arba  nors sužinokite žaislų kilmės šalį.
Didžiausia eglučių žaislų kenksmingumo problema glūdi tame, kad jie netestuojami, jiems neišduodami  sertifikatai nes jie ne vaikų žaislai, nors juose randamas formaldehidas, gyvsidabris ir kitos toksinės medžiagos, kurios išsiskirdamos nuodija orą patalpose.

Paskutiniais metais buvo pastebėta nauja blogos  kokybės eglučių žaislų alergijos atmaina. Nuodingi dažai , paliekantys pėdsakus ant rankų, gali būti alergijos priežastimi. Net prisilietimas prie tokių žaislų gali sukelti odos suerzinimą.

Nemalonus kvapas, sklindantis iš eglučių žaislų – didelio jų toksiškumo požymis. Visa tai gali labai pakenkti vaikučių sveikatai. Reikia atkreipti dėmesį, kad žaislai nebūtų lipnūs, o jų dažai būtų patvarūs ir tolygiai juos dengtų.
Tikriausiai jus nustebins, kad alergiją gali sukelti žvakės. Jų naudojimas gan ženkliai kenkia sveikatai. Degant žvakėms išsiskiria švinas, gyvsidabris, suodžiai, įvairūs aromatiniai junginiai ir toksinai. Visa tai negatyviai veikia bet kurio amžiaus žmonių, ypač vaikų ir pagyvenusių, širdies, kraujagyslių ir nervų sistemas.

Statistikos duomenimis, po naujametinių švenčių pas gydytojus atvedama daug vaikų. Gydytojų nuomone, daug tėvų besaikiai naudoja naujametinę atributiką – žvakes, „šaltas ugnis“ ir t.t. Nesuprasdami nekokybiškų prekių vartojimo, tėvai rizikuoja pažeisti vaikų sveikatą.
Labai pavojingi senoviški eglučių žaislai, kurie kartais laikomi nuo senų laikų. Nesenai buvo nustatyta, kad žaislai pagaminti prieš 40 – 60 metų padengti švytinčiomis tamsoje medžiagomis yra pavojingi gyvybei. Priežastis slypi švytinčios medžiagos sudėtyje, kurioje yra radžio druskų, kurios ir šiuo metu, praėjus daug metų nuo žaislų pagaminimo, kelia didžiulį pavojų aplinkiniams

Pirotechnika

Daugumas nelaimingų atvejų naudojant pirotechninę technika įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio su ja, pažeidžiant elementarias saugos taisykles, naudojant jas ne pagal paskirtį. Būtina tiksliai laikytis instrukcijų, kurios  turi būti visuose pirotechninių žaislų instrukcijose.

Petardų sprogimą dažnai lydi sukimasis, švilpimas, dūmai, spalvotos žiežirbos ir t.t. Petardos yra ženkliai pavojingos. Dažnai į ligonines patenka žmonės, sužeisti naudojant petardas.  Jos gali sprogti rankose, padarydamos rimtus mechaninius pažeidimus, akių traumas.

Patekus į akį petardos daleliai, nors iš pirmo žvilgsnio nepadariusiai  matomos žalos, būtina ja praplauti tekančiu vandeniu, pridengti ją nosinaite ir iškviesti „ greitąją“. Sunkesnių traumų atveju „greitąją pagalbą“ kvieskite nedelsiant.
Labai svarbi pirotechnikos kokybė. Net pramoninės gamybos ji gali būti pavojinga, ypač, jei ji parduodama turgavietėse be sertifikatų. Patariama pareikalauti pas pardavėjus dokumentų,  priešingu atveju įsigysite abejotinos kokybės pirotechniką, keliančia pavojų gyvybei.. Be to, visi pirotechnikos gaminiai turi turėti smulkias instrukcijas lietuvių kalba. Tai ypač aktualu tais atvejais, kada sutinkame nepažįstamą gaminį. Jei negalite gauti instrukcijos ar kvalifikuotos pardavėjo konsultacijos, tai geriau pirkinio atsisakykite.

Pirotechnika pavojinga pradedančiųjų rankose. Paprastai tokie žmonės skubėdami pradeda „ pažintį“ su pačiais galingiausiais ir, kaip taisyklė, jiems nepažįstamais gaminiais. Būtent tokie fejerverkai dažniausiai baigiasi netikėtais ir nemaloniais siurprizais.

http://www.tropic.pl/img/3e74c8f7.jpgPerkant pirotechniką būtina atkreipti dėmesį į jos išorės stovį. Ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti įskilimus ar kitokius korpuso pažeidimus, degiklio pažeidimo. Pardavėjai dažnai nesilaiko galiojančių amžiaus apribojimų ir pirotechniką pardavinėja vaikams. Tėvai vaikams turėtų paaiškinti kaip elgtis su pirotechnika, kitu atveju jie mokysis iš savo nepatyrusių bendraamžių ir vyresnio amžiaus vaikų.

Pardavėjų nuomone, kuo pirotechnika brangesnė tuo ji pavojingesnė. Pirotechnikos gaminių sudėtyje yra daugiakomponentinių mišinių, kurie degdami sukuria organizmui kenksmingas medžiagas. Tai viena priežasčių dėl ko bet kokios rūšies fejerverkai leidžiami tik atvirame ore.

Kai kurie fejerverkai sprogsta su labai dideliu garsu, kuris ne tik sukelia nemalonius jausmus, bet gali traumuoti klausos aparatą. Yra ribos,  kurių garso stiprumas neturi viršyti 140 decibelų. Tai dar viena priežastis, dėl kurios labai svarbu laikytis instrukcijose numatytų rekomendacijų. Garso apribojimai aktualūs ne tik dideliems fejerverkams, bet ir petardoms be kitai sprogstamai pirotechnikai. Jei žmogus arti galingo fejerverko paleidimo, jo neapsaugoti ausų būgneliai gali būti traumuoti.

Pavojinga uždegant fejerverko degiklį lenktis prie jo. Fejerverkas gali atsitiktinai užsidegti ir traumuoti veidą ir rankas. Reikia pritūpti ir degiklį  uždegti ištiestos rankos atstumu. Traumuoti gali rankoje laikomas uždegtas fejerverkas. Dažnai nelaimės įvyksta todėl, kad degiklis sudega greičiau nei to laukiama ir fejerverkas sprogsta rankose. Tai gali įvykti ir su iš pažiūros saugia pirotechnika.

http://www.fm99.lt/files/img/naujienos%20nuotraukos/2009%2012/fejerverkai.jpgLabai pavojingais tampa savarankiškai perdaryti fejerverkai. Jų remontas – garantuotas pavojus. Nereikia demontuoti nesuveikusių fejerverkų. Kai kurios medžiagos, esančios jų mišinių sudėtyje yra labai nuodingos (pavyzdžiui baris).
Dažnai spalvotoms iškilmių ugnių detalėms būdingas defektas – degiklio smilkimas. Stebint iš šono gali atrodyti, kad jis užgeso ar neužsidegė, todėl žmogus prieina prie jo. Tačiau smilkstantis degiklis gali bet kada vėl užsidegti ir pačiu netinkamiausiu momentu sprogti,  traumuodamas nesaugiame atstume esančius žmones. Apsisaugant, būtina palaukti nuo degiklio uždegimo ne mažiau 10 minučių, o po to įmesti jį į vandenį. Todėl patariama visada turėti didelę vandens talpą (aut. nuomone).

Fejerverkų mėgėjams rekomenduočiau įsigyti automobilinį gesintuvą. Jis lengvas ir juo galima patogiai gesinti ugnį.
Fejerverkų negalima talpinti į stiklines ar metalines talpas, nes pirotechnikai sprogus susidarys daugybė aštrių skeveldrų, kurios gali sužeisti kūną.

http://www.ve.lt/uploads/img/catalog/1/image_preview_1_1259780193.jpgNenaudokite fejerverkų su pasibaigusiu jų naudojimo terminu. Nors fejerverkas gali gerai laikytis daugelį metų (jei nejudinamas guli sausoje ir vėsioje patalpoje), tačiau bet koks jų kilnojimas iš vienos į kitą vietą gali sukelti dalinį parako išbyrėjimą. To pasekoje fejerverke susidaro oro ertmės, kurios po to suveikia kaip mažos degimo kameros , iššaukdamos nenumatytą sprogimą.

Pavojingos vaikų sveikatai gali būti panaudotų fejerverkų liekanos, todėl jas būtina pašalinti. Prekyba pirotechnika, neturint jos sertifikatų, oficialiai uždrausta, tačiau didžioji parduodamos produkcijos dalis – piratinė. Pardavėjai privalo pareikalavus pateikti pirotechnikos kokybės sertifikatą, kuris turi būti patvirtintas ne parduodančios firmos, bet gamintojo.

Ant pirotechninių gaminių turi būti nurodyta jų pavojingumo klasė:

–         1 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 0,5 m
–         2 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 5 m
–         3 klasė- minimalus priartėjimo atstumas 20 m
–         4-5 klasė profesionali, neparduodama

Pirotechnika turi būti saugiai įpakuota. Ji privalo turėti dvigubą degiklio apsaugą. Nesigundykite ją pirkti internetu, nes tai labai puikus būdas parduoti neaiškios kilmės produkciją, juk niekas iš pirkėjų nereikalauja sertifikatų pirotechniniams gaminiams, neapžiūrinėja jų išorės, nesidomi jų gamintoju ir galiojimo terminais. Veikiančią internetu firma ar pardavėją praktiškai patikrinti neįmanoma.

BALTAI.LT  neprisiima atsakomybės už autoriaus nuomonę ir stilistiką, bet rekomenduoja eglutes puošti savo darbo natūralių medžiagų žaislais, saldainiais, obuoliais. Vietoj pirotechnikos siūlome pasidžiaugti natūralia žvakių ugnele, žibintais ir žibalinėmis lempomis. Lauke galima pasipuošti iš sušaldyto ledo  ar iš moliūgų pasidarytose lauko žvakidėse, įdėjus į jas lauko žvakes.

http://www.alio.lt/photos/100516/18/gaminu_ir_parduodu_zvakides_ir_uzuolaidas-14233543_4bf00a1479d65_small.jpg

© 2010, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (3)

 

 1. Viršaičiui sako:

  Viršaiti – gerbiu už tokį susitvarkymą su išsišokėliu

 2. pikc sako:

  Itin prastai parašytas straipsnis. Bent jau skyryba sutvarkytumet, ką jau kalbét apie informacijos pateikimą

  • viršaitis sako:

   Ačiū už dėmesingumą. Ką galėjome, pataisėme. Visa kita autoriaus nuomonė, su kuria mūsų gali būti nesutampanti, manau ir jūsų. Ne visi rašantys straipsnius yra lituanistai ar mokslininkai, bet taip pat gali turėti savo požiūrį, kurį mes sutinkame publikuoti, jei tai padeda atkreipti dėmęsį į sveikatai pavojingus dėmenis. Džiūgu, kad skaitote ir padedate. Dar kartą ačiū.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.