0

Mokytojų streikas – kiršinimo pleištas ar į dienos šviesą traukiama nepatogi tiesa?

gruodžio 3, 2014 Įstatymai, Švietimas, Vaikų ugdymas, Valstybė

Alvydas Januševičius//

Lietuvoje paskelbtas streikas dalyje ugdymo įstaigų. Kodėl ne visose? Šalyje pedagogų profesinių sąjungų tiek, kad ant vienos rankos pirštų nesuskaičiuosi. Kelioms iš jų trūko kantrybė – sukėlė neterminuotą streiką. Pedagogų interesus ginančių organizacijų deklaruojami tikslai vienodi, tačiau kovos priemonės ir nuomonės išsiskyrė. 15min.lt aiškinosi, už ką kovoja septynios profsąjungos ir kodėl jos neranda bendros kalbos.

Šiauliuose yra daugiau nei 70 ugdymo įstaigų, o neterminuotą streiką paskelbė vos viena – Centro pradinė mokykla. Paaiškėjo, jog taip yra dėl to, jog dauguma šios įstaigos mokytojų priklauso vienai iš septynių Lietuvoje veikiančių profesinių sąjungų. Šiauliuose ji nėra didelė, nes čia karaliauja kitos profesinės sąjungos.

Alvydo Januševičiaus nuotr. / Pedagogų streikas Šiauliuose

Alvydo Januševičiaus nuotr. / Pedagogų streikas Šiauliuose

Profsąjungos veikia atskirai

Šiauliuose streikuojančiai profesinei sąjungai priklauso ir dalis „Rasos“ progimnazijos mokyklos pedagogų. Šioje ugdymo įstaigoje veikia trys profesinės sąjungos. Joje dėl streiko vieningai sutarti nepavyko, todėl pedagogai nestreikuoja.

Taip pat yra viena specialioji ugdymo įstaiga, kurios darbuotojai nestreikuoja tik dėl darbo specifikos – negalima palikti vaikų su negalia likimo valiai.

Šiaulių švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teigia, jog tai ženklas, liudijantis šalies pedagogų nevieningumą: „Vieni streikuoja, o kiti – dirba. Tai reiškia, kad jie nesusitaria.“

Centro pradinės mokyklos direktorius Edmundas Valuckas teigia, kad jo mokykloje veikianti profesinė sąjunga nusprendė prisidėti prie visoje šalyje pradėto streiko, tačiau įžvelgia nelogiškų reikalavimų. „Keista, kad mokytojai kovoja už vaikų darželių gerovę, tačiau patys darželiai tyli“, – teigė direktorius E.Valuckas.

Kita profesinė sąjunga baiminasi pasekmių

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė mano, kad streikas yra nelogiškas, nes vykdomas derybų metu. Ji tvirtina, kad dirba darbo grupė, kuri sprendžia kiekvieną klausimą atskirai.

„Mes visi einame į derybas ir turime tą patį reikalavimų komplektą. Visi norime, kad būtų atstatytas prieškrizinis mokinio krepšelio dydis, atstatyti sumažinti pedagogų atlyginimai.

Pagrindinis tikslas – pasirašyti sutartį, kurią turės vykdyti bet kuri valdžia“, – tvirtino R.Jasmontienė.

Pirmininkė streiką pavadino vieno asmens populiarinimo akcija bendrų reikalavimų sąskaita.

„Darželių darbuotojams keliami atlyginimai dešimčia procentų. Reikalai juda į priekį. Jei nepavyks sutarti bent dėl didžiosios dalies mūsų reikalavimų, taip pat neatmetame galimybės prisidėti prie streiko. Dabar to daryti nėra jokios prasmės“, – aiškino pašnekovė.

Mokytoja siūlo ministrui atsistatydinti

Centro pradinėje mokykloje – tylu. Klegesys girdisi tik iš mokytojų kambario. Nė vienas mokytojas nedirba. Sėdi visi ratu ir kalbasi apie tai, kas vyksta. Streikuojančių mokyklos mokytojų atstovė Kristina Vaitiekūnienė priminė, kad valstybė 2009-aisiais iš kiekvieno šalies mokinio krepšelio kasmet pasiskolina po 476 litus.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Kristina Vaitiekūnienė

Alvydo Januševičiaus nuotr./Kristina Vaitiekūnienė

„Vien mūsų mokykloje – apie 230 vaikų. Tai sudaro apie 98 tūkst. litų per metus. Per visą laikotarpį – apie pusė milijono. Ir tai tik mūsų nedidelė mokykla. Mes norime, kad moksleivio krepšelis būtų atstatytas. Tai pats svarbiausias reikalavimas. Mūsų vaikai piešia, ko mokyklai labiausiai reikėtų. Tai ne naujų kompiuterių ar planšečių, o naujų suolų, lauko klasės, teleskopo, spalvingiau išdažytos mokyklos“, – tvirtino K.Vaitiekūnienė.

Pedagogė akylai stebi, kaip sprendžiamos šios problemos, ir mano, jog streikas yra būtinas ir neišvengiamas.

„Kol kas nėra pasirašyta jokių dokumentų – tik žodiniai pažadai kažką spręsti. Biudžetas bus tvirtinamas gruodžio 4 dieną. Nemanau, kad biudžetas skirstomas pagal žodinius prašymus“, – sako ji.

K.Vaitiekūnienė mano, kad mokytojus šalies valdžia ir ministras Dainius Pavalkis tiesiog mulkina: „Kalba apie tai, kad bus padidintas atlyginimas 5 procentais, tačiau nutyli, jog tie 5 proc. bus pridėti ne prie algos, o koeficiento. Tai sudaro viso labo septynis litus.“

Alvydo Januševičiaus nuotr./Pedagogų streikas. Vaikų piešiniai.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Pedagogų streikas. Vaikų piešiniai.

Mokytoja mano, kad šalyje pedagogai iš tiesų yra vieningi, kad ir kuriai profesinei sąjungai priklausytų, tačiau kiršinimas yra naudingas ministrams ir Vyriausybei: „Jie manipuliuoja tuo. Vienas valdžios vyras prasitarė, jog pakels visiems mokesčius, kad padidintų mums atlyginimus. Ką tai reiškia – kiršinimas ir nuteikinėjimas prieš mokytojus. Tai nesolidu. Ar žinote, kad Kanadoje dabar vyksta keturių mėnesių pedagogų streikas? Ar mūsų protesto priemonės per daug drastiškos?“

Mokytoja sako kalbėjusi nuosaikiai visų kolegų vardu, o nuo savęs pasakytų daug stipriau: „Ministre Dainiau Pavalki, atsistatydinkite! Jei esate savo srities specialistas – grįžkite ten, kur esate naudingas.“

Politikai paperka profsąjungas

Vienas iš antradienį prasidėjusio streiko organizatorių, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas jau sulaukė švietimo ir mokslo ministro D.Pavalkio viešų įtarimų, kad galbūt užsiima Lietuvai priešiška veikla. Ministras pareiškė, kad A.Navicko veikla bus įdėmiai ištirta.

Iki šio streiko apie A.Navicką visuomenė mažai ką težinojo. A.Navickas 15min.lt prisistatė išsamiau: „Man – 36-eri. Esu geografijos ir kūno kultūros mokytojas. Turiu keturis vaikus. Dėl jų matau prasmę savo veikloje. Dar vedu keletą pamokų, bet daugiausia laiko skiriu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos veiklai. Pirmininkauju jai dvejus metus.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Navickas

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Navickas

Jis yra kilęs iš Zarasų rajono – nemažai laiko praleidžia netoli Stelmužės ąžuolo esančioje prosenelių sodyboje. Nepriklauso jokiai partijai. Neketina politikuoti, kol vykdo profsąjunginę veiklą.

Kodėl nesutampa pedagogų profesinių sąjungų nuomonės ir išsiskiria kovos priemonės?

„Manau, kad yra kelios priežastys. Kai kurios profesinės sąjungos yra labai silpnos – neturi finansinių ir žmogiškųjų išteklių, o streikui reikia pasiruošti. Dalies profsąjungų vadovybė dalyvauja politikoje – priklauso partijoms, vykdo per jas finansuojamas programas neva socialinio dialogo stiprinimui. O mokytojai iš tiesų yra nusivylę“, – atsako A.Navickas

A.Navicko nuomone, kai kurios profesinės sąjungos klaidina mokytojus, sakydamos, kad vyksta kažkokios derybos su valdžia: „Realiai – niekas nėra pasirašyta, niekas nepatvirtinta. Ministrui jokie įgaliojimai kažką keisti nesuteikti. Jau užpernai ir pernai buvo pritarta didinti pedagogų algas, tačiau tokie siūlymai nepatvirtinti. Šiemet scenarijus kartojasi.“

O kaip dėl atlyginimo didinimo darželių darbuotojams? „Tai nieko bendro neturi su derybomis ar mūsų streiku. Šis sprendimas Vyriausybės priimtas jau anksčiau – galite matyti tai dokumentuose“, – atsako profesinės sąjungos lyderis.

A.Navickas tikina, kad streiką iš tiesų palaiko keturios profesinės sąjungos. Vien jo vadovaujama turi 3000 narių ir, jo teigimu, šiandien yra didžiausia iš visų: „Kiti sako turintys ir 9 tūkstančius, tačiau tai netiesa. Dabar aš sakau tiesą – mūsų profesinė sąjunga yra didžiausia iš visų.“

Kiek truks neterminuotas streikas?

„Planuojame streikuoti iki biudžeto patvirtinimo – gruodžio 4 dienos. Ilgiau streikuoti nematome prasmės. Norėtume, kad Seimo nariai, kurie jau pernai atstatė savo atlyginimus į prieškrizinį laikotarpį, tą patį padarytų pedagogams ir kitiems biudžetiniams darbuotojams“, – teigia A.Navickas.

Paklaustas, ar nebijo, kad profesinė sąjunga bus paduoda į teismą dėl streiko, profesinės sąjungos vadovas atsako: „Mes jau turime geros patirties ir viskam pasirengėme.“

15min.lt

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.