0

paskaita „Vilniaus senamiestis: Mariano Morelowskio vaizdiniai ir jų įgyvendinimas 1939–1945 m.“

gruodžio 11, 2014 Kultūra, Miestai, Renginiai

Gruodžio 11 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Arsenalo g. 3, menotyrininkė Jūratė Markevičienė skaitys paskaitą „Vilniaus senamiestis: Mariano Morelowskio vaizdiniai ir jų įgyvendinimas 1939–1945 m.“
Pirmaisiais pokario metais deklaruojant naujo ir kito (sovietinio) miesto kūrimą buvo nugriauta nemažai Vilniaus senamiesčio pastatų, kvartalų, daugiau arba mažiau nuniokotų paskutiniais karo metais. Iki šiol šie griovimai plačiosios visuomenės ir daugelio Vilniaus tyrėjų bei paveldo saugos specialistų vertinami kaip tyčinis tautos paveldo naikinimas. Paskutinis iš Vilniaus senamiesčio regeneracijos projektų (1988–1992) siūlė atstatyti visa, kas tuomet sugriauta.

Tačiau vakaro pranešėjos Jūratės Markevičienės atlikti archyviniai tyrimai rodo ką kita. Kai kuriais griovimais siekta ne naikinti, o priešingai – atkurti: pašalinant XIX–XX a. sandūros pastatus geriau atskleisti LDK miesto vaizdą, vėl atverti bažnyčių, pilių, miesto sienų dominantes. Šias idėjas dar prieškarį subrandino Marianas Morelowskis ir kiti Vilniaus kraštovaizdžio bei architektūros tyrėjai, jos toliau gyvavo Lietuvai atgavus Vilnių, taip pat karo metais, o po karo, nors, žinoma, viešai neskelbiant, buvo iš dalies įgyvendintos prisidengiant „griuvėsių valymu“.
Paskaitoje menotyrininkė Jūratė Markevičienė nagrinės, ką būtent Marianas Morelowskis siūlė griauti, kad būtų atskleisti LDK laikotarpio Vilniaus pavidalai, ir kuriuos būtent siūlymus tuomet pavyko įgyvendinti.

Maloniai kviečiame

Lietuvos nacionalinis muziejus

efoto.lt Audrius

efoto.lt Audrius

 

Vilniaus getas, Hitleriniais laikais.

Kalėjimas skirtas geto litvakams. Čia patekę litvakai buvo išvežami į panerius.

Stiklių gatvė, šone sugriautas namas.

Vilniaus geto griūvėsiai

Apgadintos sinagogos interjeras

Apgriauto namo fragmentas dabartinėje Mėsinių gatvėje

Šaltinis: www.holocaustresearchproject.org

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.