0

Kvietimas švęsti Saulėgrįžą šeimose, puoselėjant lietuviškus papročius

gruodžio 20, 2014 Renginiai, Šeima, Vaikų ugdymas

Štai jau antri metai kaip Lietuva turi šiuolaikiškai ir sistemingai lietuviškus papročius ir tradicijas puoselėjančią švietimo įstaigą visai šeimai, kuri Vilniuje įkūrė šeimos centrą “Baltų šalelė”. Vaikai jame ugdomi ne mokant juos tautiškumo, o juo gyvenant. Vaikams rodoma meilė Lietuvai per spalvas, rankdarbius, istoriją, ekskursijas, vaidinimus, bei tautines ir etnines šventes. Vaikų tėveliai itraukiami į tautinį švietimą, gaudami “namų darbelius” ruošiantis šventėms ar minėjimams, taip pat skatinami kartu su vaikais praleisti laiko šeimos centre.

Kaip ir pernai, taip ir šįmet, šeimos centre švęsime Saulėgrįžą. Tai viena iš svarbiausių keturių etninių švenčių Lietuvoje. Pavasarį švenčiame Pavasario lygę, vasarą – Rasas, o rudenį – Rudens lygę. Visi papročiai ir apeigos per šventes turi gilią prasmę – paruošti žmogų ateinančiam laikotarpiui, darbams. Kai rudens darbai senai pabaigti ir atėjo žiema, šis laikotarpis skirtas nurimti, susitaikyti, vienas kitą atjausti, o taip pat išsivalyti, tiek savo vidų, tiek aplinką. Tai ne tik ramaus laukimo metas, tai metas kai gali pasiruošti naujai pradžiai, naujam rėdos ratui. Pasiruošimas yra įvairus, tad šeimos centre „Baltų šalelė“ šventės metu kartu su visa bendruomene tai ir darysime.

Jau antra savaitė šeimos centro kieme stovi iš Panevėžio p. Jono Sabecko atvežta ir dovanota Didžioji Kaladė – Blukas, išraižyta runomis. Šią savaitę vaikai su pedagogais tampys mažą bluką po savą ir kitus kiemus, rinkdami negandas, piktumą, viską, kas mus marina iš vidaus ir trukdo gyventi, tada per šventę jis bus deginamas, kartu su visu tuo kas buvo surinkta ir Didžiosios Kaladės. Bluko sudeginimas simbolizuoja viso blogo sunykimą ir saulės ir šviesos grįžimą.

Saulėgrįžos šventėje bus ir ramių ir linksmų veiklų – „Zilučių kepyklėlėje“ vyks tradicinių patiekalų gaminimas – kepsime grikių bapką, kūčią, virsime kisielių; dirbtuvėlėse – gaminsime rankų darbo žaisliukus Kalėdų eglutei; stebuklingų sveikinimų skrynelėje – ieškosime pačio nuoširdžiausio, pačio giliausio palinkėjimo artimam ir kartu švenčiančiam naują pradžią. Skambės gyva muzika, šoksim ir liūliuosim ratelius, klausysimės sakmių ir pasakų apie žiemos metą, elnią devynragį, kuris parnešė atgal saulę ant savo ragų. Vėliau kartu pasidžiaugsime nudirbtais darbais ir vaišinsimės iš namų atsineštais gardėsiais.

Tad kviečiu švęsti ir pradžiuginti vienas kitą būvimu kartu šeimose pasitinkant grįžtančią saulę.
Ramumo ir šviesos, Šeimos centro „Baltų šalelė“ įkūrėja Alina Sinicė

baltu salele

baltusalele.lt

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.