0

Psichologija: „sumažėjo“ pajamos ar viskas atpigo tris kartus?

sausio 4, 2015 Ekonomika, Lietuvos aktualijos, Su Euru

Per pastarąjį šimtmetį Lietuva išgyveno bent dešimt kardinalių piniginių reformų. Pasak Statistikos departamento, šiuo metu šalyje gyvena apie 350 žmonių, kuriems euras bus jau aštuntoji valiuta jų gyvenime. Tiesa, kone visi šie gyventojai jau perkopė šimto metų ribą. Tačiau gerokai daugiau lietuvių rankose yra laikę ir markę, ir rublį, ir lietuviškus talonus, ir, žinoma, litą, o dabar bendrą Europos Sąjungos (ES) valiutą – eurą.

Atrodo, Lietuvos gyventojai turėtų greitai prisitaikyti prie naujosios valiutos, tačiau, anot psichologų, kai kuriems priprasti gali prireikti keleto mėnesių, o gal net iki metų.

Tenka pratintis prie naujų kainų

Pasikeitė ne tik kupiūros ir monetos, bet ir skaičiukai asmeninėse sąskaitose bei prekių etiketėse.

„Tenka „persijungti“ į kitokį kainų pinigų skaičiavimo režimą“, – teigė „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė Odeta Bložienė.

Pats pirmas ištinkantis šokas atsiradus eurui, bent jau žvelgiant išoriškai, – kainos sumažėjo tris kartus. Tačiau lygiai taip pat susitraukė pajamos, tarkime, jei uždirbate 2000 litų, tai pavertus eurais išeina beveik 560 eurų.

„Žvelgiant iš psichologinės pusės, tai yra neigiamas pokytis. Tačiau visuomet verta prisiminti, kad, nepaisant sumažėjusių skaičių, perkamoji galia vis vien išlieka tokia pati, nes prekių ir paslaugų kainos sumažėja ta pačia proporcija“, – komentavo Odeta Bložienė.

Anot ekspertų, prie euro cento monetų teks priprasti ir ne tik dėl pasikeitusio dizaino, tačiau ir dėl perkamosios galios – jei anksčiau už centus mažai ką būdavo galima įsigyti, tai dabar – priešingai. Dėl šios priežasties kelnių kišenėse gali atsirasti kur kas daugiau euro cento monetų.

Eurai (Edvardas Blaževič | Fotodiena.lt)

Eurai (Edvardas Blaževič | Fotodiena.lt)

Asmeninių finansų instituto vadovė siūlo skirti papildomą dėmesį vaikams.

„Ne vienam mažyliui gali būti keblu suvokti, kodėl už pietus mokykloje mokėti reikia nebe 7 litus, bet 2 eurus, kodėl ledai, kainavę porą litų, dabar pardavinėjami vos už 50 centų. Galų gale, jei viskas taip „atpigo“, kodėl nenusipirkus penkių porcijų vietoje vienos, ir nė motais, kad taip dings visos savaitės kišenpinigiai“, – teigė O. Bložienė.

Persiorientuoti gali prireikti iki metų

Psichologai pripažįsta, kad persiorientuoti prie naujosios valiutos bus nelengva, tačiau vieni tai padarys greičiau, kitiems reikės daugiau laiko.

„Psichologinė žmonių reakcija į valiutos pokytį gali būti panaši į reakciją, kuri būna susiduriant su bet kokiu didesniu pokyčiu. Dalis juo džiaugiasi, nes mano, kad tai yra judėjimas į priekį, vystymasis, ir tikisi iš pokyčio gerų dalykų. Kita dalis nerimauja ir, priklausomai nuo savo nerimo dydžio bei gebėjimo su tuo nerimu tvarkytis, gali į pokytį reaguoti sunkiau. Ypač tai būdinga vyresnio amžiaus žmonės, jau patyrusiems daug negatyvių jausmų ir sunkiai patikintiems, kad viskas bus gerai“, – svarsto psichologė Raminta Aleliūnaitė.

Ekspertės įsitikinimu, laikas, kuris reikalingas prisitaikyti prie pokyčio, yra labai individualus:

„Žmonėms gali prireikti nuo keleto mėnesių iki metų. Tačiau bet kokius pokyčius lengviau priimti ir juose lengviau prisitaikyti gali padėti, jeigu žmogus aktyviai įsitraukia, jeigu jaučiasi galintis kažkaip kontroliuoti situaciją ir turi drąsos susidurti su iššūkiais, kuriuos savyje turi tas pokytis. Tokiu atveju žmogus stresą keliančias aplinkybes iš potencialių grėsmių gali paversti į galimybes tapti brandesne asmenybe.“

Greitas skaičiavimo būdas

Iš pradžių daugelis gyventojų norės skaičiuoti, kokia suma būtų litais. Deja, tam valiutos keitimo kursas (1 euras = 3,4528 lito) nėra itin patogus.

„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto ekspertai pataria, jei po ranka nėra skaičiuotuvo, mintinai susigaudyti padės toks supaprastinimas: sumą eurais dauginkite iš trijų ir sudėkite su ta pačia suma, padalinta iš dviejų. Pavyzdžiui, 3 EUR = 3×3 + 3/2 = 9 + 1.5 = 10.5 LTL (pagal oficialų kursą 3 EUR*3.4528 = 10.36 LTL).

Kaip greičiau ir lengviau priprasti prie euro – klausimas, kuris šiuo metu kirba turbūt daugelio lietuvių galvose.

alfa.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.