0

2 iš 3 šiandien gimusių vaikų greičiausiai sirgs vėžiu

vasario 9, 2015 Genetika, MEDICINA, Pavojus sveikatai, Pavojus žmonijai

Pusė žmonių, gimusių po 1960 metų, kažkuriuo savo gyvenimo periodu susirgs vėžiu. Tokia mokslininkų prognoze buvo vadovaujamasi iki šiol. Tačiau pavojaus varpai skamba dar garsiau: ekspertai teigia, kad vėžys palies du trečdalius žmonių, kurie šiandien yra tik vaikai, skelbia telegraph.co.uk.
Foto samishare.com

Foto samishare.com

Naujos mokslo prognozės dar grėsmingesnės nei anksčiau. Manoma, kad net dviems iš trijų vaikų išsivystys vėžys.

Tokį onkologinių susirgimų skaičiaus augimą iš dalies lems ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė. Vėžys, kaip žinoma, dažniau diagnozuojamas vyresnio amžiaus pacientams. Daugiausiai onkologinių ligų nustatoma senatvėje.

Mokslininkai perspėja, kad didelės įtakos vėžio rizikai turės žalingos gyvensenos įpročiai, pavyzdžiui, alkoholio vartojimas, rūkymas, nutukimas.

Mokslininkų prognozės, publikuotos leidinyje „British Journal of Cancer“, sako, kad vyrai, gimę po 1960-ųjų metų, turi 53,5 proc. tikimybę susirgti vėžiu. Tuo metu trimis dešimtmečiais anksčiau gimusiems vyrams ši rizika siekia 38,5 proc.

Moterims vėžio rizika per tris dešimtmečius išaugo nuo 36,7 iki 47,5 proc. Statistika rodo, kad bendra abiem lytims tikimybė susirgti vėžiu siekia 50,5 proc. Vadinasi, rizikos grupėje atsiranda kas antras visuomenės narys.

Mokslininkai įspėja, kad, jei gyvenimo trukmė ilgės, o gyvenimo būdo įpročiai nesikeis į gera, absoliuti dauguma dabartinių vaikų gali tikėtis susidurti su vėžiu.

„Vėžys pirmiausia yra senatvės liga, daugiau nei 60 proc. atvejų diagnozuojama vyresniems nei 65 metų žmonėms. Jei žmonės gyvens ilgai, vėžio grėsmė tam tikru gyvenimo momentu iškils daugumai“, – aiškino profesorius Peteris Sasienis.

Fotolia nuotr./Moteris

Fotolia nuotr./Moteris

Krūties vėžys – labiausiai paplitusi tarp moterų liga, nusinešanti daugiausia gyvybių. Tikėtina, kad jo atvejų metams bėgant tik daugės. Tam įtakos turi besikeičiantys moterų gyvenimo įpročiai: vėlyva tėvystė, mažiau gimdymų, atsisakymas maitinti krūtimi.

Kasmet auga ir prostatos vėžio susirgimų skaičius. Tačiau mokslininkai stebi ir vadinamųjų neįprastų vėžio rūšių kreivės kilimą, pavyzdžiui, stemplės vėžio.

Nors medicina žengia į priekį, medikai apgailestauja, kad daugelis vėžio atvejų diagnozuojama labai vėlai, kai liga jau pažengusi ir ją sunku išgydyti.

Per pastaruosius 40 metų pacientų išgyvenamumo rodiklis sergant vėžiu išaugo dvigubai. Tikimasi, kad ateityje šis rodiklis gerės.

Kasmet pabėgti nuo vėžio vis sunkiau – aplinkoje knibžda ligos sukėlėjų

Lietuvoje onkologinio instituto koridoriuose pilna ir vyresnio amžiaus pacientų, ir jaunesnių žmonių. Ir visi su liūdnomis savo istorijomis. Vieni čia lankosi jau nebe pirmą kartą, o kiti diagnozę išgirdo visai neseniai.

Šiuo metu su vėžiu Lietuvoje kovoja maždaug 100 tūkst. žmonių. Per dešimtmetį šis skaičius padidėjo beveik dvigubai. Bet yra ir gera žinia, nes tai reiškia, kad ši liga vis dažniau nelieka nepastebėta, – pranešė TV3 „Žinios“.

Onkologinių ligų situacija tikrai kelia nerimą. 10 metų ir ilgiau su vėžiu išgyvena tik 1 iš 5 onkologinių pacientų.

„Jeigu profilaktinių programų metu nustatoma pirma stadija, sergant, tarkime, prostatos vėžiu išgyvenamumas yra 100 proc. O jeigu yra tam tikros lokalizacijos, tarkime, kasos, kepenų, plaučių, stemplės, penkių metų išgyvenamumas yra 10 proc.“, – sakė medicinos mokslų daktaras, onkologas Ernestas Janulionis.

Pasak specialistų, išvengti vėžio vis sunkiau, nes mūsų aplinkoje knibžda daugybė vėžiui draugiškų chemikalų. Jų turi įvairiausi kasdien mūsų naudojami produktai. Vos prieš keletą dienų JAV žiniasklaida skelbė, kad šioje šalyje draudžiama naudoti teflonines keptuves.

Specialistai sako, kad skutimosi putose, įvairioje kosmetikoje, plaukų formavimo priemonėse, plaukų dažuose, muile ir daugybėje kitų kasdien vartojamų priemonių gali būti kenksmingų medžiagų. Tačiau labai norint jų galima išvengti.

„Kalbant apie kosmetiką, daugelis žino pavojingas medžiagas, kurių reiktų vengti. Tai parabenai, bifenolis. Reikia skaityti etiketes ir stebėti, kad tokių elementų gaminiuose nebūtų. Skaitykite ir dažų sudėtį – kad būtų kuo mažiau lakių organinių junginių“, – sako kenksmingų medžiagų žinovė Lilija Židonienė.

Žinoma, visiškai kenksmingų medžiagų apsisaugoti neįmanoma, nes vėžį sukeliančių elementų gausu mūsų aplinkoje: automobilių išmetamosiose dujose, cigarečių dūmuose.

Pasaulyje kasmet nustatoma net keliolika milijonų naujų vėžio ligos atvejų. Ir kone 10 mln. kasmet nuo jo miršta.

Pagal 15min.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.