0

Atrastas nežinomas piliakalnis Neries regioniniame parke

vasario 24, 2015 Archeologija, Istorija, Paveldas

Vasario 20-ąją, pirmą saulėtą ir šiltą šių metų dieną – puikus atradimas Grabijoluose (Elektrėnų sav.). Ilgame šio kaimo archeologinių ir mitologinių vertybių sąraše nebuvo piliakalnio ir jį, vienas kitam padedami, surado Neries regioninio parko darbuotojai: Karolina Tamašauskaitė, Audronė Žičkutė,  Saulius Pupininkas ir Gintaras Malmiga. Archeologui dr. Vykintui Vaitkevičiui, kuris tądien svečiavosi su paskutiniąja, jau ketvirta iš eilės 2007 m. Neries ekspedicijos knyga, liko maloniausia dalis – apžiūrėti, išmatuoti ir… palinkėti šeimininkams jėgų tvarkant šį vaizdingą, miške skendintį piliakalnį (LKS94 555434, 6078416; 1 nuotr.).

1. Grabijolų piliakalnis, žvelgiant iš rytų (slėnyje įsikūrusio kaimo pusės). V. Vaitkevičiaus nuotrauka.

Grabijolų piliakalnis įrengtas net pusšimtį metrų iškylančių stačiašlaičių Neries aukštumų kyšulyje. Piliakalnio aikštelė pailga rytų–vakarų kryptimi, lygi, 14 m ilgio, 8 m pločio smaigalyje ir 12 m – prie pylimo; piliakalnio pylimas (2 nuotr.) apie 10 m pločio, nuskleistas, siekia 0,4–0,6 m aukštį. Tolyn, į vakarus už jo, yra nedidelis 6 m pločio pagilėjimas, kur galėjęs būti gynybinis griovys.

Grabijolu piliakalnis2

2. Piliakalnio pylimas, žvelgiant iš vakarų (nuo likusios aukštumos dalies). V. Vaitkevičiaus nuotrauka.
Piliakalnio paviršiuje – juosvas smėlis, miškožemis, kultūrinio sluoksnio radinių nepastebėta. Belieka spėti, kad piliakalnis buvo įrengtas I tūkstantmetyje ir naudojamas iki II tūkstantmečio pradžios. Už 0,35 km į rytus nuo Grabijolų piliakalnio, slėnyje, būta Rytų Lietuvos pilkapių, kuriuos 1857 m. tyrinėjo grafas Konstantinas Tiškevičius; 2002 m. šalimais, Černeckių sodyboje, aptiktos brangios X a. degintinio kapo įkapės: du ietigaliai, ornamentuotomis įmovomis, kirvis ir peilis (3 nuotr.).

3. 2002 m. Grabijolų pilkapių vietoje rastos X a. degintinio kapo įkapės: du apeigų metu palenktomis plunksnomis ietigaliai, kirvis ir peilis. I. Stankevičiūtės nuotrauka.

Grabijolų piliakalnio dydis ir geografinė padėtis – iš šios vietos gerai matyti Neries tėkmė šiaurės ir rytų kryptimis – perša mintį, jog kovų su kryžiuočiais laikotarpyje tai buvo vienas iš panerio Žvalgakalnių (žvalgos, budėjimo kalnų); labai panašus piliakalnis yra Kriveikiškyje prie Kernavės, už 4,6 km į šiaurę nuo Grabijolų.
Belieka paminėti, kad Grabijolų piliakalnis jau antrasis, šiais metais surastas Elektrėnų savivaldybėje ir trečiasis, kurį yra radę Neries regioninio parko darbuotojai: 2003 m. Paalkių (Zapalinos) piliakalnį kairiajame Neries krante pastebėjo † Ida Stankevičiūtė, 2010 m. antrąjį Buivydų piliakalnį prie Karmazinų pilkapių – A. Žičkutė.
neriesparkas.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.