0

Netradicinės medicinos rebusas pasiekė Vyriausybę

gegužės 6, 2015 Alternatyvus mokslas, MEDICINA

Aistė MASIONYTĖ\\
Pasiūlymai dėl papildomos ir alternatyvios medicinos reglamentavimo pagaliau stumiami finišo link. Vyriausybei teks apsispręsti dėl vieno iš dviejų Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtų variantų.

SAM nuotrauka

SAM nuotrauka

Siekį atriboti tradicinius specialistus nuo netradicinių SAM paviešino dar 2013 metų vasarą, tačiau atitinkamo įstatymo projektas iki šiol viešai nepateiktas.

Parengė pažymą

Sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė LŽ kategoriškai neigė, kad noras reglamentuoti netradicinę mediciną buvo tyliai numarintas. Esą iniciatyva buvo iškelta ne ankstesnio SAM vadovo Vytenio Povilo Andriukaičio valia, o figūruoja šios Vyriausybės programoje.

„Šis reikalas nei užtruko, nei užstrigo. Mums trūksta laiko, nes darbo krūvis tikrai didelis. Tik vėliau paaiškėjo, jog procedūrose turi dalyvauti ir Ūkio, ir Teisingumo ministerijos, ir Mokesčių inspekcija, taip pat paslaugų teikėjai. Nuspręsta pirmiausia parengti pažymą, kurioje būtų išvardytos Lietuvoje teikiamos papildomos ir alternatyvios medicinos paslaugos bei siūlymai, kaip jas reglamentuoti. Rengiant pažymą atliktas didžiulis darbas, pažyma jau perduota Vyriausybei“, – aiškino ji.

Anot viceministrės, pažymoje pateikiami du reglamentavimo variantai. „Pirmas apima platesnę sritį: sveikatos rekreaciją, natūralią ir liaudies mediciną, šioje veikloje naudojamus produktus bei paslaugų saugumą. Kitas variantas apsiriboja natūralia ir liaudies medicina. Parengti du projektai“, – teigė ji.

Netrūksta nepritariančiųjų

J. Zinkevičiūtė prisipažino nesitikinti, kad tolesnis procesas bus lengvas. „Pavyzdžiui, dar derinant pažymą Ūkio ministerija aštuonis mėnesius nepateikė SAM jokių išvadų, o galiausiai parašė, jog draus tą ir aną“, – pasakojo viceministrė. Anot jos, ir dabar juntamas didžiulis pasipriešinimas, girdėti prieštaravimų iš įvairių asociacijų, nepritarimą reiškia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

LŽ duomenimis, LLRI itin kliūva SAM siūlymas dėl kvalifikacijos pažymėjimų papildomos ir alternatyvios medicinos paslaugų teikėjams. Esą juos įtvirtinus netradicinės medicinos plėtra būtų ne skatinama, o varžoma, nes reikalavimas turėti pažymėjimą sukurtų papildomą barjerą asmenims, norintiems verstis minėta veikla, padidintų jiems administracinę naštą. Sumažėjus asmenų, besiverčiančių netradicinės medicinos praktika, nukentėtų paslaugų prieinamumas, o dėl sumenkusios konkurencijos pakiltų kainos.

„Kadangi bent dalis netradicinės medicinos nėra pagrįsta moksliniais tyrimais, negali būti ir objektyvių kriterijų vertinti tokių paslaugų teikėjų kvalifikaciją. Nesant objektyvių vertinimo kriterijų, kvalifikacijos pažymėjimų išdavimas taptų itin gera terpe korupcijai“, – teigė LLRI.

J. Zinkevičiūtė LLRI argumentus vadino sunkiai suvokiamais. „Juk kalbame ne tik apie Lietuvos gyventojų, bet ir atvykstančiųjų sveikatintis iš svetur saugumą. Dabar kokia nors miltų fabriko darbuotoja gali gauti leidimą gydyti dėlėmis. Bet atsiradus komplikacijų nepatenkintieji skundžiasi mums, SAM“, – sakė ji.

Žingsnis po žingsnio

Papildomos ir alternatyvios medicinos reglamentavimui pritaria ir Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai (toliau – Rūmai), šį klausimą kėlę dar prieš ketverius metus.

„Profesionaliai dirbančių specialistų paslaugos yra veiksmingos ir teigiamai veikia žmonių sveikatą. Bet nesant patvirtintų metodikų, reikalavimų, ši sritis gali tapti puikia terpe neatsakingai dirbantiems žmonėms“, – teigė Rūmų direktorė Jolanta Šindeikienė.

Ji nemano, jog įstatymo rengimas užtruko per ilgai. „Tai vyksta žingsnelis po žingsnelio. Jei Vyriausybė patvirtins SAM pažymą, tai bus jau didelis žingsnis į priekį. Juk visada yra baimės, jog procesas nutrūks bet kuriuo momentu. Noras reglamentuoti – viena, o politinė valia tai padaryti – kita“, – sakė J. Šindeikienė.

Ji priminė, kad papildoma ir alternatyvi medicina nėra vienalytė – Lietuvoje yra daugiau kaip 20 skirtingų jos sričių (ajurveda, kinų medicina, fitoterapija, joga ir t. t.). „Tad užmojis jas reglamentuoti – labai ambicingas. Manau, jog svarbiausia – apibrėžti pagrindines nuostatas, o paskui jas įgyvendinti pamažu, ne viską iš karto“, – pažymėjo J. Šindeikienė.

Nelaukdami valstybinio reglamentavimo, Rūmai savo ruožtu rengia kriterijus paslaugų teikėjų kvalifikacijai. Anot J. Šindeikienės, savo pažymėjimus Rūmai pradės teikti jau šiemet.

lzinios.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.