0

Apie kokius negalavimus praneša sapnai?

rugpjūčio 1, 2015 MEDICINA

Sapnai ir naktinio miego kokybė gali įspėti apie širdies ir kraujagyslių darbo, hormonų pusiausvyros sutrikimus, gresiančias Alzheimerio ir Parkinsono ligas, netinkamą mitybą ir kitus su sveikata susijusius dalykus.

Taip tvirtina miego fenomeną tyrinėjantys įvairių šalių mokslininkai. Ar niekas iš šio sąrašo neapibūdina to, kas naktį vyksta su jumis?

1. Daugiau sapnų nei paprastai. Miegas susideda iš kelių stadijų. Pasak ekspertų, dažniau sapnuojame greitų akių judesių miego fazėje (REM), kuri pasikartoja 3–5 sykius. Nustatyta, kad vidutiniškai sapnuojame apie dvi valandas. Ne visus miegant matytus reginius prisimename – tik tuos, kurių metu pabundame. Jei veikia tam tikri trukdžiai, dažniau pabundame ir daugiau sapnų prisimename. Tokie trukdžiai gali būti per aukšta arba per žema miegamojo temperatūra, hormonų pokyčiai mėnesinių metu, skausmas, vaistų nuo depresijos vartojimo nutraukimas. Miego kokybę gali lemti ir kelios ankstesnės bemiegės naktys.

mieganti

Vida Press nuotr.

2. Ankstyvas nubudimas. Dažnai žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos, stipraus streso, REM fazė prasideda anksčiau, nei turėtų, ir atitinkamai keičiasi kitų fazių „grafikas“ – dėl to ir nubundama anksčiau. Panašiai vyksta ir tada, kai prieš miegą prisivalgoma sunkaus, riebaus maisto.

3. Naktiniai košmarai. Juos gali sukelti kraujospūdį mažinantys vaistai (beta adrenoblokatoriai), nereguliarus širdies ritmas, miego metu ne visai užsimerkiančios akys, aštrus maistas. Košmarai gali įspėti apie artėjantį migrenos priepuolį. Kai sapnuose kas nors persekioja, puola (taip agresyviai, kad žmogus per miegus ima blaškytis, daužytis, spardytis), tai gali būti ankstyvas įspėjimas apie Alzheimerio ir Parkinsono ligas, kurios, būna, pasireiškia tik po dešimties metų. Jei tokie sapnai kartojasi, verta apsilankyti pas neurologus ir pasitikrinti, ar nėra kitų simptomų, būdingų šioms ligoms. Anksti pradėtas gydymas padės jas pristabdyti.

Vida Press nuotr./Sapnas

Vida Press nuotr.

4. Keisti sapnai. Spalvingų, pilnų neįprastų veikėjų sapnų priežastis gali būti prieš miegą išgertas didelis kiekis alkoholio, infekcija, vaistai nuo maliarijos, prasidėjusi menopauzė.

Galima sapnuoti sąmoningai, t. y. suvokiant, kad sapnuoji, ir keisti sapnų turinį. Gebėjimas taip sapnuoti įduoda „meškerę“, kuria įmanoma pagauti kokią nori „žuvį“, pavyzdžiui, išspręsti sveikatos problemą. Tai šiuolaikine kalba vadinama pabudimo paskatintu sąmoningu sapnavimu („Wake-Initiated Lucid Dream“), jo išmokstama.

Tačiau tokio pobūdžio sapnavimas – ne šių laikų išradimas, įvairiose kultūrose jis praktikuojamas šimtmečius. Tibetiečiai, indai, afrikiečiai, eskimai, indėnai per amžius naudoja vaizduotę kaip sveikatinimo ir gydymo priemonę. Anot Geraldo Epsteino, pasaulinį autoritetą pelniusio amerikiečių psichiatro, praktikuojančio įvairias su vaizduote susijusias terapijas, seniai seniai Vakaruose jos taip pat buvo vertinamos. Tačiau nuo XVII amžiaus vidurio mūsų medicinoje ėmė įsigalėti kitoks, loginis, mąstymas – jį skatino moksliniai atradimai. Ilgainiui šis Vakaruose, kaip žinia, užgožė visa kita.

Elaima.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.