0

Druskininkų valdžia uždraudė lesinti paukščius

lapkričio 13, 2015 Gamta, Gyvūnija

Lietuvos ornitologai sveikina didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos – savivaldybių iniciatyvas aktyviai remti aplinkosauginį švietimą, ypač jaunimo atitinkamą ugdymą švietimo įstaigose. Vilniuje net skirtos savivaldybės lėšos paukščių lesyklų įrengimui bei inkilų kėlimui miesto viešose vietose. Pritarus Kauno miesto savivaldybei, Lietuvos ornitologų draugija (LOD) įrengė stacionarias paukščių lesyklas ir šio miesto lankomose vietose. Tuo tarpu Druskininkai eina priešingu keliu.
Jeigu jūsų atžala pasigamins nekaltą lesyklėlę mokykloje ar darželyje ir paprašys jūsų pakabinti ją balkone, privalėsite juos griežtai sudrausminti ir pasakyti „ne“. Ir tai tikrai ne balandžio 1 d. pokštas.

GRYNAS.lt skaitytojo nuotr. / Lino lesyklėlė

skaitytojo nuotr. / Lino lesyklėlė

Šių metų spalio 23 d. Druskininkų savivaldybės administracija patvirtino naujos redakcijos Gyvūnų laikymo Druskininkų savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisykles. Tačiau LOD nepritaria šiam taisyklių pakeitimo 28 punktui. Draugija sekdama pasaulinės organizacijos „BirdLife International“ rekomendacijomis siūlo įrengti miestuose lesyklėles namų balkonuose, palangėse, daugiabučių ar individualių namų kiemuose, parkuose ir viešose ir gausiai lankomose miestų bei gyvenviečių erdvėse.
Tai puiki priemonė skatinti vaikus bei suaugusius pažinti paukščius, mokyti juos atsakingumo ir gerumo, skiepyti meilę gamtai, stebėti gamtoje vykstančius procesus. Be to, šalia lesyklų zylės, geniai, bukučiai, o pavasarėjant ir žvirbliai, atidžiai apžiūrinėdami medžių kamienus, šakas, medines tvoras ir pastatų sienas sunaikina daug vabzdžių kenkėjų kiaušinėlių, lėliukių, taip gerindami urbanistinėje aplinkoje esančių želdinių būklę. Nuolatos surasdami maisto toje pačioje vietoje, jie čia pasilieka pavasarį perėti, kartu ne tik mus džiugindami savo giesmėmis, bet ir sulesdami žmogui nenaudingų vabzdžių. Bet Druskininkų savivaldybės požiūris, pasirodo, kitoks.

Įsivaizduokime situaciją šaltos žiemos metu: balkone įrengtoje lesyklėlėje kiekvieną dieną lankosi apie 20 paukščių. Šie paukščiai randa maisto kiekvieną dieną. Ir staiga, jei gyvenate Druskininkuose, jūs gaunate įspėjimą ar baudą, todėl esate priversti nutraukti šių paukščių lesinimą. Kaip žinia, paukščiai prisiriša prie nuolatinių maitinimosi vietų, todėl nustojus lesinti šaltos žiemos metu daugelis jų neieško naujų lesyklų – vis grįžta į tą pačią vietą tikėdamiesi rasti maisto.

O jeigu vienas kitas ir ieškotų naujų lesyklų, tai po šio draudimo tiesiog jų nerastų ir paukščiai bus pasmerkti žūčiai. Todėl Druskininkų savivaldybės draudimas žiemos metu lesinti paukščius daugiabučių ar individualių namų balkonuose ne tik prieštarauja gamtosauginei etikai, bet ir prasilenkia su palankiu visuomenės požiūriu į mus supančią aplinka.
Kartu primename, kad lesinti paukščius rekomenduojama kai paspaudžia pirmasis šaltis ar iškrenta sniegas. Negalima lesinti paukščių šiltuoju metų laikotarpiu – vėlyvą pavasarį, vasarą ar rudenį. Šiuo laiku sparnuočiai maisto susiranda patys arba pasitraukia į piečiau esančius regionus, kur jo randa pakankamai, kad išgyventų šaltąjį sezoną. Priešingu atveju, paukščiai pripranta gauti maisto, čia apsistoja ir nesiruošia išskristi kitur. Taip kai kurioms užsilikusioms rūšims šalta žiema tampa pražūtinga. Bet tai tikrai neaktualu zylėms, žvirbliams, žaliukėms, bukučiams, svilikams – dažniausiai mūsų lesyklas miestuose lankantiems sparnuočiams.


Todėl ornitologai tiesiog negali atsitokėti dėl minėtų Druskininkų savivaldybės naujai pakeistų Gyvūnų laikymo taisyklių, kur siekiama „kovoti“ su žvirbliais, paukščiais, kurie nyksta didesnėje Europos dalyje dėl didėjančios chemizacijos, urbanistinės plėtros ir mitybinių vietų stokos. Karklažvirblis priskiriamas prie sparčiausiai nykstančių Europos paukščių, o Druskininkų savivaldybė „paskelbia jai karą“.


Tokiu trumparegišku požiūriu ornitologai negali atsistebėti, juolab, kuo gi taip neįtiko žvirbleliai Druskininkų administracijai – kad čirška garsiai ar kad piktžolių sėklas žiemą nulesa? Tuo pačiu, draudžiant lesyklas balkone, druskininkiečiai kovos ir su „varnomis“, nors iš tikro lesyklas dažniau aplanko kuosos, kurių irgi mažėja, ypač vykdant daugiabučių namų renovaciją. Vakarų Europos šalyse, tokiu atveju įrengiamos specialios perimvietės šiems paukščiams, o Druskininkuose ir vėl – „karas“, nusprendžiant, jog kuosoms šiame kurorte ne vieta. Kai susimastai apie priimtus sprendimus, net pritrūksta žodžių išsakyti užplūstančias mintis – kodėl tokie nemylimi tapo niekuo kalti paukščiai? Džiugu, kad kitos savivaldybės nepriėmėm tokių absurdiškų sprendimų, o kartu tikimės, jog Druskininkų savivaldybės administracija atsitokės ir nutrauks „kovą“ su žiemojančiais paukščiais, taip išgelbstint daugelį jų nuo pražūties šaltais žiemos mėnesiais.


Pasigaminti lesyklėlę galite iš paprasčiausio plastikinio butelio. Rekomenduojame kabinti balkone, kieme ar parke.

Informaciją, kaip pasigaminti lesyklėlę rasite čia: birdlife.lt arba meistriukas.ucoz.com

gamta.lrytas.lt

Lesyklėlė sparnuočiams

Šaltos ir sniegingos žiemos – sunkus išbandymas mūsų krašte žiemoti likusiems sparnuočiams. Daugiausia paukštelių pražudo ne šaltis, o badas, nes sniegas storu sluoksniu užkloja ir taip negausias maisto atsargas. Pasirūpinkite savo mažaisiais kaimynais – įrenkite jiems lesyklėlę.

Paukštelių lesinimas šaltuoju metų laiku naudingas abiem pusėms. Lesindami sparnuočius žiemą, padedame jiems išgyventi šalčius, jie taip pat nelieka skolingi: sukiodamiesi aplink lesyklą, apžiūri medžius ir pastatų plyšelius ir išrenka iš jų kenkėjų kiaušinėlius, lėliukes. Paukštelių globa – puiki galimybė supažindinti vaikus su Lietuvoje žiemoti likusiais sparnuočiais, pamokyti juos užuojautos ir atsakingumo.

Tiesa, įrengus lesyklą paukščiams ir pradėjus juos lesinti, tą reikia daryti nuolat, nes paukščiai įpranta lankytis tose pačiose vietose ir nebeieško maisto kitur.

Kuo lesinti paukščius

Lesalas turėtų būti kuo įvairesnis, kad paukščiai gautų visų būtiniausių medžiagų. Kuo didesnis bus lesalo pasirinkimas, tuo įvairesnių svečių sulauksite prie namų įrengtoje lesyklėlėje. Daugelis mūsų kraštuose žiemojančių paukščių mėgsta saulėgrąžas. Jų sėklose gausu riebalų, kurie yra labai svarbus energijos šaltinis, padedantis iškęsti net žvarbiausią šaltį. Paukšteliams labiausiai patinka nelukštentos smulkios saulėgrąžos juodu lukštu. Kepintos ir sūdytos netinka.

Vabzdžiais mintantys paukščiai (zylės, bukučiai ir lipučiai) mielai lesa linų ir spygliuočių medžių sėklas, nesūdytus lašinius, varškę, skaldytus grūdus, sorų kruopas, aliejuje mirkytą batoną, obuolius, virtus ryžius, avižų dribsnius, žemės riešutus. Grūdais mintančius paukštelius galima lesinti sorų kruopomis, kukurūzų grūdais, linų, kanapių, arbūzų, moliūgų ir spygliuočių medžių sėklomis. Strazdams ir svirbeliams galima pasiūlyti obuolių, šermukšnių arba šaltalankių uogų, razinų be kauliukų.

Pagaminkite paukščiams pyrago

Iš kiaulienos taukų arba margarino, sėklų, kruopų ir riešutų galima pagaminti paukščių pyrago. Kadangi jis ruošiamas iš įvairių produktų, tą patį pyragą gali lesti skirtingų rūšių sparnuočiai. Paruoštą paukščių pyragą galima patiekti indeliuose arba pakabinti tinkleliuose.

Jums reikės

Pyragui: nesūdytų lašinių arba kiaulienos taukų (tiks ir nesūdytas margarinas), saulėgrąžų, žemės arba lazdynų riešutų, baltos duonos, avižinių dribsnių, sorų kruopų, aguonų, kukurūzų ar kitokių grūdų.

Lesyklai: tinklinio maišelio, vielos, plastikinio butelio, eglių ar kukmedžių šakelių.

1. Puode išlydykite taukus arba nesūdytą margariną. Jei pati ruošiate lajų, supjaustykite nesūdytus lašinius kubeliais, sudėkite juos į puodą ir kaitinkite, kol lašiniai išsilydys. Suskrudusius gabalėlius išgriebkite.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

2. Į karštus riebalus suberkite saulėgrąžas, riešutus, grūdus ir kruopas, įtrupinkite baltos duonos. Pavasarėjant į pyragą reikėtų įmaišyti kiaušinių lukštų, kad paukščiai gautų kalcio. Viską gerai išmaišykite, leiskite masei šiek tiek atvėsti.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

3. Sukrėskite masę į polietileninius maišelius, suformuokite rutulius, maišelius užriškite ir palaikykite šaldytuve. Sukietėjusį pyragą dėkite į tinklinį maišelį. Kad apsaugotumėte paukščių pyragą nuo sniego, iš plastikinio butelio ir žaliuojančių medžių šakelių pagaminkite stogelį.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

4. Nupjaukite plastikinio butelio viršų, pridenkite eglių ar kukmedžių šakelėmis ir apsukite siūlu. Kamštyje pradurkite skylę, perverkite storą vielą, vieną jos galą palikite ilgesnį, kad galėtumėte kabinti ant šakos, ant kito pakabinkite tinklelį su pyragu.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

Lesyklėlę gamino Kristina Šilinytė

Ji24.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.