0

Kiek Norvegijos valdžia gali tyčiotis iš žmonių, atiminėdama vaikus?

gegužės 25, 2017 Lietuviai užsienyje, tautos silpnėjimas, vaikai

Indrė Vainalavičiūtė\\
Viešnagė Norvegijoje baigėsi drama: iš lietuvės paimtas vienų metų sūnus

„Negaliu patikėti, kad tai iš tiesų įvyko, ir net nebežinau, kur kreiptis pagalbos“, – sunkiai žodžius rinko šiuo metu Norvegijos Holmestrando mieste esanti lietuvė Erika Sipavičiūtė. Prieš parą iš Norvegijoje besisvečiuojančios moters buvo paimtas jos vienų metų sūnus. Vaikas šiuo metu perduotas laikiniems globėjams.

Nusidegino manų koše
„Su vaiku atsikėlėme, tvarkėmės, bendravome, o vakarop iš darbo grįžo vaiko tėvas. Vyras išėjo tvarkyti namų terasos, tuo metu viriau vaikui manų košę ir jo paklausiau, ar norėtų. Man atsakė, kad valgys, ir išėjo. Išvirtą košę padėjau ant stalo, o vaiką pasodinau į maitinimo kėdutę ir vos akimirkai nusisukau. Tuo metu jis įmerkė rankytę į dubenį“, – pasakojo jauna mama.
Moteris iš karto suskubo plauti vaiko rankos šaltu vandeniu ir iš namų vaistinėlės panaudojo specialias nudegimus gydančias putas. Netrukus išgirdę vaiko verksmą atskubėjo kaimynai ir buvo iškviesta greitoji pagalba.
Vėliau mažylis buvo nuvežtas į maždaug už 100 kilometrų esančią vaikų kliniką. „Ten mums suteikė pagalbą. Rūpinosi, penkias dienas gydėmės ligoninės stacionare. Kas kartą gydytojas mane ramino, kad nėra taip baisu, kaip atrodo. Vėliau vaiką nuveždavome tik perrišti žaizdos. Nė karto nesame pavėlavę atvykti pas medikus“, – susijaudinusi žodžius bėrė lietuvė.

Mamą išvežė apklausti Gegužės 24-osios rytą duris atidariusi moteris už jų išvydo civiliniais drabužiais vilkinčius pareigūnus. Jie pareiškė, kad moteris turi vykti su jais į apklausą ir kartu turi pasiimti vaiką. „Apsirengiau, aprengiau vaiką ir išvykome. Tionsbergo policijos nuovadoje man buvo pasakyta, kad vaiko teisių specialistai prižiūrės vaiką per apklausą. Mane nuvedė į kitas patalpas. Žadėjo, kad apklausa truks vos porą valandų, bet tai truko nuo devynių ryto iki ketvirtos valandos vakaro. Nors žadėjo, kad vaiką galiu pamatyti per pertraukas, kai paprašiau susitikti, paaiškino, kad jis miega“, – pasakojo moteris
Norvegu pareigunu prievarta3
Apklausa buvo filmuojama, joje dalyvavo vertėjas.

Dar labiau lietuvę suglumino tai, kad jos gyvenimo draugas ir vaiko tėvas šiuo metu yra suimtas.

Netikėtoje situacijoje atsidūrusią lietuvę šokiravo ir kitos ją pasiekusios žinios: „Man pasakė, kad jis areštinėje, o namuose atlikta krata, jos metu paimti nešiojamieji kompiuteriai, telefonai. Sužinojau, kad vaikas perduotas globėjams.“ Moteriai taip pat buvo leista paskambinti į Lietuvą, tačiau, kodėl buvo paimtas vaikas, paaiškinimo moteris neišgirdo, jai buvo atsakyta, kad vyksta tyrimas.
„Kiek žinau, į pareigūnus kreipėsi vaiką gydę medikai, nors tikrai nepraleidome nė vieno vizito. Per apklausą mane spaudė prisipažinti, kad tyčia vaikui nedeginau ranką“, – kalbėjo E.Sipavičiūtė ir patikino, kad Lietuvoje vaikas laukia eilėje į darželį, gyventi Norvegijoje ji niekada neplanavo, tik per atostogas atvyko pas vaiko tėvą.

Naujienų portalui lrytas.lt susisiekus su Lietuvos Respublikos ambasada Norvegijos Karalystėje, Osle, jos darbuotojai teigė, kad kol kas komentuoti minėtos situacijos negali.

Vėliau Lietuvos konsulas Norvegijos Karalystėje Arvydas Paldavičius naujienų portalui lrytas.lt patvirtino, kad šiuo metu ambasados darbuotojai bendrauja su pagalbos prašiusia Lietuvos piliete, kurios vaiką paėmė Norvegijos vaiko teisių apsaugos tarnyba.

„Apie piliečio sulaikymą ambasada informuojama tokiu atveju, jei pats asmuo dėl to kreipiasi, arba jei dėl to kreipiasi Norvegijos kompetentingos institucijos. Kol kas informacijos apie vaiko tėvo sulaikymą nėra gavusi“, – sakė jis.

Konsulas teigė, kad lietuvei rekomenduota susisiekti su Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba Lietuvoje ir šiuo metu jau bendraujama su minėta institucija.

Barnevernet

Norvegu „Barnevernet“ pareigūnų prievarta, atimami vaikai. Lrytas stop kadras

Tikimasi bendradarbiavimo

Lietuvoje nuskambėjęs ne vienas atvejis, kai į Norvegiją išvykę lietuviai dėl įvairių priežasčių prarado teisę auginti savo vaikus ir teisybės ieško Lietuvos bei Norvegijos teismuose.
Iki šiol nemaža dalis tokių istorijų baigdavosi Norvegijos vaiko gerovės organizacijos „Barnevernet“ naudai ir iš lietuvių šeimų atimti vaikai būdavo perduodami globėjams Norvegijoje, net jei Lietuvoje ir buvo giminaičių, galinčių jais pasirūpinti.

Tikimasi, kad panašias situacijas padės išspręsti tai, kad pernai Norvegija ratifikavo tarptautinę Hagos konvenciją.

Norvegijos ambasadorius Dagas Malmeras Halvorsenas prieš metus naujienų portalui lrytas.lt yra sakęs, kad ratifikavus Hagos konvenciją Norvegijoje bus tam tikrų pokyčių teisėje bei administravime.

„Šie pokyčiai susiję su atvejais, kai kalbame apie vaikus, kurie susiję daugiau nei su viena šalimi. Norvegijoje turėsime centrinį padalinį, kuris bus atsakingas už bendravimą su kitomis šalimis vaiko gerovės klausimais. Kai klausimai bus susiję su lietuvių vaikais ar vaikais iš lietuvių šeimų, būtent šis padalinys ir tarpininkaus sprendžiant šiuos klausimus“, – anuomet kalbėjo ambasadorius ir pridūrė, kad tai padės glaudžiau bendradarbiauti vaiko gerove besirūpinančioms tarnyboms Norvegijoje ir Lietuvoje.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „lrytas“

© 2017, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.