0

Ornitologai šį savaitgalį kviečia skaičiuoti paukščius

sausio 27, 2019 Gamta, Gyvūnija

Sigita Zumerytė, Elta/

Lietuvos ornitologų draugija sausio 26-ą, 27-ą ir 28-ą dienomis Lietuvos gyventojus kviečia dalyvauti paukščių skaičiavimo akcijoje „Paukščiai prie mano namų“. Mūsų šalyje ši akcija rengiama trečius metus, ja siekiama atkreipti dėmesį į paukščius ir gamtos apsaugą, skatinti domėtis gamta, taip pat prisidėti prie mokslinių tyrimų.

Lietuvos ornitologų draugijos nario Gedimino Petkaus teigimu, paukščių skaičiavimo akcijos mokslininkams duoda labai vertingų žinių apie žiemojančių paukščių dėsningumus.

 © Shutterstock nuotr.


© Shutterstock nuotr.

„Mokslininkai gauna žinių, ar sumažėjo paukščių, ar padaugėjo, tai rodo klimato kaitos požymius. Labai svarbu kiekvienais metais atlikti monitoringus, ne tik paukščių. Patys mokslininkai atlieka ir vabzdžių, ir kitų gyvūnų. Bet paukščiai labai gerai parodo klimato kaitos tendencijas. Pagal paukščius, stebėdamas jų kiekį, rūšis gali spręsti apie klimato kaitą, jos tendencijas. Kai kurie paukščiai anksčiau pas mus net nežiemodavo, pavyzdžiui, baltieji garniai, o pastaruosius keletą metų matome, kad jau pradeda žiemoti. Varnėnai kartais lieka žiemoti ir kiti paukščiai“, – pasakojo ornitologas Gediminas Petkus.

Pasak ornitologo, paukščių skaičius žiemą priklauso net nuo to, kokia buvo praėjusi vasara.

„Pavyzdžiui, vienais metais buvo suskaičiuota daugiau zylių, kitais – mažiau. Stebima, kokios prieš tai buvo vasaros – lietingos ar nelietingos – tai turi įtakos. Tokių įdomių tendencijų yra randama“, – sakė ornitologas G. Petkus.

Paukščių skaičiavimui galima pasirinkti vieną iš nurodytų dienų ir vieną valandą stebėti į lesyklą atskrendančius paukščius.

© GRYNAS.lt skaitytojo nuotr.

© GRYNAS.lt skaitytojo nuotr.

„Reikia vieną valandą praleisti prie jūsų lesyklos. Tai visai nesunkiai galima padaryti ir stebint paukščius pro langą, nebūtina šalti lauke. Reikia suskaičiuoti, kiek rūšių atskrenda, ir surašyti didžiausią rūšies skaičių, kiek vienu metu atskrido. Pavyzdžiui, atskrido keturios didžiosios zylės, o paskui atskrido penkios didžiosios zylės. Tai reikia rašyti ne devynias, o penkias zyles, maksimaliausią vienos rūšies skaičių“.

Gautus skaičius reikia suvesti į specialią anketą, pateiktą Ornitologų draugijos svetainėje. Visi surašyti duomenys nuguls į interaktyvų žemėlapį.

„Ten žmonės gali savo adresą parašyti, jei nori. Bus toks didžiulis žemėlapis, kuriame šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį gyvai bus pavaizduojami skaičiavimo rezultatai. Mes per savaitgalį galėsime pamatyti, kaip aktyviai žmonės Lietuvoje savo lesyklose stebi žiemojančius paukščius“, – aiškino ornitologas G. Petkus.

Pasak jo, ankstesniais metais vykę paukščių skaičiavimai pateikė ir staigmenų, – be plačiai paplitusių, į lesyklas atskrido ir gana retų paukščių: „Atskrido tokių, kurie paprastai neužsuka į lesyklą, net Raudonosios knygos atstovų. Kartais žmonės mato meletas, pilkąsias, žaliąsias, kartais mato rečiau pas mus žiemojančius varnėnus arba šiaurinius kikilius. Gauname įvairių įdomių rezultatų“.

Paukščių skaičiavimo akcija užsienio šalyse turi gilias tradicijas. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos gyventojai paukščius skaičiuoja jau keturiasdešimt metų. Į akciją įsitraukia iki pusės milijono šalies gyventojų.

respublika.lt

© 2019, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.