0

Sartų lenktynėse – stipriausi šalies žirgai

vasario 3, 2011 NAUJIENOS, Renginiai

2011 metų vasario 5 dieną Dusetose vyks jau 105-osios oficialiai rengiamos žirgų lenktynės „Sartai 2011“, išgarsinusios ir tebegarsinančios ne tik šį mažą Aukštaitijos miestelį, bet ir Lietuvos žirgų mylėtojus.

Daugeliui žmonių, ne tik giminaičių, susitikti šiose lenktynėse ir ta proga šurmuliuojančioje spalvingoje žiemos mugėje, kurias pamėgo daugiau nei „pusė Lietuvos“, tapo garbės reikalu.


Ristūnai Sartų lenktynėse (Balsas.lt nuotr.)

Šimtmečiais gludintos tradicijos

Lietuvis ir žirgas – daugiau nei kelis šimtmečius neatsiejamos sąvokos. Nuo nuožmių kovų su neprašytais atėjūnais dėl apgyvendintų žemių neliečiamybės iki pat šių dienų, kai eiklus ristūnas kelia ne mažesnį pasigėrėjimą, nei greitas sportinis automobilis.

Sunku dabar suskaičiuoti, kada žirgo kanopa pirmą kartą stuktelėjo Sartų ežero ledą. Kai kurie šaltiniai byloja, kad šiemetinės žirgų lenktynės kaip organizuojamas, ne stichiškas renginys Dusetose bus 215-osios, o oficialios – jau 105-osios.

Įteisinus žirgų lenktynes oficialiai, buvo sukurtos ir taisyklės, pagal kurias žirgai pradėti skirstyti į klases, o dalyviai privalėjo sumokėti nustatytą mokestį, iš kurio fondo nugalėtojai gaudavo premijas. Teigiama, kad pradėjus rengti oficialias lenktynes jų trasa driekėsi aplink Sartų ežero salas, o jos ilgis, beje, nepakitęs iki šiol, buvo ir yra 1600 metrų.

Margoje šių lenktynių istorijoje visgi reikėtų išskirti keletą faktų, turėjusių esminės įtakos renginio raidai ir populiarumui. 1937 m. pirmą kartą lenktynes sudrebino vietinis dūdų orkestras, o po metų čia pirmąkart koncertavo ne tik nacionaliniais aukštaičių rūbais pasidabinęs moterų choras, bet ir buvo surengta pirmoji važių ir pakinktų paroda, o žiūrovus (kalbama, vienus nustebino, kitus – išgąsdino) virš galvų praskridęs kariškių lėktuvas.

1939 m. lenktynėms rengtasi itin kruopščiai. Surežisuota šventės eiga, parengta didžiulė meninė programa, kurią transliavo radijas. Pirmąją dieną visas dėmesys buvo skirtas tik lenktynėms, o antrąją renginio dieną jau ėmė šurmuliuoti ir įvairūs jomarkai.

1955 m. ristūnų lenktynės Dusetose paskelbtos respublikinėmis, o 1970 m. atgaivintos ir varžybas lydinčios bei tapusios neatskiriamu jų atributu žiemos mugės su kalnais riestainių, rinkėmis dešrų, sūriais ir alumi bei aukštaitiškais suvenyrais.

Ristūnų žirgų lenktynės

Normantės Ribokaitės nuotr.

Laukia ir turi ką parodyti

Artėjančioms žirgų lenktynėms įtemptai rengiasi ne tik varžybų organizacinis komitetas, bet ir Zarasų krašto, nekalbant jau apie pačius dusetiškius, žmonės, norintys ir turintys ką parodyti svečiui.

„Nuoširdžiai tikiuosi, kad „Sartai 2011“ iš tikrųjų taps tarptautinėmis varžybomis. Kiek žinau, jau išsiųsti kvietimai Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Prancūzijos sportininkams. Kiekviena šalis gali deleguoti po 2 atstovus. Manau, kad šios lenktynės pelnytai gali būti įtrauktos ir į ministerijos kuruojamo tautinio paveldo sertifikuotų renginių sąrašą. Geromis emocijomis ir su geru, teigiamu azartu pradėkime Naujuosius,  2011-tuosius metus,“ – šypsosi Žemės ūkio ministras, varžybų organizacinio komiteto vadovas Kazys Starkevičius.

Vietiniams žmonėms ir rajono vadovams žirgų lenktynės Dusetose – ne tik prestižo reikalas, bet ir rimtas, daug atidos reikalaujantis darbas, kurie jam prideramai atlikti negaili pastangų.

„Retas kraštas turi tokias šimtmečių išbandytas ir ilgai puoselėtas tradicijas kaip Dusetos. Po kiekvienų lenktynių jos tarsi ūgteli, tampa labiau žinomos, o vietinių svetingumas leidžia tikėtis kitais metais dar daugiau svečių“, – teigia Zarasų rajono savivaldybės meras ir lenktynių „Sartai 2011“ organizacinio komiteto narys Arnoldas Abramavičius.

Optimistines vadovų nuotaikas palaiko ir Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos arklininkystės skyriaus vedėjas Juozas Barisevičius. Specialisto nuomone, aukščiausio lygio šalyje žirgų lenktynės Dusetose mėgėjams puiki, daug nepakartojamų emocijų teikianti atrakcija, o arklininkystės specialistams – savotiškas tyrimų poligonas kuria kryptimi vystyti šią šaką, išvedant greitus, ištvermingus, lengvai treniruojamus žirgus.

„Nors dar nesibaigė atrankinės varžybos zonose, po kurių žirgai bus iš naujo reitinguojami, neabejoju, kad ir šiemet Dusetose galėsime gėrėtis visais šalyje turimais geriausiais, greičiausiais ir ištvermingiausiais ristūnais, – sako J. Barisevičius. – Kaip ir anksčiau, pagal per daugelį metų susiklosčiusias gražias renginio tradicijas varžybos orientuojamos į devynis pagrindinius važiavimus ir visas lenktynes vainikuojančią puošmeną – kovą dėl „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia Žemės ūkio ministerija ir dėl kurio varžosi tik suaugusiųjų žirgų vadeliotojai.“

Pašnekovas slapčia viliasi, kad vasarį vyksiančiose lenktynėse gali būti pagerintas ir šios 1600 metrų ilgio trasos absoliutus rekordas, kurį 2009 metais pasiekė varėniškis Stasys Kėrys, su žirgu „Sakalu“ įveikęs nuotolį per 2 min. 03,34 sek.

„Svarbiausia, kad būtų geras oras – lengvas šaltukas, nepustytų, nepūstų stiprus vėjas, – sako J. Barisevičius. – Tada galima tikėtis ne tik rekordų, bet ir puikios susirinkusių kelių dešimčių tūkstančių žiūrovų nuotaikos, nors dar neteko matyti, kad ji kada būtų buvusi bloga“.

http://www.001.lt/foto/Sartai3zirgai.jpg

Normantės Ribokaitės nuotr.

Tikisi tarptautinio pripažinimo

Žirgų tradicinių lenktynių Dusetose organizatorė – Žemės ūkio ministerija – pirmą kartą jas patikėjo surengti „Promo events“, kurį be kitų renginių kartu su „Promo sportu“ labiausiai išgarsino didžiausios Baltijos šalyse „Omnitel“ 1000 km. automobilių žiedinės lenktynės. Pradėję renginį nuo nulio dykvietėje šalia Palangos dabar „Promo sportas/Promo events“ gali pagrįstai didžiuotis atvedę jį prie žinomų Europoje ir reprezentuojančių šalį lenktynių.

„Nors ir labai senas bei gražias tradicijas, garsinančias žirgų sportą ir propaguojančias etnines vertybes, turinčios lenktynės mūsų nedomintų, jei žiūrėtume į jas kaip į vienadienes ar vienkartines, – sako „Promo events“ vadovas Darius Jonušis. – Matome perspektyvą padaryti žirgų lenktynes tarptautinėmis, į kurias veržtųsi užsienio šalių žirginio sporto entuziastai ir kurie susigrumtų su geriausiais Lietuvos važnyčiotojais. Pirmaisiais metais paprasčiausiai dėl laiko stokos nežadame esminių pokyčių, tačiau žymesnių permainų rengdami lenktynes ketiname pasiūlyti 2012 metais“.

Foto Aivaro, asmeninė svetainė paradoksas.lt

Pasak D. Jonušio, svarbiausia, kad žirgų lenktynes pamatytų ir išgirstų kuo daugiau žmonių. „Promo events“ su sparčiai populiarėjančia „Lietuvos ryto“ televizija jau sutarė lenktynes tiesiogiai transliuoti šiuo kanalu. Apie varžybas bus rengiamos radijo transliacijos, reportažai, o lenktynių spaudos centre, kuris duris atvers šalia trasos, tikimasi sulaukti gausaus mūsų šalies ir kaimyninių valstybių žurnalistų būrio.

Varžybų organizatoriai daug dėmesio skirs ne tik sportinei daliai, nors ji ir domina bene didžiumą apsilankančių Dusetose lenktynių dienomis.

„Mugės, parodos, koncertai ir kitos priemonės, propaguojančios mūsų nacionalinį paveldą ir etnines vertybes – neatsiejama šių lenktynių dalis. Tačiau kaip viską „sutalpinti“ į vieną, dar nedaug pailgėjusią viduržiemio dieną? – klausia D. Jonušis. – Todėl tikrai ne 2011-ųjų vasarį, bet  dar po metų ar kitų galvojame atgaivinti dviejų dienų renginio tradicijas, praturtinant jas naujovėmis, kad atvykęs į Dusetas sau mielą užsiėmimą ištisoms dviems dienoms rastų ir jaunas, ir jau pagyvenęs“.

Žemės ūkio ministerijos viešųjų ryšių skyrius

„Sartai 2011“ spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“

sartulenktynes.lt, Arkliai.tinkle.lt

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.