0

Kodėl lankas nėra potencialus brakonieriavimo įrankis.

gegužės 15, 2020 Medžioklė

Iškilus klausimui dėl medžioklės su lanku visuomenėje atsiranda nepagrįsta nuomonė, jog leidus medžioklėje naudoti lankus padaugės brakonieriavimo atvejų.

Foto saudymosajunga.lt. Karolis GIRULIS,

Foto saudymosajunga.lt. Karolis GIRULIS,

Vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl lankas galėtų būti panaudotas kaip įrankis nelegalios medžioklės metu tai, kad jo šūvis yra tylus. Tačiau tylų šūvį mes įžvelgiame kaip lanko privalumą medžioklėje, nes nedidelėje teritorijoje gali medžioti grupelė medžiotojų lankininkų, nes šūvis nesukelia jokio streso aplinkai. Tyli medžioklė yra praktikuojama daugelyje šalių, ir tai yra būdas apsaugoti gamtą nuo žmogaus intervencijos.
Taip pat tiems, kurie turi paskatų medžioti nelegaliai ir tyliai, yra prieinamos visos priemonės, kad tai daryti ir be lanko…

https://i1.wp.com/www.angelesshooting.com/wp-content/uploads/2017/09/bowhunting.jpg?resize=1200%2C675

Lankas nėra naudojamas brakonieriavimui, nes tam, kad sumedžiotų gyvūną, pagal statistinius duomenis, lankininkas medžiotojas turi paaukoti 10-20 kartų daugiau laiko. Tai gi, jei medžiotojas užtrunka 10-20 kartų ilgiau ieškodamas medžiotino gyvūno, vadinasi, išlaidos susijusios su tokiu veiksmu yra taip pat tiek kartų didesnės. Lygiai taip pat padidėja tikimybė ir būti pastebėtam.
Kitas svarbus argumentas kodėl tai nėra brakonierių įrankis, tai, kad efektyvus atstumas medžiojant su lanku ir strėle yra 20-25m. statistika tai tik patvirtina, jog būtent toks atstumas yra 4 iš 5 atveju.

Foto thebowguy.com

Foto thebowguy.com

O kitu atveju tai šis atstumas būna tik mažesnis. Todėl brakonieriams, kurie tikrai yra orientuoti į tai, kad kuo greičiau nukauti pastebėtą gyvūną, ši statistika nieko nežada. Kad priartėtų per tokį atstumą prie medžiotino gyvūno, medžiotojui reikia ir laiko, ir įgūdžių. Toks atstumas yra realus, kada medžiojama iš specialių bokštelių, lipynių ar kitų platformų. Tai vienas iš labiausiai paplitusių būdų tarp lankininkų medžiotojų. Tačiau, vėl gi, jei galvoti iš brakonieriaus perspektyvos, sėdėti bokštelyje yra tikrai didelė rizika būti pastebėtam.

https://images.fineartamerica.com/images/artworkimages/mediumlarge/2/1-deer-hunter-with-bow-and-arrow-aiming-chris-ross.jpg

Net jei ir sulaukti gyvūno tinkamu šauti atstumu, tai reiškia, kad reikia pataikyti į gyvybiškai svarbią zoną, kuri net ir briedžio atveju yra apie 20cm apskritimas. Medžiotojas lankininkas niekada nešauna gyvūnui į galvą (kas yra brakonierių prioritetas tam, kad vietoje sustabdyti žvėrį, nes brakonieriui žvėries paieška tai yra rizika būti sučiuptam). Tai nėra nei etiška, nei efektyvu, o sužeisto gyvūno paieškos labai sunkios, nes kraujo pėdsakas labai silpnas. Todėl lankininkams medžiotojams reikia daug treniruotis ir praktikuotis, o brakonieriams tai nėra vienas iš prioritetų,
nes tai daugelių atvejų yra ir didelės išlaidos.

https://wdfw.wa.gov/sites/default/files/styles/page_body_half_width/public/2018-12/1096lpr.jpg?itok=mapkZhUx

Foto wdfw.wa.gov. Melissa YeisleyMelissa Yeisley

Kalbant apie išlaidas, reikia paminėti, jog net brangaus kalibro šovinys kainuoja apie 2-5 eurus. Tik medžioklinės strėlės antgalis kainuoja 10-15 eur. Pridedam vidutinę strėlės kainą 10-15 eur ir turime šūvio kainą apie 20-30 eur, kuris daugeliu atvejų yra pirmas ir paskutinis, nes po šūvio strėlė
dažnai yra sulaužoma ar deformuojama. Vidutinis medžioklei skirtas lanko komplektas kainuoja nemažiau kaip 700 eur. Tai nėra tos išlaidos, kurias brakonieriai investuotų į savo veiklą, kai už tokią pat sumą galima įsigyti kur kas efektyvesnius įrankius.

https://i.pinimg.com/originals/64/b9/cc/64b9cc86703e434cd5246a1cd2ff79a2.jpg

Bendrai atsižvelgiant į brakonierių šios dienos pobūdį, daugelis jų šaudo žvėris iš automobilių, naudoja termovizorius, bei naktinio matymo prietaisus bei optikas. Norim pabrėžti, jog lanko taikikliai optiniai nebūna. Nei termovizoriniai, nei naktiniai matymo prietaisai nėra kombinuojami
su lanku. O kalbant apie šūvį iš automobilio, tiesiog, reikia tai įsivaizduoti, ir taps akivaizdu, kad tai nėra net fiziškai įmanoma.
Medžioklė su lanku yra populiari daugelyje šalių, ir iš tų šalių nebuvo girdėti tokių patirčių, jog lankas būtų kaip nors susijęs, kaip nelegalios medžioklės įrankis. Šį įrankį naudoja medžiotojai dėl visai kitų priežasčių: nauji iššūkiai, gilesnis kontaktas su gamta ir medžiojamu gyvūnu, nauji
medžioklės metodai ir būdai.

https://www.twincities.com/wp-content/uploads/2015/11/20081111__081112Deer.jpg?w=620

Taigi apibendrinant visus šiuos argumentus, galime tik paneigti mitą: jog lanko ir strėlės įtraukimas į legaliai medžioklėje naudojamus įrankius suaktyvins brakonieriavimą. Norim tik priminti, kad įstatymai kuriami tiems kurie jų laikosi. Tiems, kurie jų nesilaiko, įstatymai nėra aktualūs, jiems kuriamos nuobaudos ir bausmės. Todėl išlaikydami savo poziciją orientuotą į medžiotoją lankininką tik pabrėžiame, jog svarbu yra kurti bendruomenėms galimybes, kurių naudą patirs ne tik pati bendruomenė, tačiau ir valstybė bei kitos su šia veikla susijusios įstaigos.

Mūsų asociacija noriai bendradarbiauja su visomis organizacijomis dėl šio medžioklės įrankio įteisinimo. Mes esame Europos medžiotojų lankininkų federacijos nariai, kuri aktyviai atstovauja lankininkų medžiotojų interesus, bei propaguoja šį medžioklės būdą ne tik Europoje tačiau ir visame pasaulyje. Todėl norime pabrėžti, kad esant kažkokiam klausimui ar nuomonės reikiamybei, yra prieinamas pats pirminis šaltinis, kuris turi sukauptas daugelio šalių žinias, statistiką ir ilgametę patirtį.

Europos medžioklės su lanku federacijos viceprezidentas Karolis Girulis

© 2020, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.