0

LYGIADIENIS – 2025 švęskime atgimimo šventę, Lūšies ir Vyturio metus

kovo 20, 2025 Laikas, Lietuviškas metskaitlis, NAUJIENOS, PASAULĖŽIŪRA, Šventės

Saulė įžengė į Avino zodiako ženklą ketvirtadienį Saulei nusileidus. Todėl šiemet lygiadienis prasidės Saulei tekant penktadienį 6:23 Vilniaus laiku. Tai senoji tikroji baltų pavasario ir visko atgimimo šventė, vėliau pervadinta ir pakeista pagal mėnulio pilnaties padėtį, vadinama Velykom.

Dvidešimt ketvirtieji pagal Saturno ciklą

Lūšies arba Vyturio metai

Metų spalva raudona. Gimimo metai 1929; 1961; 1993; 2025. Metai skaičiuojami nuo Lygiadienio iki lygiadienio

Chaomos arba Somos metai. Sanskrite Chaoma aprašoma kaip dieviškas gėrimas, nektaras. Tai praregėjimo ir apgirtimo metai, daugiaveidžiai, kaip ir daugiaveidė Chaoma. Tai vieni iš nedaugelio metų, kai yra du totemai: vienas moterims, kitas vyrams. Lūšis –vyriškasis totemas, labai retais atvejais pas vyrus išryškėja Vyturio totemas. Vyturys – moteriškasis totemas. Abu totemai gali būti ir pas vyrus, ir pas moteris. Lūšis pasireiškia dažniau, negu Vyturys. Lūšies metai siejasi su gėriu, išbandymais, atsinaujinimu, netikėtais reiškiniais. Visai kitaip priimamos vertybės, nes tai keistų įvykių ir absurdo metai. Bloguoju atveju sprendimai daromi apsvaigusia galva, tartum per pagyrias, žmonės nesupranta, ką daro, elgiasi idiotiškai, juokiasi velniškai. Tais metais reikalaujama laikytis disciplinos, nebūti žiauriems, bet tai nevykdoma. Viskas tarsi išplauta, aplink chaosas. Gali būti sukrėtimai, kažkokios permainos, nes tai grobuoniški metai. Lūšis ant aukos šoka iš medžio. Lūšies metais galima taip pat tikėtis smūgio į nugarą. Staiga pasireiškia tai, kas buvo užslėpta, paslaptys iškyla į paviršių. Įvykiai vystosi staigiai ir greitai, būna daug katastrofų. Tvirti planai byra, vyksta keisti ir absurdiški reiškiniai. Bloguoju atveju absurdas, keistenybės, netvarka ir susiskaldymas. Kai žmogus nepasiduoda chaosui, suveikia Vyturio totemas.

LRT. Vyturėlis | Gamtos fotografo Mariaus Čepulio nuotr.

Vyturys – nedidelis, pilkas, nematomas paukštelis. Išskirtinė jo balso galia, tačiau pas žmones tai būna retai. Geru atveju tai džiaugsmas, linksmumas ir visą tai priimama emociniu protrūkiu. Vaikai gimsta tarsi po pagyrių. Jei Chaoma, tai gerk, linksminkis, viską ardyk. Grubumas, nešvara, purvas, gėrimai, netvarka. Iš kitos pusės prašviesėjimas, stebuklingi ir netikėti įvykiai. Metai geri avantiūristams, nes Chaoma siejasi su Vakšija (mergelė su dviems veidais). 1961 metais buvo išniekintas Dangus – Gagarino skrydžiu, amerikiečiai paleido savo kosmonautus. Ateis laikas ir Dangus pradės keršyti, iš dangaus pradės kristi įvairi bjaurastis. Geri metai santuokai ir meiliai. Jei šiais metais daug meilės, reikia džiaugtis.

Lūšies metais gimęs žmogus tarsi permatoma asmenybė. Iš pirmo žvilgsnio nepastebimas, bet gali pasireikšti netikėtai, staiga ir išsiskirti kaip reformatorius. Žmogus Lūšys mėgsta išgerti, bohemišką gyvenimo būdą. Iš išvaizdos jie atrodo išsiblaškę žmonės, bet reikalui esant staiga susikoncentruoja, bau ir perversmas. Visumoje, jei žmogus Lūšis net negeria, jo akys atrodo tarsi per pagyrių, apsiblaususios tarsi aptrauktos. Vyturys – tai meilė, aukšti jausmai, aukščiausio tikslo siekimas, atvira širdis, Vyturys savo aptuisimu išblaško tamsos jėgas. Chaoma, kaip ir vynas, parodo žmogaus veidą: pasireiškia gobšumas, arba aukščiausia meilė. Vynas – tai patikrinimas.

Lūšis – grobuonis, laukinė katė. Šokinėja nuo medžio ant medžio, harmoniją paverčia chaosu, taip pasireiškia Lūšies metais žmonės. Žmogaus-Lūšies išvaizda tarsi katiniška, ant ausų „šluotelės“, „trumpa uodega“. Lūšis švelni, savotiškai gracinga, šėlstanti, beprotiška ir amžinas durnumas. Viską nuo kelio nušluoja, kai pasireiškia pyktis, grobuoniškumas, šėlimas. Geru atveju tai ramūs, taikūs žmonės, pas turintys norą daug dirbti. Lūšies metais amžina netvarka, griovimai, visada prie ko nors prisikabinama. Lūšis gali reikalauti iš kitų dirbti, daryti tvarką, o pas ją pačią netvarka.

Teigiamos savybės – tai aiškiaregystė. Jie visada optimistai, tarsi turėtų jėgos perteklių. Daugybė išradėjų, poetų gimė Lūšies metais. Chaoma suteikia gyvenimo džiaugsmą ir tada žmogus-Lūšis geras ir negobšus. Tačiau sau ant sprando lipti neleidžia, tuoj pat numeta, taip kad jo minkštumu piktnaudžiauti negalima. Antitotemas – Erkė.

Lūšies metais priimami staigūs sprendimai, pasireiškia išsišokimai. 1962 metų pradžioje Nikita Chruščiovas „girtumo protrūkyje“ iš TSRS į Kubą pradėjo kelti raketas ir supykdė JAV. Tai buvo Lūšies metai. Gerai, kad sekantys metai buvo Asilo (Asilas visada taikos simbolis), kitu atveju būtų įvykęs karas. Karai Asilo metais vyksta labai retai.   Šis pavyzdys labai primena JAV prezidento D. Trumpo staigius sprendimus, kurie supykdė beveik visą pasaulį.

2025 m. 03.21. 6:23min. Vilnius PAVASARIO LYGĖS HOROSKOPAS

ARIJAI ŠVENČIA NOVRŪZO ŠVENTĘ
Novrūzas (iš persų kalbos išvertus „nauja šviesa, nauja diena“) – šventė, arijų tautų švenčiama daugelyje Vidurinės Azijos ir Kaukazo šalyse. Tai Naujųjų metų šventė, nes Pavasario lygiadienis kadaise buvo laikomas Naujųjų metų pradžia. Šventė simbolizuoja gamtos atsinaujinimą po žiemos, gyvybės atgimimą ir naują pradžią. Aptinkama žinių, kad ši šventė buvo švenčiama dar šumerų ir babiloniečių civilizacijose. Senovės Babilone ji truko 12 dienų. Kiekvieną iš 12-ikos dienų buvo rengiami skirtingos apeigos.
Gamtos atsinaujinimas pavasarį turėjo dvasinę reikšmę, simbolizavo gėrio pergalę prieš blogį ir džiaugsmo prieš liūdesį.
Buvo paprotys uždegti apeiginius laužus, žibintus ir žvakes, dažyti kiaušinius (kaip naujo gyvenimo gimimo simbolį), daiginti kviečių ar miežių grūdus ir sudėti ant šventinio stalo kartu su įvairiais saldumynais. TAI TIKROSIOS MŪSŲ TAUTOS VELYKOS – ATGIMIMO IR ATBUDIMO ŠVENTĖ.

Šaltiniai: П. Глоба, „Древний календарь“. Москва, 1994 С 99–102

                     


© 2025, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.