0

Grafikas „pelėdoms“ ir „vieversiams“

kovo 25, 2011 Sveika gyvensena

Daugelis žmonių nekreipia dėmesio į savo bioritmus. Vien todėl „pelėdoms“ iškyla problemų dėl endokrininės sistemos, o „vieversiai“ dažnai serga peršalimo ligomis. Kaip prisitaikyti prie savo bioritmų?

Jūs „pelėda“ ar „vieversys“?

Mes įpratome manyti, jog „pelėdos“ — tai žmonės, kurie vėlai gulasi ir vėlai keliasi, o „vieversiai“ — tie, kurie anksti užmiega ir anksti nubunda. Iš tikrųjų viskas yra truputį sudėtingiau.

Daugeliui iš mūsų tenka gyventi pagal standartinį grafiką, kai darbe reikia pasirodyti 8-9 valandą ryto. Pagal tai sudaromas visas dienos režimas. Todėl iškyla problemų nustatant asmeninius bioritmus. Juos galima išsiaiškinti tik atlikus gana tikslius testus. Vienas iš jų atliekamas nustatant Hildelbrandto indeksą, kai apskaičiuojamas pulso ir kvėpavimo dažnio santykis. Ir vieną, ir kitą galima išmatuoti ryte, tik nubudus. Jeigu pulso ir kvė[avimo santykis 4:1, tuomet žmogus priklauso „balandžiams“.

Jeigu jis lėtesnis — 3:1, tai „pelėdų“ šeimynai. O dažno pulso indeksas — 5:1 — būdingas „vieversiams“. Jie nubunda jau esant padažnėjusiam pulsui. Tai reiškia, jog organizmas yra pasirengęs aktyviai veiklai. Retas pulsas rodo, jog žmogus iki šiol dar yra „sapnų karalystėje“ ir dar gana ilgai iš jos negali išeiti. Tačiau daug kas priklauso nuo to, ar teisingai atliktas eksperimentas. Jį reikia atlikti šiokiadieniais tik pabudus įprastu laiku. Tačiau svarbiausia — nubusti reikia esant įprastam maloniam garsui. Geriausia, kad tai būtų rami muzika. Šiuo atveju bandymas bus tikslesnis.

Esmė ta, jog garsus žadintuvo skambutis turi įtakos širdies veiklai. Ji pradeda dažniau susitraukinėti, padažnėja pulsas, ir Hildelbrandto indeksas bus netikslus. Beje, skaičiuoti reikia ne vieną, o kelis kartus. Geriausia tai atlikti kiekvieną rytą tris dienas paeiliui.

Yra ir kitas — temperatūros matavimo — testas. Jį taip pat reikia atlikti kelis kartus esant anksčiau išvardintoms sąlygoms. Šiokiadienį žmogus privalo pasimatuoti savo kūno temperatūrą. Tai atlikti privalu dar nepakilus iš lovos. Po to reikia užsiimti įprasta namų ruoša, o po valandos vėl pasimatuoti temperatūrą. Jeigu ji yra tokia pati, kaip buvo, tuomet žmogus gali save priskirti „vieversiams“, o jeigu pakilo — „pelėdoms“.

Žinoma, chronologiniams tipams nustatyti yra atliekamas ir psichologinis testas. Kiekvienas iš mūsų turi savų įpročių. Pavyzdžiui, reikia orientuotis į maksimalų darbingumo laiką. „Vieversiams“ jis ateina pusiaudienį, „pelėdoms“ — šeštą valandą vakaro, o „balandžiams“ — trečią valandą dienos.

Pelėdų diabetas

Savo bioritmus būtinai reikia žinoti, tik tuomet galėsite jų paisyti. Antraip organizmas gali jums atkeršyti. Brangiausiai už tai moka moterys, nes jos jautriau reaguoja į bioritmų sutrikimus. Taip yra todėl, kad daugelis procesų moters organizme vyksta pagal ciklus.

O fiziologinis ir biologinis laikas gali skirtis labai smarkiai. Jiems sutrikus, kyla nemažai sveikatos problemų. Be to, skirtingų „pelėdoms“ ir „vieversiams“. Pirmosioms itin aktualūs hormoniniai sutrikimai. Tą patį galima pasakyti ir apie diabetą bei opą. O „vieversiai“ dažniau serga širdies ligomis. Be to, paros režimo sutrikimai daro poveikį imunitetui. Jis susilpnėja ir „atveria kelią“ dažniems peršalimams. Peršalimo ligomis dažniausiai serga „vieversiai“, kuriems tenka dirbti naktimis. Šiuo atveju labai įdomūs tyrimai buvo atliekami tarp medicinos seselių „vieversių“, dirbančių antroje dienos pusėje. Peršalimo ligomis jos sirgdavo dažniau nei kiti jų kolegos, dirbantys rytais.

Ką daryti?

Kaip prisitaikyti prie savo bioritmų? Būtų idealu, kad pagal juos pasirinktumėte darbą. „Vieversiams“ nebus sunku anksti ryte būti darbe. O štai „pelėdoms“ geriau tinka laisvas grafikas, kai į darbą galima ateiti vėliau. Tačiau tai idealus variantas, kuris toli gražu įmanomas ne kiekvienam. Daugeliui tenka prisiderinti. Tačiau ir tai reikia atlikti tinkamai.

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kiek laiko skiriate miegui. Kai kurie miega 6-7 valandas per parą. Tačiau daugeliui žmonių reikia mažiausiai 8 valandų miego. Tuo vadovaudamiesi, paskaičiuokite miego laiką.

Daugeliui „pelėdų“ sunku iš karto užmigti. Todėl į lovą reikia eiti likus mažiausiai pusę valandos iki apskaičiuoto momento. Prieš miegą galima paskaityti, pasiklausyti ramios muzikos arba pamasažuoti kaklo ir pečių zoną. Geriausia masažui naudoti kokį nors raminamąjį aliejų — pavyzdžiui, kiparisų. Svarbiausia atsipalaiduoti — nežiūrėti televizoriaus ir nesinaudoti internetu. Ir viena, ir kita sužlugdys visus bandymus užmigti anksčiau.

Užmigti padeda vienas paprastas psichologinis būdas. Reikia žiūrėti į arti esantį daiktą, palaipsniui fiksuojant žvilgsnį vis į kitą vietą. Po kelių minučių objekto kontūrai tampa neryškūs. Tą akimirką reikėtų prisiminti malonią gyvenimo situaciją, pasistengti prisiminti ne tik vaizdus, bet ir garsus, ir net kvapus. Apie iškilusį mintyse vaizdą reikia galvoti kiek įmanoma ilgiau. Praktika rodo, jog ši priemonė beveik iš karto padeda atsipalaiduoti.

Neramus rytas

„Pelėdoms“ rytas — sunkiausias paros metas. Kaip padėti sau nubusti? Kai kurie klaidingai mano, kad tik pabudus reikia palįsti po dušu. „Pelėdos“ organizmui dušas sukelia stresą. Geriausia naudotis kontrastiniu dušu, kaitaliojant šiltą ir šaltą vandenį. Aukščiausia vandens temperatūra turėtų būti ne didesnė kaip 32-33oC. O žemiausia — ne žemesnė kaip 23-25oC. Jokiu būdu negalima lįsti po itin šaltu vandeniu.

Dar viena „pelėdų“ klaida — tai piktnaudžiavimas kava. Iš pat ankstaus ryto jos išgeria ne mažiau kaip 2-3 puodelius kavos. Tai kenkia skrandžiui ir širdžiai. Anglų gydytojų tyrimų duomenimis, piktnaudžiaujantys juodąja kava žmonės dažniausiai patenka į avarijas, o to priežastis — kofeinas. Kava stimuliuoja smegenis, sumažina dėmesio koncentraciją. Todėl šis gaivusis gėrimas — itin pavojingas dopingas. Ryte užtenka išgerti tik vieną puodelį kavos. Jeigu kava nesugebėjo jūsų pažadinti, reikia imtis kitų priemonių. Atsibusti padės delnų, pėdų ir ausų spenelių trynimas. Kad ir kaip būtų keista, tačiau plaukų šukavimas taip pat padeda greičiau atsibusti. Tą patį galima pasakyti ir apie kremo tepimą ant veido. Tikriausiai tai susiję su kai kurių taškų masažavimu.

Todėl atlikti visas tualeto procedūras reikia tik pakilus iš lovos — tai padės greičiau atsibusti. Beje, apsirengti „darbiniais“ drabužiais reikia taip pat iš karto ir prie stalo sėstis apsirengus, susišukavus ir pasidažius.

Vištų lesalas

„Vieversiai“ beveik neturi problemų dėl pusryčių. Ryte „ankstyvi paukščiukai“ valgo daug ir su malonumu. „Pelėdos“, atvirkščiai, ryte visiškai neturi apetito, tačiau daugelis prisiverčia suvalgyti košės, sumuštinį arba kiaušinienės. O to daryti tikrai nevertėtų.

Savo organizmo prievartauti negalima. Verčiau įsiklausykite į jį ir suvalgykite kokio nors nekaloringo maisto, pavyzdžiui, jogurto arba kokių nors vaisių. Gerti sulčių taip pat nevertėtų. Verčiau išgerkite šiltos arba karštos arbatos ar truputį kavos.

Svarbiausia, kad skysčio temperatūra nebūtų aukštesnė kaip 50-60oC. Tai svarbu energetiniu požiūriu, nes šiltas maistas suaktyvina organizmą. Be to, žarnynas pasiruošia kitam maisto priėmimo etapui, kuris turi būti pusiaudienį. Iki to laiko „pelėdos“ išalksta.

Į pagalbą „vieversiams“

„Vieversiai“ taip pat turi savo problemų. Pavyzdžiui, dažnai būna, kad vakare reikia būti žvaliam ir linksmam, o miegoti norisi nors mirk. Ką daryti? „Vieversiams“ kaip ir „pelėdoms“ padės nauja šukuosena ir masažas. Tačiau masažuoti pėdas ir delnus nerekomenduojama. Atvirkščiai, jas reikėtų pamirkyti šaltame vandenyje. Tokia vonelė padės atsikratyti mieguistumo. Pažvalins ir šaltas, rūgštus gėrimas. Geriausiai tinka spanguolių morsas, apelsinų sultys arba vanduo, pagardintas keliais citrinos lašais.

„Pelėdoms“ atsikratyti mieguistumo padės kava arba arbata, taip pat šildantis delnų ir pėdų masažas. „Vieversiams“ mieguistumo atsikratyti padės šaltas dušas ir gaivieji gėrimai.
Šaltinis manosveikata.lt

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.