0

Atskleidžia nematomas pakelės koplytėlių istorijas

liepos 5, 2011 Kultūra, Renginiai

Monika Petrulienė LTV „Panorama“
Vilniaus dailės akademijoje atidaryta paroda, skirta lietuvių kryždirbystės tarptautinio pripažinimo dešimtmečiui.

Algimantas Sakalauskas; Česukų kryžiai; Aukščiausiojo globos kryžiaus detalė

Nuo antradienio ekspozicijos lankytojai galės patys susikurti sau šventąjį ar parašyti laišką angelui sargui, praneša LTV „Panorama“.

Parodoje eksponuojami lietuvių kryždirbių sukurti šventieji kažkada gyveno Lietuvos pakelėse, o šiandien saugomi nacionaliniame muziejuje. Skulptūrėlių atvaizdais ir aprašymais parodos rengėjai sako norėję atskleisti nematomas pakelės koplytėlių istorijas.

Daugelis nebežino žmogaus ir kryžiaus ryšių: pavyzdžiui, tikėta, kad šerkmukšnis ir drebulė yra užkeikti medžiai, netinkami kryžių drožybai. Jei nesiseka šeimyninis gyvenimas, miršta vaikai, sakydavo, kad reikia surasti seną nugriuvusį kryžių ir jį atstatyti.

Parodoje aprašoma daugelis apeigų, anuomet padėjusių atkreipti į save šventųjų dėmesį. Tokių temų, kurios būtų tabu, kurių būtų nevalia atnešti prie kryžiaus ar šventojo, Lietuvoje nebuvo.

„Ir tai yra didžiulis džiaugsmas, nes tai atskleidžia tą nematomą kryždirbystyės turinį ir tą emociją, kurios mes nieku gyvu nebūtume patys atspėję, kad ji egzistuoja“, – sako Rūta Ambrasiūnienė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos programų vadovė.

Prieš 10 metų Lietuvos kryždirbystė ir kryžių simbolika buvo pripažinta žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru. Minint šią sukaktį Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija ir Vilniaus dailės akademija šalia parodos rengia kūrybines kryždirbystės dirbtuves.

Jose studentai siūlys savaip interpretuoti liaudies meną: rišti iš žolynų, dėlioti saulutes ar parašyti laišką angelui sargui. Labiau įgudę galės išsiraižyti šventąjį.

„Galima sukurti savo šventąjį, pvz., Agotą, galima jai bus išraižyti veidą ir atspausti baltu dažu, tiesiog pasidaryti sau grafikos kūrinį“, – sako prof. Aušra Lisauskienė, Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedros vedėja.

Į kūrybines dirbtuves organizatoriai kviečia nuo antradienio, jos truks dvi dienas. Paroda Dailės akademijoje veiks savaitę.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.