0

Atstatomas Biržų pilies arsenalas

rugpjūčio 30, 2011 Kultūra, Muziejai

Jevgenijus Bardauskas*

Biržų pilyje vėl vyksta statybos darbai. Atstatinėjamas tvirtovės ginklų arsenalas, kuris prieš kelis šimtus metų buvo vienas didžiausių Europoje. Bastiono tipo Biržų pilis pradėta statyti 1586 metais. Tvirtovė buvo apjuosta grioviais su vandeniu, pylimų kampuose iškilo gynybiniai bokštai.

BFL nuotr.

1625 metais pilį užėmė ir sugriovė švedų kariuomenė vadovaujama jų karaliaus Gustavo II Adolfo, tačiau po kelerių metų didikai Radvilos ėmėsi tvirtovę atstatyti. Darbai truko beveik pusšimtį metų ir kartu su iš naujo perstatytais rūmais iškilo arklidės, maisto sandėliai, ginklų arsenalas.

Jame buvo daug pabūklų – per 90 patrankų, 15 mortyrų, todėl Biržų arsenalas galėjo lygintis net su Krokuvos miesto ginkline. Tačiau 1704 metais pilį vėl sugriovus švedams, ginklai buvo išgrobstyti ir išvežti.

„Likučiai tų pabūklų yra saugoma Europos muziejuose – Stokholmo karo muziejuje, Varšuvos muziejuje. Stokholmo karo muziejaus istorikai sakė, kad dalis netgi buvo perlieta ir jie savo karo vadų skulptūras liejo iš patrankų, parvežtų ir Lietuvos“, – sako Biržų muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė.

Sugriautas pilies kompleksas neliečiamas išstovėjo pustrečio šimto metų, kol 1988-iais buvo atstatyti rūmai. Dar po dviejų dešimtmečių, šį pavasarį, imtasi atkurti ir ginklų arsenalą. 60-ies metrų ilgio ir dviejų aukštų pastate su mansarda bus įkurtos papildomos muziejaus ekspozicijos.

„Pirmame aukšte bus karybai skirta ekspozicija, bus veikianti kalvė ir dalis ekspozicijos skirta kalvystės amatui, bus ir konferencijų salė, edukacinė klasė“, – pasakoja Biržų muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius.

Arsenalo statybą ketinama baigti 2013-ųjų pavasarį. Darbai kainuos apie 6 milijonus litų. Ateityje ketinama atkurti ir kitus pilies pastatus, kurių buvo per dvi dešimtis.

LTV „Panorama“

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.