0

Labiausiai brango skaldytos beržinės malkos

rugsėjo 4, 2011 Lietuvos aktualijos

Didelį plotą šildyti turintiems individualių namų savininkams dujos tampa per brangios, todėl jie perka katilus malkoms, kurios šiemet taip pat šiek tiek brango, rašo „Lietuvos žinios“.

Vilniaus rajone, Klevinės kaime (Avižienių seniūnija), veikiančios individualių namų savininkų bendrijos „Klevinė“ administratorė LŽ sakė, kad iki šiol 160 kv. m ploto namą šildė dujomis, tačiau šį šildymo sezoną kūrens malkas. „Pasistatėme malkų katilą, nes per brangu už dujas žiemą mokėti po 1500 litų per mėnesį, auga vaikai ir namuose turi būti šilta. Malkos yra pigiausias kuro variantas, per žiemą jų sudeginsime 8-10 kub. metrų. Daug aplinkui gyvenančių pažįstamų perėjo prie šildymo malkomis“, – LŽ pasakojo „Klevinės“ administratorė.

Tuo tarpu Vilniaus individualių namų savininkų bendrijos „Rasų Slėnis“ pirmininkas sakė, kad žiemą namus šildys dujomis. Nors tai ir brangus malonumas, tačiau persiorientuoti prie kito šildymo būdo, pavyzdžiui, malkų, nesą taip paprasta, kaip atrodo. „Tai nėra tik katilo pakeitimas – malkoms reikia ir pašiūres pasistatyti, ir katilą pačiam reguliariai prikrauti. Šildytis medienos granulėmis yra patogiau, tačiau tam irgi reikia įsirengti didžiulį kubilą kurui laikyti. Ne visuose namuose yra jam vietos“, – aiškino jis.

Nerijus Pienelis, UAB „Malku.lt“ vadovas, sako, kad šiemet brango visos malkos, o perkamiausios – beržinės skaldytos – pabrango nuo 120 iki 135 litų už kub. metrą. Jas gyventojai perka visą sezoną daugmaž vienodai. Per dieną gyventojams bendrovė patiekia apie 50 kub. m beržinių malkų, per mėnesį – apie 1000 kub. metrų. Kadangi užsakovų daug, pirkėjams malkos pristatomos per savaitę.

© Tomo Raginos nuotr. Kauno diena.lt

Jeigu malkos vežamos sumestas bet kaip, beržinių malkų vienas kubas kainuoja pigiau negu tvarkingai sudėtų – 120 litų.

Vidutinis užsakymo dydis yra 10-20 kub. m malkų, atsižvelgiant į žiemos šaltumą ir ilgumą. Maždaug 70 kv. m patalpoms šildyti reikėtų iki 10 kub. m malkų.

Kauno gyventojas Vytas Vyščius LŽ sakė pastebėjęs, kad malkinės medienos kainos šiemet gerokai pakilo. Jo teigimu, jas didina ir urėdijos, ir įmonės, ir ažiotažą keliantys gyventojai. Malkų rinkoje daugėja stambių pirkėjų, pasistačiusių galingas kieto kuro katilines. Dideliais kiekiais jas perka AB „Grigiškės“, UAB „Swedspank Girių bizonas“.

Durpių briketų paklausa artėjant žiemai taip pat nemažėja. „Klientų turime pakankamai, visus pirkėjus nedelsdami aprūpiname įsigytais durpių briketais. Įmonės prekybos vietose jų atsargų taip pat užtenka“, – sakė UAB „Agrochema“, prekiaujančios lietuviškų durpių briketais, generalinis direktorius Mindaugas Balkus. Pagrindiniai šio kuro pirkėjai įmonės valdomuose prekybos centruose „Agromax“ yra Viduklės, Šeduvos, Jonavos, Vilkaviškio, Panevėžio, Skapiškio gyventojai. Pernai „Agrochema“ pardavė apie 5000 tonų durpių briketų, vienos jų tonos kaina šiuo metu siekia apie 319 litų. Bendrovė pradėjo durpių briketais prekiauti ir interneto elektroninėje parduotuvėje e-agromax.lt. „Pirkėjai mūsų naująją parduotuvę jau atrado – parduodame tonas durpių briketų internetu“, – džiaugėsi M.Balkus.

Žvaigždenis Meliukštis, UAB „Magnus LT“ vadovas, mano, kad baltarusiškų durpių briketai yra populiariausias kuras tarp senyvo amžiaus žmonių, o jaunesni žmonės, jo nuomone, labiau mėgsta kūrenti medžio briketais ir malkomis. Šie durpių briketai šiemet pabrango iki maždaug 350 litų už toną.

Vienintelis aptiktas saulėgrąžų lukštų briketų pardavėjas – Alytuje. Kiti kalbintieji pareiškė, kad jų Lietuvos gyventojams nebesiūlo. Robertas Garvelis, UAB „Kreiner“ vadovas, tvirtino, kad jau porą mėnesių prekiauja saulėgrąžų briketais ir pardavė apie 8 tonas naujoviško kuro. Jis tikino, kad saulėgrąžų briketai yra maždaug 2 kartus kaitresni negu malkos, mėnesį šildyti 100 kv. m ploto patalpas esą reikėtų apie 0,5 tonos šių briketų, o tona jų kainuoja apie 650 litų. Juos esą noriai perka tie, kurie jau yra išbandę saulėgrąžų kurą. Bet kitos įmonės vadovas, nepanoręs būti įvardijamas, teigė prekiavęs saulėgrąžų briketais, bet dabar jais nebeprekiauja – deginant šį kurą esą susidaro daug dūmų ir suodžių. Jis sakė, kad siūlo pirkėjams ir durpių briketus, ir uosio granules, kurios dėl naudojimo patogumo esą jau aplenkė briketus. Apie 200 kv. m namui šildyti per sezoną reikia 4-5 tonų medžio granulių, kurių tona kainuoja apie 500-600 litų.

Pagal www.malkutes.lt Paruoštų malkų kainos

KAINOS »
Eil.Nr. Malkinė mediena Kaitrumo grupė Malkų pavidalas Pristatomas tūris(erdmetriais) Vieno erdm. kaina Viso (Lt)
1. Juodalksnis II Kaladės (35 cm) 10 erdm 115 1150
2. Juodalksnis II Skaldytos (35 cm) 10 erdm 120 1200
3. Beržas I Kaladės (35 cm) 10 erdm 130 1300
4. Beržas I Skaldytos(35 cm) 10 erdm 135 1350
5. Ąžuolas
I Kaladės (35 cm) 10 erdm 140 1400
6. Ąžuolas
I Skaldytos (35 cm) 10 erdm 145 1450
7. Uosis I Kaladės (35 cm) 10 erdm 150 1500
8. Uosis I Skaldytos (35 cm) 10 erdm 160 1600
9. Ąžuolas, beržas, uosis I Kaladės (35 cm) 5 erdm 170 850
10. Ąžuolas, beržas, uosis I Skaldytos (35 cm) 5 erdm 170 850

Sausos malkos (džiovintos džiovykloje)

Eil.Nr. Malkinė mediena Kaitrumo grupė Malkų pavidalas Pristatomas tūris(erdmetriais) Vieno erdm. kaina Viso (Lt)
11. Ąžuolas, beržas, uosis I Skaldytos (35 cm) 5 erdm 240 1200
12. Ąžuolas, beržas, uosis I Skaldytos (35 cm) 8 erdm 220 1760
13. Ąžuolas, beržas, uosis I Skaldytos (35 cm) 10 erdm 200 2000

Tokio pat svorio mediena duota vienodai šilumos.

Mokslas jau seniai išsklaidė ir kitą mitą, kad ąžuolo malkos pačios kaitriausios. Specialistai nustatė, kad sudeginus kilogramą bet kurios medienos šilumos gaunama tiek pat. Skiriasi tik pačios medienos tankis. Kadangi ąžuolas sveria beveik du kartus daugiau nei pušis, žmogui atrodo, kad namams sušildyti reikia mažesnio glėbio malkų. Kita vertus, medieną perkant kubiniais metrais, įsigyjant ąžuolą ar uosį, nors jie ir šiek tiek brangesni, galima laimėti.

Tačiau jei malkos bus šlapios, nepadės net ąžuolas. Kuo medis drėgnesnis, tuo degant jo skleidžiama šiluma mažesnė. Mažėjant drėgnumui didėja malkų kokybė, t. y. jų šilumingumas. Natūraliai mediena lauke neišdžiūsta daugiau kaip iki 20 proc. Tai gali užtrukti net iki poros metų.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.