0

Daugėja sąmoningai motinystei pasirengusių moterų

rugsėjo 5, 2011 Lietuvos aktualijos, MEDICINA

Jurgita Ogulevičiūtė | Alfa.lt

Kai darbe ir tarp draugų vienu metu padaugėja gimdyvių, atrodo, kad visas pasaulis susimokė pilnėti. Tačiau ne visada asmeninis įspūdis yra teisingas. Kad ir kaip džiugiai nuteiktų atžalų susilaukę aplinkiniai, bendra šalies statistika neįkvepia – ji atskleidžia neigiamus gimstamumo skaičius. Tačiau beveik keturiasdešimties metų darbo patirtį turinti akušerė ginekologė Kornelija Mačiulienė mato ir teigiamų tendencijų.

News Brisgepix nuotr.

Naujagimių bumo dar teks palaukti

Valstybinio socialinio draudimo fondo prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateikti duomenys rodo, kad nuo šių metų sausio iki liepos kito kas mėnesį išmokamų vienkartinių įmokų skaičius. Vis dėlto specialistai nedrįsta teigti, kad bendra tokias išmokas gavusiųjų suma šiemet bus didesnė nei pernai.

Sausio mėnesį vienkartinės motinystės išmokos skirtos kol kas daugiausiai – 2568 – naujagimių susilaukusių moterų, o mažiausiai jų gavo balandį – 1353 gimdyvės.

Lietuvos statistikos departamento sukaupti duomenys taip pat neguodžia. Nuo 2009-ųjų (gimė 36 682 kūdikiai) ir praėjusių metų (35 626) naujagimių skaičius Lietuvoje sumažėjo beveik tūkstančiu. Gydytojų teigimu, jei priskaičiuotume užsienyje gyvenančias ir ten gimdančias Lietuvos pilietes, galbūt šalies gimstamumo rodikliai išliktų maždaug panašūs.

Taigi priežasčių kelti vėliavas ir leisti saliutus, kad šalyje daugėja mažųjų gyventojų, vis dar negalime. Ir vis dėlto ne visi rodmenys yra liūdinantys ar nieko gero nežadantys.

Būsimosios mamos – labiau subrendusios motinystei

Vilniaus gimdymo namų vadovė, akušerė ginekologė K. Mačiulienė turi kuo pasidžiaugti. Bene didžiausių sostinės gimdymo namų direktorė tvirtina, kad jos vadovaujamoje įstaigoje gimdyvių skaičius auga.

„Bent jau mūsų gimdymo namai respublikoje pirmauja gimdymų skaičiumi“, – rezultatais didžiuojasi 37 metų darbo patirtį turinti akušerė ginekologė K. Mačiulienė.

Jos teigimu, per pastaruosius dvejus metus Vilniaus gimdymo namuose kūdikių susilaukė vidutiniškai šešiais šimtais daugiau gimdyvių. Pernai šiuose Tyzenhauzų gatvėje įsikūrusiuose sostinės gimdymo namuose gimė 3800 vaikų, o šiemet per pastarąjį pusmetį būta pustrečio tūkstančio gimdymų. Todėl gydytoja daro išvadą, kad 2011-ieji gimdymų skaičiumi jų įstaigoje tikrai pasivys praėjusių metų rodiklį.

Žinoma, teigiama šios gimdymo įstaigos statistika nekeičia bendro mažo gimstamumo fono šalyje. Tačiau solidžią patirtį turinti ginekologė akušerė teigė pastebinti ne vieną džiuginantį reiškinį.

„Gimdyvės, jaunesnės ar vyresnės, dabar planuoja nėštumą ir gimdymą, jam ruošiasi. Jei anksčiau būdavo meilė, aistra, o moterys nežinodavo, ar norės gimdyti, ar ne, dabar jos yra motyvuotos lauktis. Antra tendencija, kurią pastebiu, daugiau moterų gimdo trečiąkart. Šeimos nori susilaukti trečio vaiko, ir joms visiškai nesvarbu, kokios lyties jis bus. Tai yra labai sveikintinas reiškinys Lietuvoje. Noras turėti daugiau vaikų yra brandos požymis“, – sako Vilniaus gimdymo namų direktorė.

Patyrusi specialistė taip pat sveikina visos šeimos narių įsitraukimą: kai pas ginekologę akušerę į kabinetą suguža ne tik besilaukiančioji ir jos vyras, bet ir jų turimi vaikai. Jie visi dalyvauja kūdikio laukime.

„Nors kai kurie vyrai mano, kad jiems nereikia pernelyg gilintis į gimdymo ir nėštumo procesą, per daug apie tai žinoti, aš manau, kad tai yra sveikintina. Ir vaikai, ir gydytojai dėl to laimi, nes iš vyrų specialistai dažnai sužino daugiau informacijos nei iš pačių gimdyvių. Šios teigia, kad jaučiasi labai gerai, bet jų vyrai atskleidžia, kokio maisto jos nenori valgyti, nuo kokio joms atsiranda rėmuo ar kada raumenis sutraukia mėšlungis. Taip dabar gydytojas bendrauja su visa šeima“, – kalbėjo K. Mačiulienė.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.