0

Vėlinėms skirta „Europos vidury“, lapkričio 2 d.

lapkričio 2, 2011 PASAULĖŽIŪRA, Šventės

„Mūsų tradicijos laikosi ant trijų švenčių: Kalėdų, Velykų bei Vėlinių“; „Jokie Helovynai dar mūsų Vėlinių iš kalendoriaus neišstūmė“; „Vėlinės nėra išsiskyrimas – tai laidotuvės. Vėlinės yra sujungimas“; „Laidotuvės yra žmogaus dramos finalas. Daug kas nori tada gerai atrodyti prieš žiūrovus.“ (Gražina Kadžytė, etnologė)

Laidos svečiai užsieniečiai taip kalba apie Vėlines:

Adilė iš Turkijos:
„Pirmas įspūdis Lietuvoje: dėmesys kapams. Mūsų šalyje kapai asketiškesni“

Marina iš Baltarusijos:
„Pas mūs kapai aplankomi antrą Velykų dieną“; „Mes irgi padedame maistą ant kapų – tai pagoniškos tradicijos“; „Pas mus beveik visos tradicijos panašios“

Marisa iš Urugvajaus:
„Lietuvoje fotografuojama laidotuvėse. To Uruguajuje nėra. Žiūrėti tokias nuotraukas man buvo šokas“; „Urugvajuje uždraudė nešti tikras gėlės į kapinės dėl vabzdžių“; „Urugvajuje palaidotų žmonių kaulai išimami iš žemės ir dedami į sieną, atrodančią, kaip spintą.“

Rajinder iš Indijos:

„Pas mus lavonai deginami dėl žemės stokos. Tai praktiška. Be to, šeima laiko mirusįjį širdyje, o ne kape. Kita vertus, pasikeitus trim kartom, jis pamirštamas…“

Yalin iš Kambodžos:
„Pas mus žmonės turi pasirinkimą, ar lavoną dėti į žemę ar deginti – jei žmogus turėjo sunkių ligų, paprastai jis deginamas. Kapai yra šventyklose, atrodo, kaip namukai, kad būtų arčiau dangaus (ankščiau)“.

Zita Kelmickaitė:
„Lietuvoje kadaise sodindavo lavoną šalia gyvųjų prie stalo. Tai dabar vaizdas, kaip iš siaubo filmo.“; „Suvalkiečiai labai praktiški su dirbtinėm dangom virš kapų bei su dirbtinėm gėlėm. Tai suprantama“; „Laidotuvėms reikia pasiruošti. Būdavo, kad žmonės net pasirinkdavo, kuo bus apsirengę jų artimieji per jo laidotuvės. Kartais už tuos rūbus net mokėdavo“; „Lietuviai kartais persistengia – būdavo, jog galvojo, kad kiek žmogus pristatė žvakių, taip mylėjo amžinatilsį“;

Skirmantas Grigutis (iš laidojimo namų):
„Būna, kad žmogus užsisako pats laidojimo paslaugą ir pasako, kaip nori atsisveikinti su šiuo pasauliu. Būna ir keistokų pageidavimų, pvz. grupės „Metallica“ dainos bažnyčioje“.

Laidos pagrindinė mintis: visi mirsime, tačiau šiuolaikiški žmonės (ypač jaunimas) elgiasi, lyg to nesuvoktų; Vėlinės mums primena mūsų sąsają su protėviais bei neišvengiamą likimą; visame pasaulyje tradicijos pagerbti mirusiuosius yra skirtingos, bet jų esmė ta pati; Lietuvoje labai gerbiami mirusieji – daug labiau negu daugumoje kitų šalių.

„Europos vidury“ – trečiadienį 18.45 val. per Lietuvos televiziją. Vedėja Edita Mildažytė.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.