0

Netoli Vilniaus iš naujo atgimė Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai.

gruodžio 7, 2011 NAUJIENOS, Paveldas

Netoli Vilniaus esančio Neries regioninio parko teritorijoje šį rudenį iš naujo atgimė Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai. Sutvarkius aplinką, nuo jų viršaus atsivėrė puiki miškingo kraštovaizdžio panorama, apačioje almantis Dūkštos upelis gali užburti kiekvieną čia apsilankiusį.


Neries RP nuotr.

Šių metų rudenį baigti daugiau nei metus trukę Bradeliškių ir Buivydų piliakalnių tvarkymo darbai, iš dalies finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Piliakalnių šlaitai buvo sutvirtinti, juose vykusi erozija – sustabdyta, įrengti nauji pėsčiųjų takeliai, terasuoti takai, mediniai laiptai.

Kaip pasakojo Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė, ypač ryškūs pokyčiai įvyko Buivydų piliakalnio teritorijoje. Pašalinus vaizdą gožusius medžius, nuo jo atsivėrė puikūs panoraminiai vaizdai tiek į Bradeliškių piliakalnį, tiek į link Neries besidriekiantį Dūkštos slėnį, primenantį kanjoną. Lankytojai jau spėjo pamėgti Buivydų piliakalnio šiaurinėje dalyje virš aukšto šlaito įrengtą apžvalgos aikštelę. Atsisėdus ant patogiai įrengtų suoliukų, norisi pasižvalgyti aplinkui. Iš čia matosi spalvingas Dūkštos slėnio miškų peizažas, apačioje garmantis nuotaikingas upelis, ties buvusia vandens malūno užtvanka atsivėrusi atodanga.

„Ankščiau lankytojams galėdavome parodyti tik mišku apaugusį šlaitą ir bandyti įtikinti, jog ten tarp medžių pasislėpęs piliakalnis, o dabar abu piliakalniai atsivėrė visu savo grožiu ir istorine verte“, – sako parko vyriausiasis specialistas rekreacijai Saulius Pupininkas.

Gyvenimas Bradeliškių piliakalnyje virė daugiau kaip tūkstantį metų: karta keitė kartą, keitėsi papročiai ir tradicijos, gyvenimo būdas. Vykdydami tyrimus, archeologai nustatė, kad piliakalnio aikštelėje susidarė net 1,2 metro storio kultūrinis sluoksnis. Jame rasta piliakalnio aikštelėje stovėjusių pastatų liekanų, lipdytų puodų šukių, geležies lydymo atliekų, geležinių strėlių antgalių, peilių, molinių verpstukų, papuošalų. Gerai gamtinių kliūčių apsaugotas Bradeliškių piliakalnis kartu su Buivydų piliakalniu priklausė bendrai Kernavės ir Vilniaus gynybinei sistemai.

Norint aplankyti šiuos piliakalnius, iš Vilniaus reikia važiuoti pro Sudervę Kernavės kryptimi. Pavažiavus už Dūkštų miestelio 1 km, Dūkštų ąžuolyne reikia sukti į kairę ir 1 km važiuoti iki automobilių stovėjimo aikštelės. Nuo jos iki Bradeliškių piliakalnio pėsčiomis reikia eiti 300 m, o iki Buivydų piliakalnio – 1,3 km.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.