0

Klaipėdos etnokultūros centre – tradicijos įkvėptų rankdarbių paroda

gruodžio 7, 2011 Kultūra, Renginiai

Parengė Rita Bočiulytė//
Klaipėdos etnokultūros atsidarė tradicinių rankdarbių paroda „Kai įkvepia tradicija“. Joje eksponuojamos juostos, delmonai, pirštinės, kojinės, riešinės, skarelės, staltiesės, drobulės, šiaudiniai sodai, tautiniai kostiumai. Viskas sukurta moterų, kurias kūrybai įkvepia tradiciniai lietuvininkių rankdarbiai.


Visais laikais garsėjo

Lietuvininkės visais laikais buvo vertinamos už darbštumą, tvarkingumą, nagingumą.

Kraštą lankantys keliautojai stebėjosi išskirtiniais lietuvininkių sugebėjimais. Vokiečių žurnalistas Otto Glagau, po Prūsų Lietuvą keliavęs XIX a., rašė: „Laumės išmokė lietuvininkes megzti ir siūti, austi ir siuvinėti, todėl jos tokios nagingos šiems dalykams. Jos išaudžia ploniausią linų drobę, neria puikiausius pinikus, kuriais apkraštuoja savo marškinius ir švarkelius, rankšluosčius ir nosines, nusimezga puikių šiltų pirštinių su mėgstamiausių savo spalvų raudonais, mėlynais, žaliais raštais. Jos šauniai audžia gražiausių šilkinių juostų ir raiščių kojinėms ir kelnėms, išrašytų aukso ir sidabro gėlėmis ir raidėmis, apdovanoja tomis juostomis savo mieluosius ir dvasios rūpintojus, o kartais ir užklystančius keleivius“.

Skleidžia kultūros palikimą

Išlikę muziejiniai tradicinių lietuvininkių rankdarbių pavyzdžiai kelia susižavėjimą ir nebyliai klausia, ar XXI a. sugebėtume sukurti kažką panašaus?..

Klaipėdos etnokultūros centras, įgyvendindamas „Tautinio kostiumo“ programą bei organizuodamas renginių ciklą „Tradiciniai lietuvininkių rankdarbiai“, siekia atkreipti dėmesį į jų grožį, senąsias technikas, ornamentus bei paskatinti Klaipėdos regiono moteris savo rankų darbais skleisti krašto kultūros palikimą.

Parodoje „Kai įkvepia tradicija“ eksponuojami pripažintų regiono tautodailininkių darbai bei tradiciniai rankdarbiai, kurti darbščių ir gabių klaipėdiečių. Čia galima pamatyti Ritos Lygutienės megztas pirštines, Valerijos Jurevičienės siuvinėtus delmonus, Vincės Plentienės austas staltieses ir lovatieses, Margaritos Macijauskienės vertus šiaudinius sodus, Onos Matulionytės austas juostas.

Ir tautodailininkių, ir studenčių

Greta – ir Klaipėdos universiteto studenčių Linos Prončatovaitės, Simonos Jefišovos, Gintarė Banionytės, Živilės Kubiliūtės, Vitalijos Simonaitytės, Simonos Lukauskaitės, Jurgitos Lukauskaitės siuvinėti delmonai, skarelės, Vidos Kasparavičiūtės megztos pirštinės.

Dalis eksponatų atrinkti iš Etnokultūros centro tautinių kostiumų kolekcijos – tai tautodailininkės Astos Vandytės siuvinėtos drobulės, pintas jaunamartės kykas, Laimos Pivorienės ir Vilmos Miškelienės siuvinėtos skarelės, marškiniai, moteriška sermėga, Irenos Armonienės sukurtos riešinės, Audronės Česnauskienės megztos kojinės ir kita.

Parodos atidarymas įvyko gruodžio 2 d.Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10), kur ji veiks iki 2012-ųjų vasario.

klaipeda.diena.lt

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.